Trwa ładowanie...
dohyi65

#dziejesięnażywo: na punkcie jakiego filmu oszaleli tylko Polacy? [WIDEO]

dohyi65
dohyi65

- To jest ciekawy przykład filmu, który był popularny tylko u nas. „Paco - maszyna śmierci” nie sprzedał się ani we Włoszech, ani w Stanach Zjednoczonych. Do Polski trafił na pirackich kasetach, a tytuł wskazujący jasną konotację z *„Terminatorem”, wydanym u nas jako „Elektroniczny morderca”, sprawił, że wiele osób chciało go zobaczyć* - tłumaczy Grzegorz Fortuna, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego i członek kolektywu filmowego VHS HELL.

„Paco − maszyna śmierci” (tytuł oryg. „Vendetta dal futuro”; międzynarodowy „Hands of Steel”) to włoski akcyjniak klasy B z 1986 roku, będący tzw. rip-offem, czyli produkcją świadomie „nawiązującą” do popularnego hollywoodzkiego hitu. Filmy tego typu były najczęściej dubbingowane przez anglojęzycznych lektorów, aby jeszcze bardziej upodobnić je do amerykańskich produkcji.

Obraz wyreżyserował Sergio Martino, weteran europejskiego kina gatunkowego, natomiast w rolach głównych wystąpili amerykańscy aktorzy – Daniel Greene ("Ja, Irena i ja") i John Saxon ("Wejście smoka"). Film Martino największą karierę zrobił w Polsce, gdzie cieszył się zadziwiającą popularnością w pirackim obiegu VHS. W programie #dziejesięnażywo Grzegorz Fortuna i Krystian Kuda wyjaśnili kulisy tego fenomenu.

dohyi65
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dohyi65

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj