Trwa ładowanie...
d1u3bn9

Dzisiejsze czasy

Najnowsze informacje
4.3
(15 głosów)
Oceń:
1
d1u3bn9

„Dzisiejsze czasy” (ang. Modern Times) to amerykański komediodramat z 1936 roku. Za reżyserię, scenariusz, produkcję, muzykę oraz montaż odpowiada Charles Chaplin. To jeden z ostatnich niemych filmów w dorobku Chaplina, a jednocześnie ostatni, w którym pojawia się charakterystyczny jegomość w meloniku. Chaplin planował do tego filmu przygotowanie ścieżki dźwiękowej, jednakże w końcu porzucił ten pomysł. W „Dzisiejszych czasach” Tramp na samym końcu śpiewa jedną piosenkę, zwiastując nadejście nowej ery w kolejnych filmach Chaplina.

Z maszyny o zębatych kołach, wielkich przekładniach i kilometrach pasów transmisyjnych niczym mała śrubka wypada, grany przez Chaplina, robotnik. Wycieńczony pracą i załamany nowym sposobem podawania pracownikom posiłków – przez rurkę do ust, ląduje w zakładzie psychiatrycznym. Wyleczony ponownie trafia do zakładu zamkniętego, tym razem karnego, gdy podczas nielegalnej demonstracji nieopatrznie podnosi z ulicy czerwoną szmatę.

Chaplin w swoim ostatnim niemym filmie, nakręconym po latach Wielkiego Kryzysu a w przededniu II wojny światowej, pokazuje, jak przeciętny, prosty człowiek nie ma zbyt wielkiego wyboru w życiu. Doświadcza albo morderczej pracy, albo głodu i więzienia. Wyrwać go z tego mechanizmu może wyłącznie miłość; taka jaka w filmie spotyka Trampa i poznaną przez niego, bezdomną dziewczynę. Po wielu upokarzających pracach, kradzieżach z głodu i nocach w więzieniu idą razem za rękę, dając nadzieję, że w okrutnej rzeczywistości „dzisiejszych czasów” jest miejsce na szczere uczucie.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Charles Chaplin jako Robotnik, Paulette Goddard jako Dziewczyna, Henry Bergman - Właściciel kawiarni, Tiny Sandford - Duży Bill, Chester Conklin – Mechanik, Hank Mann – Włamywacz, Stanley Blystone - Ojciec dziewczyny, Al Ernest Garcia - Prezes Electro Steel Corp., Richard Alexander – Współwięzień.

Dzisiejsze czasy
Tytuł oryginalny

Modern Times

Gatunek

dramat, komedia

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1936

Data światowej premiery

05.07.2013

Czas trwania

87 min.

Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u3bn9
d1u3bn9
d1u3bn9