WP

Dzisiejsze czasy - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie
Podziel się

„Dzisiejsze czasy” (ang. Modern Times) to amerykański komediodramat z 1936 roku. Za reżyserię, scenariusz, produkcję, muzykę oraz montaż odpowiada Charles Chaplin. To jeden z ostatnich niemych filmów w dorobku Chaplina, a jednocześnie ostatni, w którym pojawia się charakterystyczny jegomość w meloniku. Chaplin planował do tego filmu przygotowanie ścieżki dźwiękowej, jednakże w końcu porzucił ten pomysł. W „Dzisiejszych czasach” Tramp na samym końcu śpiewa jedną piosenkę, zwiastując nadejście nowej ery w kolejnych filmach Chaplina.

Z maszyny o zębatych kołach, wielkich przekładniach i kilometrach pasów transmisyjnych niczym mała śrubka wypada, grany przez Chaplina, robotnik. Wycieńczony pracą i załamany nowym sposobem podawania pracownikom posiłków – przez rurkę do ust, ląduje w zakładzie psychiatrycznym. Wyleczony ponownie trafia do zakładu zamkniętego, tym razem karnego, gdy podczas nielegalnej demonstracji nieopatrznie podnosi z ulicy czerwoną szmatę.

Chaplin w swoim ostatnim niemym filmie, nakręconym po latach Wielkiego Kryzysu a w przededniu II wojny światowej, pokazuje, jak przeciętny, prosty człowiek nie ma zbyt wielkiego wyboru w życiu. Doświadcza albo morderczej pracy, albo głodu i więzienia. Wyrwać go z tego mechanizmu może wyłącznie miłość; taka jaka w filmie spotyka Trampa i poznaną przez niego, bezdomną dziewczynę. Po wielu upokarzających pracach, kradzieżach z głodu i nocach w więzieniu idą razem za rękę, dając nadzieję, że w okrutnej rzeczywistości „dzisiejszych czasów” jest miejsce na szczere uczucie.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Charles Chaplin jako Robotnik, Paulette Goddard jako Dziewczyna, Henry Bergman - Właściciel kawiarni, Tiny Sandford - Duży Bill, Chester Conklin – Mechanik, Hank Mann – Włamywacz, Stanley Blystone - Ojciec dziewczyny, Al Ernest Garcia - Prezes Electro Steel Corp., Richard Alexander – Współwięzień.

Tytuł oryginalny

Modern Times

Gatunek

dramat, komedia

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1936

Data światowej premiery

05.07.2013

Czas trwania

87 min.

Obsada

Al Ernest Garcia (Prezes Electro Steel Corp.)

Chester Conklin (Mechanik)

Tiny Sandford (Duży Bill)

Hank Mann (Włamywacz)

Stanley Blystone (Ojciec dziewczyny)

Henry Bergman (Właściciel kawiarni)

Paulette Goddard (Dziewczyna)

Charles Chaplin

WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
WP
WP