Trwa ładowanie...
carte blanche
12-01-2015 09:38

Eliza Rycembel: Poświęciła długie włosy, by zagrać w "Carte blanche"

Eliza Rycembel: Poświęciła długie włosy, by zagrać w "Carte blanche"Źródło: AKPA
d1syn2j
d1syn2j

Młoda polska aktorka poświęciła długie włosy dla filmowej roli. Znana z *"Obietnicy" Eliza Rycembel – uhonorowana za tę kreację Nagrodą dla Najlepszej Aktorki Międzynarodowego Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży w Wiedniu – poszła w ślady Olgi Bołądź, Anne Hathaway i Natalie Portman, kompletnie odmieniając swój wygląd.*

Na odważny krok i fryzurę w stylu „na zapałkę” zdecydowała się w związku z występem w filmie „Carte blanche”. W inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami produkcji, gdzie gra u boku Andrzeja Chyry, wcieliła się w zbuntowaną uczennicę – Klarę. Podobnie jak jej nauczyciel, który ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok, także i ona posiada własny sekret.

Zobacz, jak Eliza Rycembel ścina włosy do roli zbuntowanej uczennicy Klary w filmie "Carte blanche":

- To bardzo ciekawa aktorka i osobowość – mówi Andrzej Chyra. - Jest bardzo utalentowana i mam nadzieję, że jej kariera nadal będzie się tak dobrze rozwijać – dodaje aktor. Dla trzykrotnego laureata festiwalu w Gdyni „Carte blanche” stanowi ponowną okazję do współpracy z Elizą Rycembel. Po raz pierwszy spotkali się na planie „Obietnicy” Anny Kazejak, gdzie brawurowo zagrali ojca i córkę. Już wtedy debiut 23-letniej warszawianki zwrócił uwagę widzów i krytyków.

(fot. AKPA)

d1syn2j

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. W roli głównej Andrzej Chyra – trzykrotny laureat nagrody dla najlepszego aktora festiwalu w Gdyni („Dług”, „Komornik”, „W imię…”), który jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć powiedział: „To poruszający, ludzki scenariusz. Chyba najważniejsze w tej historii jest to, że ktoś dotknięty nieszczęściem potrafił to obrócić w coś optymistycznego”. Aktor podkreślał także, że film ten może być głosem w ważnej dyskusji społecznej.

(fot. kadr z filmu)

Kacper (Andrzej Chyra), uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed światem zewnętrznym problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić swoich uczniów do matury. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze (Eliza Rycembel), która ukrywa swój własny sekret.

(fot. kadr z filmu)

d1syn2j

Maciej Białek, którego losy zainspirowały historię Kacpra, to nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Chorobę ukrywał przez wiele lat. Mimo utraty wzroku przez kolejne 15 lat uczył w szkole. Przekazywanie młodzieży wiedzy to jego pasja. Byli i obecni uczniowie Macieja Białka uważają go za niezwykle ciekawą i charyzmatyczną osobę. Jego zajęcia zawsze były urozmaicone, przecząc tezie, że historia bywa nudna. Białek twierdzi, że stworzenie dobrych relacji z uczniami wymaga okazania im zainteresowania, szacunku i traktowania ich poważnie. Na przestrzeni lat jego historią interesowały się wszystkie najważniejsze media w Polsce. Historia Macieja Białka zainspirowała Jacka Lusińskiego do napisania scenariusza, bo sam Maciej stanowi inspirację dla innych. Jest przykładem na to, że w życiu spotykają nas różne doświadczenia, ale to od nas zależy, kim jesteśmy i czy jesteśmy szczęśliwi.

- Ze zdziwieniem w pewnym momencie zrozumiałem, że to może być coś pasjonującego dla innych, że dla osób, które stają w trudnym momencie w swoim życiu, może być jakimś punktem odniesienia do podejmowania decyzji o walce o normalność i codzienność – odpowiadał skromnie, zapytany o zainteresowanie filmowców jego historią.

Scenariusz "Carte blanche", uniwersalna i inspirująca opowieść o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu, to finalista prestiżowego konkursu Script Pro 2012. W doborowej obsadzie – obok Andrzeja Chyry, Arkadiusza Jakubika i Urszuli Grabowskiej – Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak, zdolni aktorzy młodego pokolenia (Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek) oraz uczniowie lubelskich liceów.

"Carte blanche" w kinach od 23 stycznia 2015

d1syn2j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1syn2j