Trwa ładowanie...

Festiwal w Cannes 2019. Trzecie miejsce dla polskiej animacji

Na Festiwalu Filmowym w Cannes triumfują Polacy. Dziewięciominutowa "Duszyczka" w reżyserii Barbary Rupik ze Szkoły Filmowej w Łodzi została okrzyknięta jednym z najlepszych filmów krótkometrażowych w sekcji Cinefondation Selection.

Festiwal w Cannes 2019. Trzecie miejsce dla polskiej animacjiŹródło: https://www.festival-cannes.com/en/mediatheque/
d1rre6q
d1rre6q

Od kilku dni trwa wielkie filmowe święto, którego ukoronowaniem będzie wręczenie Złotej Palmy. Jury postanowiło docenić również polskich twórców. Trzecia nagroda 72. Festiwalu Filmowego w Cannes w konkursie Cinefondation Selection trafiła do studentki łódzkiej filmówki i absolwentki projektowania graficznego Barbary Rupik, która wyreżyserowała krótkometrażową animację "Duszyczka". Film został wyróżniony spośród ponad 2 tys. produkcji zgłoszonych przez uczelnie artystyczne z całego świata.

"Duszyczka" to dzieło inspirowane malarstwem – średniowiecznym przedstawieniem śmierci Judasza. Opowiada o duszy opuszczającej ciało i wyruszającej na samotną wędrówkę do świata pozagrobowego. Reżyserka zdecydowała się na połączenie kilku technik artystycznych. Obrazy, animowane poklatkowo, zostały wykonane z plasteliny i częściowo pokryte farbą olejną.

Ex aequo z "Duszyczką" trzecie miejsce zdobyła animacja „Ambience” z Dar al-Kalima University College of Arts and Culture w Palestynie. Druga nagroda przypadła amerykańskiemu filmowi „Hieu” z CalArts. W kategorii Cinefondation Selection najwyżej oceniona została produkcja "Mano A Mano" wyreżyserowana przez Louise Courvoisier z La CinéFabrique w Lyonie.

d1rre6q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rre6q