Trwa ładowanie...

Festiwal w Cannes 2019. Trzecie miejsce dla polskiej animacji

Na Festiwalu Filmowym w Cannes triumfują Polacy. Dziewięciominutowa "Duszyczka" w reżyserii Barbary Rupik ze Szkoły Filmowej w Łodzi została okrzyknięta jednym z najlepszych filmów krótkometrażowych w sekcji Cinefondation Selection.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Festiwal w Cannes 2019. Trzecie miejsce dla polskiej animacjiŹródło: https://www.festival-cannes.com/en/mediatheque/
d3tj455
d3tj455

Od kilku dni trwa wielkie filmowe święto, którego ukoronowaniem będzie wręczenie Złotej Palmy. Jury postanowiło docenić również polskich twórców. Trzecia nagroda 72. Festiwalu Filmowego w Cannes w konkursie Cinefondation Selection trafiła do studentki łódzkiej filmówki i absolwentki projektowania graficznego Barbary Rupik, która wyreżyserowała krótkometrażową animację "Duszyczka". Film został wyróżniony spośród ponad 2 tys. produkcji zgłoszonych przez uczelnie artystyczne z całego świata.

"Duszyczka" to dzieło inspirowane malarstwem – średniowiecznym przedstawieniem śmierci Judasza. Opowiada o duszy opuszczającej ciało i wyruszającej na samotną wędrówkę do świata pozagrobowego. Reżyserka zdecydowała się na połączenie kilku technik artystycznych. Obrazy, animowane poklatkowo, zostały wykonane z plasteliny i częściowo pokryte farbą olejną.

Ex aequo z "Duszyczką" trzecie miejsce zdobyła animacja „Ambience” z Dar al-Kalima University College of Arts and Culture w Palestynie. Druga nagroda przypadła amerykańskiemu filmowi „Hieu” z CalArts. W kategorii Cinefondation Selection najwyżej oceniona została produkcja "Mano A Mano" wyreżyserowana przez Louise Courvoisier z La CinéFabrique w Lyonie.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3tj455
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tj455

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj