Trwa ładowanie...
d156c1e
Aktualności

Film "Historia Roja" w hołdzie żołnierzom wyklętym - w marcu w kinach

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Film "Historia Roja" w hołdzie żołnierzom wyklętym - w marcu w kinach
(East news)
d156c1e

Zrealizowany w hołdzie żołnierzom wyklętym film fabularny *"Historia Roja", inspirowany losami Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój, żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego, trafi do kin 4 marca - podał dystrybutor. Reżyserem jest Jerzy Zalewski.*

Rolę tytułową w filmie zagrał debiutujący na dużym ekranie muzyk Krzysztof Zalewski-Brejdygant. W obsadzie są również m.in.: Mariusz Bonaszewski, Sławomir Orzechowski, Wojciech Żołądkowicz, Piotr Nowak, Tomasz Dedek i Marcin Kwaśny.

Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps. Rój (1925-1951), żołnierz NSZ i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, jako dwudziestolatek, tuż przed końcem wojny, dołączył do oddziału partyzanckiego. Po śmierci brata zabitego przez sowietów poprzysiągł komunistom zemstę. Działając w podziemiu, stanął na czele oddziału, który przeprowadzał akcje przeciwko władzom, uwalniał z aresztów więźniów politycznych i wykonywał wyroki na współpracujących z komunistami.

d156c1e

Historia "Roja" zakończyła się w 1951 r., gdy poniósł śmierć w obławie przeprowadzonej przez oddziały wojska i milicji.

Reżyser i autor scenariusza fabularnego filmu o "Roju" Jerzy Zalewski ma w dorobku m.in. dokumenty "Elegia na śmierć Roja" (2007) i "Tata Kazika" (1993).

d156c1e

Podziel się opinią

Share

d156c1e

d156c1e