Trwa ładowanie...
festiwal w wenecji
16-08-2011 12:51

Film otwarcia festiwalu w Wenecji na 9. Planete Doc Film Festival

Film otwarcia festiwalu w Wenecji na 9. Planete Doc Film FestivalŹródło: helios.pl
d4105gs
d4105gs

"Vivan las Antipodas!" Victora Kossakovsky'ego będzie drugim filmem otwarcia startującego 31 sierpnia 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Najnowszy film Kossakovsky'ego znajdzie się w programie 9. Planete Doc Film Festival, który odbędzie się w dniach 11-20 maja 2012 roku w Warszawie i wybranych miastach w Polsce.

"Podróżując przez dzikie i w dużej mierze niezamieszkałe obszary Argentyny, trafiłem do niewielkiej wioski składającej się z zaledwie trzech chałup w pobliżu urwiska i wąskiej rzeczki przepływającej na dole kanionu. W promieniach zachodzącego słońca miejsce to wydało mi się być najpiękniejszym i najspokojniejszym na świecie. Cisza niemal dzwoniła mi w uszach. Postanowiłem spędzić tam noc. Następnego dnia z samego rana zobaczyłem mężczyznę z wędką zwieszoną z mostka znajdującego się na samym dnie kanionu. Zacząłem sobie wyobrażać, co by się stało, gdybym przeciągnął linię wędki wzdłuż linii prostej dalej, aż do środka Ziemi? Co by ukazało się moim oczom po jej drugiej stronie? Jak się okazuje, byłoby to jedno z najpotężniejszych, najruchliwszych i najbardziej hałaśliwych miast świata – Szanghaj. Bieguny i antypody okazały się być również skrajnościami!".

W "Vivan las Antipodas!" Kossakovsky zabiera widzów w wyjątkową podróż dookoła świata – w nieliczne miejsca naszej planety położone dokładnie naprzeciwko siebie, tzw. antypody. Jak tłumaczy Kossakovsky, "antypody" to pary punktów bądź też miejsc na Ziemi (wraz ze swoimi mieszkańcami), które leżą naprzeciwlegle (antypodycznie) wobec siebie – tak że gdyby poprowadzić przez nie linię prostą przecinającą środek Ziemi, powstałaby jej przekątna. Na antypodach wszelkie zjawiska naturalne wynikające z obrotów ziemskich są wzajemnie przeciwstawne: gdy na jednym z antypodów jest południe, na drugim jest północ; gdy na jednym słońce wschodzi, na drugim zachodzi; gdy na jednym panuje lato, drugi zamarza z powodu zimy.

Zdjęcia do "Vivan las Antipodas!" powstały w ośmiu naprzeciwległych zakątkach Ziemi: Argentynie i Chile, Chinach i Rosji, Hawajach i Bostwanie oraz Nowej Zelandii i Hiszpanii. Widzowie towarzyszą samotnemu rybakowi z argentyńskiej prowincji oraz samotnej kobiecie sprzedającej ryby na ruchliwej ulicy w Szanghaju; chilijskiemu latarnikowi z przylądka Horn oraz rosyjskiemu oficerowi na pokładzie statku na jeziorze Bajkał. Ich historie są wzajemnie przeciwstawne, ale równocześnie w jakiś sposób do siebie podobne. Każda chwila, której Kossakovsky doświadcza, zostaje przeobrażona w typową dla niego poezję kina, a wspaniale zmontowane, zapierające dech w piersiach zdjęcia służą Kossakovsky'emu do przybliżenia ciekawego z punktu widzenia filozofii i delikatnego z punktu widzenia polityki tematu, jakim są antypody.

Victor Kossakovsky urodził się w Petersburgu w 1961 r. Jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich filmowców i jednym z najważniejszych dokumentalistów na świecie. Jego reżyserskim debiutem był film „Łosiew” z 1989 r. Przełomowym w karierze Kossakovsky'ego był film "Biełowowie" (1992), po którym powstały kolejne: "Środa 19.7.1961" (1997) (nagroda FIPRESCI na Berlinale), "Pavel i Lyalya" (1998) uzupełniony o dwa kolejne filmy z trylogii "Kochałem cię" (2000). Ostatnio szerokim echem odbiły się jego filmy "Tiszhe!" (2003) i "Święty" (2006). Za swoje filmy reżyser otrzymał ponad 100 nagród w kraju i zagranicą. Retrospektywy jego twórczości były prezentowane w najbardziej prestiżowych centrach kulturalnych, takich jak np. MOMA w Nowym Jorku czy Centrum Pompidou w Paryżu.

d4105gs

W programie 9. Planete Doc Film Festival znajdzie się również pokazywany w sekcji Orizzonti na 68. MFF w Wenecji "Whore's Glory" Michaela Glawoggera, twórcy pokazywanych na ubiegłych edycjach festiwalu Planete Doc "Megamiast" (1998) oraz "Śmierci człowieka pracy" (2005).

  1. Planete Doc Film Festival odbędzie się w dniach 11-20 maja 2012 roku w stołecznych Kinotece, Muranowie i Iluzjonie, a w dniach 11-13 maja w ramach "weekendu z cyfrowym PLANETE DOC" w kinach studyjnych w ponad 20 miastach w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

**[

Niedaleko pada jabłko od jabłoni ]( http://film.wp.pl/najseksowniejsze-matki-i-corki-duzego-ekranu-6025273914229377g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Emmanuelle - ikona erotyki po latach ]( http://film.wp.pl/pamietacie-czarna-emanuelle-zobaczcie-jak-sie-zmienila-6025274286928513g )*
*
[

Co się stało ze słodkimi bliźniaczkami? ]( http://teleshow.wp.pl/blizniaczki-olsen-skonczyly-25-lat-6026604625773185g )*
*
[

Prawdziwe nazwiska polskich gwiazd! Wstyd? ]( http://film.wp.pl/prawdziwe-nazwiska-polskich-gwiazd-6025274598372481g )*
*
[

Spis grzechów Kuby Wojewódzkiego ]( http://teleshow.wp.pl/spis-grzechow-kuby-wojewodzkiego-6021644374000769g )**

d4105gs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4105gs