Filmy i seriale poruszające temat pedofilii. 12 produkcji wartych uwagi
24.05.2020 | aktual.: 24.05.2020 17:33
"Zabawa w chowanego" i "Tylko nie mów nikomu" zwracają uwagę opinii publicznej na problem molestowania dzieci przez duchownych. Kino i telewizja już od lat jednak przekonują nas, że pedofil może nosić zarówno koloratkę, jak i marynarkę z krawatem.
Mówi się, że bracia Sekielscy powinni realizować swoje obrazy cyklicznie – aż do skutku. Podobnie jest z popkulturą, która wciąż mówi głośne "nie" molestowaniu seksualnemu dzieci. Poniżej prezentujemy listę najciekawszych filmów i seriali poruszających ten temat. W zestawieniu znajdziecie zarówno fabułę, jak i dokument. Ciężkie, szokujące i dające do myślenia produkcje stanowią potężny oręż w walce z wszelkimi rodzajami wykorzystywania dzieci.
Ray Donovan
Niedawno skasowany serial opowiadał o specjaliście od brudnej roboty z Bostonu, który trudnił się rozwiązywaniem problemów bogatych i wpływowych ludzi. Ray miał dwóch braci i siostrę. Najmłodszy z rodzeństwa, Brendan, był w dzieciństwie molestowany przez zaprzyjaźnionego z rodziną księdza. Ciężko chora matka i zajęty brudnymi interesami ojciec, nie byli w stanie powstrzymać oprawcy przed wyrządzeniem wielkiej krzywdy ich dzieciom. Bracia Donovan wyrośli jednak na silnych mężczyzn, którym nieobca była brutalna przemoc. Pedofil w koloratce bardzo dotkliwie odczuł, czym jest zemsta dla irlandzkich twardzieli z Bostonu.
Spotlight
Laureat Oscara za najlepszy film z 2015 r. przedstawia prawdziwą historię dziennikarskiego śledztwa, które ujawniło jedną z największych afer pedofilskich w kościele katolickim. Molestowanie dzieci okazało się jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Równie przerażających i skandalicznych działań dopuszczali się hierarchowie kościelni, którzy chronili gwałcicieli, przenosząc ich z parafii do parafii i tuszując występki. Niezłomni dziennikarze wypowiedzieli wojnę oprawcom i co ważne, odnieśli wielki sukces.
Patrick Melrose
W tym przypadku pedofilem nie był duchowny, a ojciec głównego bohatera. Co ciekawe, serial powstał na podstawie cyklu literackiego, który z kolei inspirowany był życiem autora - Edwarda St. Aubyna. Patrick Melrose to młody człowiek znajdujący się na dobrej drodze na samo dno. Uzależniony od narkotyków próbuje zagłuszyć depresję kompulsywnym seksem i autodestrukcyjnymi ekscesami. Losy protagonisty obserwujemy z pobłażliwością, aż do momentu, gdy retrospekcje zaznajamiają nas z jego przeszłością. Patrick miał sadystycznego ojca, który na dodatek molestował go seksualnie. Bohater nigdy na dobre nie poradził sobie z traumą z dzieciństwa. Stał się wrakiem człowieka, dla którego codzienność stanowiła wielkie wyzwanie. Przerażający portret mężczyzny, który w młodości był wykorzystywany przez bliską mu osobę. Na szczęście Patrick Melrose stanął do walki o samego siebie. Miniserial HBO przedstawia jego drogę ku normalności.
Gniew
Poruszająca opowieść z Orlando Bloomem w roli głównej. Malky to prawdziwy twardziel. Pracuje na budowie, jest silny, agresywny i atrakcyjny dla kobiet. Mężczyzna skrywa jednak wielki sekret. W młodości molestował go ksiądz. Ta cierń pozostała w nim na zawsze, mimo że na pozór mężczyzna radzi sobie całkiem nieźle. Gdy bohater przypadkowo spotyka swojego gwałciciela, dawne wspomnienia powracają ze zdwojoną siłą. Malky ma szansę zemścić się za cierpienia z dzieciństwa, ale czy na pewno przyniesie mu to ulgę? "Gniew" przedstawia również perspektywę drugiej strony. Film nie próbuje usprawiedliwiać złowieszczych działań duchownego, a raczej pokazuje, że czyny pedofilskie zostawiają też zadrę na duszy oprawcy.
Rzeka tajemnic
Wspaniały film Clinta Eastwooda podchodzi do tematu pedofilii w nieco mniej tradycyjny sposób. Słynący z konserwatyzmu artysta, tym razem buduje narracje, w której prawda ma wiele twarzy. Młody chłopiec zostaje porwany przez pedofilów, którzy przez kilka dni wykorzystują go w bestialski sposób. Wydarzenie to wywołuje u niego wielką traumę, ale też stygmatyzuje go na zawsze. Po 25 latach mężczyzna jest wyrzutkiem społecznym, postrzeganym przez pryzmat tego, co mu się przydarzyło. Gdy w okolicy zostaje zamordowana młoda dziewczyna, to właśnie on staje się głównym podejrzanym. Mała wspólnota kierowana strachem, histerią i psychologią tłumu wydaje wyrok, stając się sędzią, ławą przysięgłych i katem w jednej osobie. Dająca do myślenia przypowieść o tym, jak łatwo ulegamy nastrojom społecznym i że strach przed niezrozumiałym, może w przeciągu chwili wzniecić płomień nienawiści.
Uśpieni
Tym razem zwyrodnialcami są strażnicy w poprawczaku, a ofiarami chłopcy, którzy przez swoją niefrasobliwość doprowadzili do bardzo poważnego wypadku. Czterech przyjaciół trafia do zakładu o zaostrzonym rygorze, gdzie zamiast przejść spokojną resocjalizację przeżywa największy koszmar swojego życia. Po latach już jako dorośli mężczyźni, postanawiają odegrać się na swoich oprawcach. Ich plan jest desperacki i ryzykowny, ale bohaterowie nie mają innego wyboru niż pójść za ciosem i zemścić się na byłych strażnikach. Minęło tyle czasu, a ten ból wciąż w nich tkwi. Tylko zasłużona kara dla pedofilów da im upragniony spokój.
Leaving Neverland
Serial dokumentalny HBO rzucający cień na jeszcze nie tak dawno nieskazitelny wizerunek Michaela Jacksona. Dwóch mężczyzn, będących w dzieciństwie w bliskiej relacji z gwiazdorem muzyki pop przyznaje, że było molestowanych seksualnie przez słynnego artystę. Bohaterowie reportażu wspominają czasy, gdy łączyła ich niepokojąca relacja z idolem. Jackson uczynił z chłopców kochanków i zabawki seksualne, wmawiając im wielką miłość. W magiczny sposób omamił zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Dokument HBO jest niezwykle szokujący nie tylko dlatego, że ujawnia prawdę o Michaelu Jacksonie. Dorośli już Wade i Jimmy w bardzo szczegółowy i obrazowy sposób opisują relacje seksualne łączące ich z muzykiem. Po obejrzeniu tego wstrząsającego serialu ciężko o spokój ducha. Mimo że w produkcji brak jednoznacznych dowodów na winę gwiazdora, trudno o wątpliwości słuchając tak precyzyjnych zeznań.
Wątpliwość
Wracamy do tematu duchownych molestujących swoich podopiecznych. Ojciec Brendan Flynn jest charyzmatyczny, szanowany i lubiany przez dzieci. Spada na niego jednak podejrzenie o seksualne wykorzystanie nieletniego. Podejrzenie, które nie jest udokumentowane bezsprzecznymi dowodami świadczącymi o jego winie. Duchowny zaczyna walkę o swoją reputację, odżegnując się od wszystkich oskarżeń. Po drugiej stronie konfliktu znajduje się sroga Siostra Aloysius Beauvier, która próbuje udowodnić księdzu winę. Film nie wyjaśnia do końca czy duchowny rzeczywiście popełnił przerażający czyn. Pojawia się jednak wątpliwość, która spędza sen z powiek każdemu z uczestników tego dramatu. Prawdziwy popis aktorstwa dają tutaj Meryl Streep i Philip Seymour Hoffman.
Kler
Wojciech Smarzowski w "Klerze" wziął się za bary ze wszystkimi przywarami Kościoła Katolickiego w Polsce. To naprawdę obszerna tematyka i oczywistym jest fakt, że wśród poruszanych kwestii znalazł się też problem molestowania seksualnego, którego dopuszczają się duchowni na nieletnich. Mimo że film nie jest zbyt odkrywczy, reżyser umiejętnie punktuje hipokryzję kościelnych elit. Nie jest to jednak poziom analizy ludzkiego uwikłania, do jakiego przyzwyczaił nas pan Wojciech. Opowieść stworzono z elementów znanych nam z wiadomości dnia, miejskich legend czy wiejskich plotek. Nie wgłębia się w przyczyny degrengolady. Całość przyprawiona została jednak smakowitą smarzowszczyzną, więc grzechem byłoby krytykować ten obraz.
Miasteczko Twin Peaks
Słynny serial Davida Lyncha podchodzi do tematu molestowania seksualnego w sposób symboliczny. Przedstawia motyw ojca gwałcącego córkę w baśniowej konwencji grozy. Gdy Leland Palmer usypia żonę za pomocą środków nasennych i zbliża się do sypialni Laury, ta nie widzi swojego rodziciela, a demona imieniem Bob, który stanowi inkarnację pożądania niosącego ze sobą jedynie ogień i cierpienie. Dzięki takiemu zabiegowi, serial "Miasteczko Twin Peaks" stał się produkcją balansującą na granicy fantastyki i realności. Czy Laurę zamordował potwór z piekła rodem? A może zbrodniarzem był jej ojciec, a motyw Boba to tylko metafora i poetycki środek przekazu? Na to pytanie każdy fan serialu musiał odpowiedzieć sobie sam.
Pułapka
W jednej z amerykańskich restauracji dorosły mężczyzna spotyka się z młodą dziewczyną. Para luźno rozmawia, widać, że między nowopoznanymi istnieje pewna chemia. Po krótkiej konwersacji Jeff zaprasza Hayley do swojego domu. Tam dwójka bohaterów poznaje się jeszcze lepiej. Mężczyzna i dziewczynka zbliżają się do siebie, a w ich relacji nie widać na razie nic niepokojącego. Dopiero gdy Jeff pada nieprzytomny na ziemię i budzi się skrępowany, wszystko staje na głowie. Hayley próbuje wymusić na dorosłym przyznanie się do pedofilskich skłonności. Mężczyzna idzie jednak w zaparte, twierdząc, że nie ma nic wspólnego z takimi ciągotami. Dziewczyna rozpoczyna brutalne tortury, żeby uzyskać swój cel. Czy jednak na pewno trafiła na właściwego człowieka?
Lolita
Jedna z najbardziej kontrowersyjnych pozycji w tym zestawieniu. Zarówno literacki pierwowzór Vladimira Nabokova, jak i filmy Stanleya Kubricka z 1962 r. oraz Adriana Lyne’a z 1997 szokują romantyzowaniem seksualnej relacji dorosłego mężczyzny z młodą dziewczyną. Co więcej, głównym zagrożeniem czynią tutaj niepoprawnie kuszącą Lolitę, która doprowadza Humberta Humberta do szaleństwa i seksualnej frustracji. Oczywiście po wgłębieniu się w opowieść da się zauważyć jej wielowymiarowość, jednak powierzchowne podejście do tematu może wywołać konsternacje. Nastoletnia Dolores uwodzi dojrzałego mężczyznę, opętuje go, a następnie bawi się nim, niczym zabawką. Czy rzeczywiście o tym jest "Lolita"? A może to historia niespełnionego seksualnie człowieka, który goniąc za swoimi namiętnościami, wykorzystuje dziecięce zagubienie dla własnej satysfakcji?