Filmy muzyczne – TOP 10. Przedstawiamy najbardziej rozśpiewane produkcje w historii

Filmy muzyczne – TOP 10. Przedstawiamy najbardziej rozśpiewane produkcje w historii
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Filmy muzyczne to ten typ obrazów, w których wszelkie dźwięki odgrywają na ekranie równie znaczącą rolę, co aktorzy. Cenione produkcje tego gatunku od lat zachwycają wyjątkowym klimatem oraz porywającymi piosenkami, które niemal przez cały czas umilają widzowi seans. Filmy muzyczne to jednak nie tylko ponadczasowe hity z list przebojów. Pod ich osłoną kryją się niezwykle ciekawe historie, które często wydarzyły się naprawdę.

Filmy muzyczne to gatunek bardzo specyficzny. Choć ma on grono swoich wiernych fanów, nie brakuje też osób, które świadomie omijają te rozśpiewane produkcje. Nie każdy bowiem lubi, gdy akcja obrazu z mniejsza lub większą systematycznością przerywana jest kolejną piosenką. Trudno jednak wyobrazić sobie np. opowieść o znanym muzyku bez zaprezentowania jego dorobku.

Od piątku 31 marca w polskich kinach można obejrzeć film Lisy Azuelos – „Dalida. Skazana na miłość”. To oparta na faktach historia Miss Egiptu oraz słynnej śpiewaczki, która w latach 70. uchodziła za jedną z najpiękniejszych kobiet na świecie. Ponadprzeciętna uroda oraz wyjątkowy talent wokalny nie uchroniły jej od szeregu osobistych tragedii. W roli głównej występują Sveva Alviti.

Z okazji premiery filmu prezentujemy zestawienie najlepszych filmów muzycznych w historii. Zobacz, które produkcje wypełnione ponadczasowymi piosenkami najmocniej utkwiły nam w pamięci. Lista nie zawiera musicali, które doczekały się już swojego rankingu.

1 / 10

Pan od muzyki

Obraz
© Materiały prasowe

Zestawienie otwiera doskonały w każdym calu obraz Christophe’a Barratiera – „Pan od muzyki”. Film opowiada o bezrobotnym nauczycielu, który otrzymuje posadę w internacie dla trudnej młodzieży. Jego podopiecznymi są zbuntowani i pełni rozgoryczenia młodzi chłopcy. Główny bohater wie jednak, jak dotrzeć do ich umysłów. Zakłada on szkolny chór, który staje się dla nastolatków odskocznią od szarej rzeczywistości. Liberalne metody praca tytułowego pana od muzyki nie podobają się jednak włodarzom placówki. Belfer mimo wszystko chce kontynuować współpracę z chłopcami. Szczególnie zależy mu na tym, by rozwinąć talent swojego solisty – Pierre’a Morhange’a. W rolach głównych występują Gérard Jugnot, François Berléand i Jean-Baptiste Maunier.

2 / 10

Spacer po linie

Obraz
© Materiały prasowe

Spacer po linie” Jamesa Mangolda to wyjątkowa opowieść o gwieździe muzyki country – Johnnym Cashu. Obraz przedstawia jego trudne początki na scenie, a także romans z ukochaną June Carter, który spotykał się z wieloma przeciwnościami losu. W rolach głównych Joaquin Phoenix oraz nagrodzona Oscarem Reese Witherspoon.

3 / 10

Blask

Obraz
© Materiały prasowe

Wyjątkowym filmem muzycznym jest „Blask” Scotta Hicksa. Ekranizacja opowiadania napisanego przez reżysera ukazuje perypetie młodego chłopaka obdarzonego wielkim talentem gry na pianinie. Niestety, jego wyjątkowe zdolności przez długi czas tłumione są przez despotycznego ojca. Gdy główny bohater dorasta, postanawia odciąć się od zaborczego rodzica i całkowicie poświęcić się ukochanej muzyce. Wbrew woli wszystkich bliskich wyjeżdża on na studia do Londynu, gdzie odkrywa sens życia. W roli głównej uhonorowany Oscarem Geoffrey Rush.

4 / 10

Control

Obraz
© Materiały prasowe

ControlAntona Corijna to prawdopodobnie najsmutniejszy film muzyczny w niniejszym zestawieniu. Obraz koncentruje się na początkach kariery Iana Curtisa – legendarnego wokalisty zespołu Joy Division. Głównego bohatera poznajemy jako młodego chłopaka żyjącego w niewielkim brytyjskim miasteczku. Ian zdobywa pracę jako urzędnik, a następnie żeni się z poznaną dziewczyną. Życie mężczyzny wywraca się do góry nogami, gdy ze znajomymi zakłada zespół rockowy. Joy Division szybko zyskują sławę, a sam Ian staję jednym z najciekawszych wokalistów młodego pokolenia. Niestety, sława, postępujące epilepsja oraz załamanie nerwowe doprowadzają do wielkiej tragedii. W roli głównej Sam Riley.

5 / 10

Zakazane piosenki

Obraz
© Materiały prasowe

Wybitny film muzyczny znajdziemy również w dorobku polskiej kinematografii. Mowa tu oczywiście o „Zakazanych piosenkachLeonarda Buczkowskiego. To przepiękna opowieść o muzyku wspominającym, jak za czasów niemieckiej okupacji założył w Warszawie uliczną orkiestrę, która aktywnie działała w podziemiu. W rolach głównych Jerzy Duszyński, Danuta Szaflarska i Stanisław Łapiński.

6 / 10

Ściana

Obraz
© East News

Ściana" Alana Parkera to nie tylko jeden z najlepszych filmów muzycznych , ale też jedna z najoryginalniejszych produkcji w historii kinematografii. W połowie animowany obraz z elementami dramatu psychologicznego opiera się na słynnym albumie „The Wall” zespołu Pink Floyd. Główny bohater filmu to młody mężczyzna o wymownym imieniu Pink. Jego życie w dużej mierze upłynęło w tęsknocie za ojcem, który zginął podczas wojny. Od dziecka Pink był outsiderem. W szkole znęcali się nad nim rówieśnicy. Gdy dorósł, ożenił się z pewną kobietą, która ostatecznie nie była w stanie znieść jego zimnego charakteru. Główny bohater odnosi jednak sukces i staje się słynnym na cały świat muzykiem. To nie wystarcza, by poczuł się on szczęśliwy. W roli głównej Bob Geldof.

7 / 10

Ray

Obraz
© Materiały prasowe

Kolejną pozyję w naszym zestawieniu zajął „Ray” Taylora Hackforda. Oscarowa produkcja to biografia prawdziwej legendy jazzu – Raya Charlesa. Muzyk od dzieciństwa borykał się z różnymi przeciwnościami losu. Bohater poznał m.in. smak biedy w rodzinnej Alabamie, doświadczył okrutnego rasizmu, walczył z narkotykowym nałogiem, a także walczył ze swoim największym defektem – ślepotą. Dzięki alfabetowi Braille’a nauczył się nut, co pozwoliło mu stać się jedną z największych muzycznych gwiazd wszech czasów. W roli głównej uhonorowany Oscarem Jamie Foxx.

8 / 10

Amadeusz

Obraz
© Materiały prasowe

Cóż to jest za film! „AmadeuszMiloša Formana przedstawia jedyną w swoim rodzaju biografię jednego z największych muzycznych geniuszy w historii – Wolfganga Amadeusza Mozarta. Reżyser przedstawia słynnego kompozytora jako nieokrzesanego głupka obdarzonego wielkim talentem. Pisanie kolejnych utworów przychodzi głównemu bohaterowi z ogromną łatwością. Tak samo radzi on sobie zresztą z podrywaniem kobiet na kolejnych balach. Talentu i popularności Mozartowi zazdrości naczelny kompozytor Józefa II – Antonio Salieri. Między mężczyznami zaczyna rodzić się pełna pasji rywalizacja. W rolach głównych fenomenalni F. Murray Abraham oraz Tom Hulce. „Amadeusz” został uhonorowany przez Amerykańską Akademię Filmową ośmioma Oscarami.

9 / 10

Sugar Man

Obraz
© Materiały prasowe

Oscarem nagrodzono także dokument muzyczny Malika Bendjelloula – „Sugar Man”. Film przedstawia historię muzyka Sixto Rodrigueza, który miał robić większą karierę od samego Boba Dylana. Nieoczekiwanie artysta zniknął ze sceny i słuch po nim zaginął. Fiasko jego drugiego studyjnego albumu sprawiło, że o Rodriguezie szybko zapomniano. Jakiś czas później jego muzyka dociera do na południe Afryki. Tam niczego nieświadomy Sixto staje się wielką gwiazdą. Dwóch fanów z RPA postanawia odnaleźć swojego idola i dowiedzieć się, co stało się z nim po wydaniu feralnego drugiego albumu.

10 / 10

Whiplash

Obraz
© Materiały prasowe

Listę najlepszych filmów muzycznych zamyka „WhiplashDamiena Chazelle’a. Mocny, porywający i przede wszystkim trzymający w napięciu dramat ukazuje losy młodego perkusisty jazzowego, który za wszelką cenę chce stać się legendą muzyki. Chłopak trafia wreszcie do elitarnej szkoły, gdzie przychodzi mu grać w orkiestrze kierowanej przez despotycznego nauczyciela. Doświadczony dyrygent dosłownie wyżywa się psychicznie i fizycznie na swoich uczniach, udowadniając im, że nie mają pojęcia o prawdziwej muzyce. Główny bohater po serii upokorzeń nie daje za wygraną i rozpoczyna psychologiczną rywalizacją z belfrem. W rolach głównych Miles Teller oraz nagrodzony Oscarem J.K. Simmons.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)