Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
małgorzata kożuchowska
28-10-2017 20:40

Francuzi wyjeżdżają z Polski z nagrodą. Film "Jeszcze nie koniec" wygrywa festiwal filmowy Tofifest

Grand Prix Festiwalu - Złotego Anioła w konkursie "On Air" - zdobył francuski film "Custody" ("Jeszcze nie koniec") w reżyserii Xaviera Legranda. Srebrny Anioł trafił w ręce gruzińskiej reżyserki Mariam Khatchvani. Nagrodę Flisaka odebrała Małgorzata Kożuchowska, a Galę Zakończenia zwieńczył niesamowity koncert "Muzyka jest kobietą".

Francuzi wyjeżdżają z Polski z nagrodą. Film "Jeszcze nie koniec" wygrywa festiwal filmowy TofifestŹródło: Materiały prasowe
d4anui3

Francuzi tym razem rządzą w Toruniu. Xavier Legrand, który zaledwie kilka dni temu był gościem Tofifest, gdzie spotkał się z widzami, teraz sięgnął po najwyższą nagrodę festiwalu.

Nagrody w konkursie głównym "On Air"

Jury nagrodziło jego film za "dojrzałe pokazanie konfliktu rodzinnego, w sposób tak trzymający w napięciu, że mamy wrażenie, że oglądamy thriller. Za precyzyjne i kompletne dzieło filmowe".

"Custody" ("Jeszcze nie koniec", polska premiera na Tofifest), to wstrząsająca historia rozpadu rodziny, na którym cierpi głównie dziecko. Xavier Legrand scharakteryzował swój obraz w następujący sposób: - To film zbudowany na strachu. Ów strach budzi człowiek gotowy zrobić wszystko, by odzyskać kobietę, która z kolei chce od niego odejść i uciec przed jego agresywnym zachowaniem.

d4anui3

Srebrnego Anioła i tytuł Najlepszego Reżysera w konkursie "On Air" zdobyła gruzińska reżyserka Mariam Khatchvani za pracę przy swoim filmie "Macierzyństwo" ("Dede", polska premiera na Tofifest), będącym koprodukcją Gruzji i Kataru. Jury przyznało nagrodę za opowiedzenie prostej przypowieści w sposób surowy i poruszający i wykreowanie autentycznego świata.

Jury przyznało też dwa wyróżnienia. Dla amerykańskiej produkcji "Patti Cake$" Geremy'ego Jaspera i szwedzkiego filmu "Ravens" ("Korparna") Jensa Assura. Pierwszemu filmowi za postaci, które są zaprzeczeniem stereotypów i za nieszablonowe aktorstwo, a drugiemu za proste i pełne poetyki zdjęcia obrazujące izolację wiejskiego życia.

Nagrody od młodych krytyków

Filmy konkursu głównego oceniały też dwa składy jury młodzieżowego. Jury Młodych nagrodziło kanadyjsko-francuski film "Mobile Homes" w reżyserii Vladimira de Fontenay (polska premiera na Tofifest), a Jury Studenckie — irańską animację "Tehran Taboo", wyreżyserowaną przez Alego Soozandeha.

d4anui3

Anioły dla filmów polskich i dla krótkometrażowców

Konkurs polskich filmów "From Poland" wygrał film "Najlepszy" Łukasza Palkowskiego.

Konkurs krótkometrażowy "Shortcut" wygrała polska reżyserka Emi Buchwald za film "Nauka" ("Education"). Jury przyznało Złotego Anioła za stworzenie obrazu filmowego grającego na wielu poziomach oraz lekcję obnażającą niebezpieczeństwa braku samodzielnego myślenia.

Jury konkursu "Shortcut" przyznało także dwa wyróżnienia. Trafiły one do estońsko-chorwackiej animacji "Corner" wyreżyserowanej przez Luciję Mrzljak oraz do węgierskiej fabuły "Invisibly" ("Láthatatlanul") w reżyserii Árona Szentpéteriego. Węgierski film miał na Tofifest polską premierę. Pierwszy obraz nagrodzono za przewrotną opowieść o wyznaczeniu granic w świecie opartym na wyobraźni, a drugi za konsekwencję abstrakcyjnego myślenia w rzeczywistości płatającej figle.

Galę Zakończenia zamknął imponujący koncert "Muzyka jest kobietą" w ramach pasma "Energia Muzyki Filmowej". Ania Karwan, Paulina Przybysz, Krzysztof Zalewski i Chór Astrolabium wykonali na nim kilkanaście filmowych przebojów. Wśród nich "Flashdance… What a Feeling" Irene Cary czy "Paper Planes" M.I.A. Pomysłodawczynią koncertu była dyrektorka festiwalu Katarzyna "Kafka" Jaworska, zaś jego współtwórcą był znakomity muzyk i aranżer, laureat Fryderyka, Bartosz Staszkiewicz. On był też autorem wszystkich aranżacji i poprowadził na koncercie swoją orkiestrę.

d4anui3

W niedzielę 29.10 poznamy laureata Nagrody Publiczności.


Nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest 2017

Międzynarodowy Konkurs Debiutów i Drugich Filmów "On Air” (konkurs główny)

Grand Prix Tofifest — Złoty Anioł: "Custody" ("Jeszcze nie koniec"), reż. Xavier Legrand, Francja. Statuetce towarzyszą nagroda w wysokości 20 000 zł dla producenta filmu, ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pana Piotra Całbeckiego oraz nagroda w wysokości 20 000 zł dla reżysera filmu, ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia pana Michała Zaleskiego.

d4anui3

Srebrny Anioł (nagroda dla najlepszego reżysera): Mariam Khatchvani, Gruzja, za reżyserię w filmie "Macierzyństwo" ("Dede"). Statuetce towarzyszy nagroda w wysokości 20 000 zł, ufundowana przez Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wyróżnienie specjalne Jury: "Patti Cake$", reż. Geremy Jasper, USA

Wyróżnienie specjalne Jury: "Ravens" ("Korparna"), reż. Jens Assur, Szwecja

Nagroda Jury Młodych: "Mobile Homes", reż. Vladimir de Fontenay, Kanada/Francja

d4anui3

Nagroda Jury Studenckiego: "Tehran Taboo", reż. Ali Soozandeh, Niemcy/Austria

Konkurs Filmów Polskich "From Poland"

Złoty Anioł: "Najlepszy", reż. Łukasz Palkowski. Statuetce towarzyszy nagroda w wysokości 2000 zł dla producenta najlepszego filmu.

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych "Shortcut"

Złoty Anioł: "Nauka”" ("Education"), reż. Emi Buchwald, Polska. Statuetce towarzyszy nagroda w wysokości 15 000 zł dla producenta filmu, ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pana prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

d4anui3

Wyróżnienie specjalne Jury: "Corner", reż. Lucija Mrzljak, Estonia/Chorwacja

Wyróżnienie specjalne Jury: "Invisibly" ("Láthatatlanul"), reż. Áron Szentpéteri, Węgry

Nagrody specjalne

Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą: Marek Koterski, Polska

Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą: Katarzyna Nosowska, Polska

Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą: Maciej Stuhr, Polska

Złoty Anioł za Całokształt Twórczości: Jan Englert, Polska

Flisak Tofifest: Małgorzata Kożuchowska, Polska

Honorowy Złoty Anioł: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski

d4anui3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4anui3