Trwa ładowanie...
wff

Gala Otwarcia 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Share
Gala Otwarcia 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego
Źródło: Materiały prasowe
dliyq1g

Dzisiaj, 11 października rozpoczyna się 29. Warszawski Festiwal Filmowy. Uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się o godzinie 20.30 w Multikinie Złote Tarasy, sala nr 1. Galę Otwarcia tegorocznej edycji uświetni pokaz filmu "Zatrzymane życie". W uroczystej gali udział weźmie reżyser filmu, Uberto Pasolini.

"Zatrzymane życie", zdobywca m.in nagrody dla Najlepszego Reżysera w sekcji Oriizzonti na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji to opowieść o Johnie May'u, londyńskim urzędniku odpowiedzialnym za organizację pochówku zmarłych, których krewnych nie można odnaleźć.

John, w przeciwieństwie do swojego szefa, do każdej sprawy podchodzi osobiście i z szacunkiem - pisze mowy pogrzebowe, starannie wybiera oprawę muzyczną. To film, który w pięknej, lirycznej formie zadaje ważne pytania o relacje międzyludzkie we współczesnym coraz bardziej rozpędzonym i zatomizowanym świecie. Czy mówiąc za cynicznym szefem Johna "pogrzeby są tylko dla żyjących"? Czy może pamięć o człowieku jest czymś więcej?

dliyq1g

Uberto Pasolini, reżyser "Zatrzymanego życia" (to jego drugi pełnometrażowy film), wcześniej odnoszący sukcesy jako producent filmowy (m.in. za nominowane do Oscara "Full Monty") mówi: "Od kilku dizesięcioleci w świecie zachodnim znika instytucja sąsiedztwa jako miejsca, gdzie mieszkańcy żyją we wspólnocie. To w rezultacie prowadzi do tragicznego zjawiska umiarania w samotności. Dlatego chciałem zrobić film, który będzie celebrował i przypominał nam te ważne wartości, które niepostrzeżenie znikają z naszego życia".

"Zatrzymane życie" to także doskonała kreacja Eddiego Marsana, brytyjskiego, charakterystycznego aktora znanego w Polsce głównie z ról drugoplanowych m.in. - inspektora Lestrade w adaptacji "Sherlocka Holmesa" Guy'a Ritchiego, czy roli w "Iluzjoniście" Neila Burgera i "V jak Vendetta" rodzeństwa Wachowskich.

dliyq1g

Podziel się opinią

Share
dliyq1g
dliyq1g