Trwa ładowanie...
d1pjb0k

Geena Davis

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Wareham, Massachusetts, USA

Filmografia:
d1pjb0k

Znana amerykańska aktorka o dużym (183 cm) wzroście, bardzo jasnej karnacji, ciemnych włosach i charakterystycznym uśmiechu. Zdobywczyni Oscara za rolę w „Przypadkowym turyście”, najbardziej znaną kreację stworzyła u boku Susan Sarandon w filmie Ridleya Scotta „Thelma i Louise”.

Urodziła się 21 stycznia 1956 roku w Wareham w stanie Massachussetts.

Od dziecka marzyła o zostaniu aktorką. Po studiach dramatycznych na uniwersytecie w Bostonie, które ukończyła w 1979 roku, wyjechała do Nowego Jorku, by tam spróbować szczęścia w zawodzie.

Karierę zaczęła od pracy w charakterze modelki (m.in. dla firmy bieliźniarskiej Victoria Secret), w czym dopomogły jej uroda i wzrost.

Miała szczęście, gdyż katalog z jej zdjęciami przypadkiem trafił w ręce poszukującego „nowych twarzy” Sydneya Pollacka, który w efekcie dał jej możliwość debiutu w głośnej komedii „Tootsie” (1982) z Dustinem Hoffmanem i Jessicą Lange.

Z tak dobrymi referencjami, przyszła gwiazda śmiało ruszyła do Hollywood, gdzie początkowo występowała w produkcjach TV.

Grała jedną z głównych ról w serialu „Buffalo Bill” (1983-84) oraz tytułową rolę w serialu komediowym „Sara” (1985).

W 1986 roku zagrała u boku przyszłego męża, Jeffa Goldbluma w znanym horrorze sci-fi „Mucha” (1986) Davida Cronenberga, a w 1988 wystąpiła wraz z Michaelem Keatonem, Winoną Ryder i Alekiem Baldwinem w czarnej komedii fantasy „Sok z żuka” Tima Burtona.

* Obie produkcje odniosły spory sukces, a w wyniesieniu Davis na sam szczyt pomogła jej ostatecznie Nagroda Akademii za drugoplanową rolę w romansie „Przypadkowy turysta” (1988) z Kathleen Turner i Williamem Hurtem. W 1990 roku stworzyła niezapomnianą kreację u boku Susan Sarandon w głośnym filmie drogi „Thelma i Louise” w reżyserii Ridleya Scotta, otrzymując nominację do Oscara, Złotego Globu i BAFTA, włoskiego Davida oraz liczne nagrody krytyków.*

Generalnie, upodobano sobie Davis w występach komediowych: jeszcze w 1990 roku pojawiła się z Billem Murrayem w komedii „Łatwy szmal” (1990), a w 1992 roku wystąpiła obok Toma Hanksa w komedii sportowej „Ich własna liga”, zgarniając drugą nominację do Złotego Globu oraz obok Dustina Hoffmana i Andy’ego Garcii w „Przypadkowym bohaterze” Stephena Frearsa.

W 1994 roku, oprócz tytułowej roli w „Angie”, wystąpiła też w komedii romantycznej „Miłosne wybory” (nominacja do Złotego Globu), ponownie spotykając się na planie z Michaelem Keatonem.

W połowie lat 90-tych nastąpił spadek popularności aktorki.

W filmach pojawiała się coraz rzadziej - były to m.in. produkcje jej męża, Renny’ego Harlina (przygodowa „Wyspa piratów” 1995 i thriller „Długi pocałunek na dobranoc” 1996 z Samuelem L. Jacksonem), pełnometrażowa wersja „Z archiwum X: Pokonać przyszłość” (1998) oraz wszystkie trzy części „Stuarta Malutkiego” (1999, 2002, 2005).

W latach 2000-2001 występowała w telewizyjnym „The Geena Davis Show”, a w latach 2005-2006 wcieliła się w główną rolę w serialu TV „Pani Prezydent”, otrzymując pierwszą nominację do Emmy oraz jedyny Złoty Glob w karierze.

Jest członkinią MENS- y z ilorazem inteligencji: 140.

Jej obecny, czwarty z kolei mąż jest z wykształcenia neurochirurgiem, a z pochodzenia – Irańczykiem.

Davis ma z nim trójkę dzieci (w tym bliźniaki). Wszystkie urodziła po 45 roku życia.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pjb0k
d1pjb0k
d1pjb0k
d1pjb0k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj