Genevieve Grad i Claude Gensac: jak potoczyły się losy kobiet kultowego „Żandarma”

Genevieve Grad i Claude Gensac: jak potoczyły się losy kobiet kultowego „Żandarma”
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

51 lat temu do kin weszła francuska komedia „Żandarm w Nowym Jorku”, druga część serii o Ludovicu Cruchot, w którego z powodzeniem wcielał się Louis de Funès. Tym razem żandarm i jego koledzy zostali wysłani do Ameryki – nie wiedzieli jednak, że tym samym statkiem płynie niesforna córka głównego bohatera, Nicole.

W Nicole wcieliła się urocza Geneviève Grad; trzy lata później, w filmie „Żandarm się żeni”, do ekipy dołączyła kolejna kobieta, która stała się niezwykle ważna dla naszego bohatera – jego przyszła żona, atrakcyjna wdówka Josépha, grana przez Claude Gensac. Kim były „kobiety żandarma” i jak potoczyły się ich losy?

1 / 6

Za namową matki

Obraz
© Materiały prasowe

Claude Gensac dorastała pod opieką matki – ojciec opuścił dom, gdy dziewczynka miała 6 lat; powodem był jego romans z koleżanką z opery.

Gensac początkowo wiązała swoją przyszłość z tańcem, ale matka, niespełniona aktorka, naciskała, by córka zainteresowała się teatrem. Ponieważ miała ogromny dar przekonywania, wkrótce Gensac trafiła na scenę; tam też poznała aktora Perre'a Mondy, którego niedługo potem poślubiła.

Małżeństwo rozpadło się jednak już po 4 latach; drugie, z Henrim Cheminem, kierowcą rajdowym, zawarte w 1958 roku, przetrwało znacznie dłużej, bo prawie dwie dekady.

2 / 6

Spotkanie z de Funesem

Obraz
© Materiały prasowe

Krytyka doceniła talent Gensac, a reżyserzy zaczęli ją zasypywać propozycjami – szybko też zainteresowali się nią ludzie z branży filmowej.

Louisa de Funesa poznała już w 1952 roku, na planie swojego debiutu, „Życie uczciwego człowieka”, ale wówczas nie spodziewała się, że w przyszłości zostaną rozpoznawalną ekranową parą.

Przez następne lata grywała „mało sympatyczne” kobiety, czym, jak przyznawała, była już szczerze zmęczona. Z tej szufladki pomógł jej się wyrwać właśnie de Funes. Po tym, jak zagrali w „Oskarze” i „Wielkich wakacjach”, zachwycony jej scenicznym talentem, zaproponował, by została żoną jego bohatera w „Żandarm się żeni”.

3 / 6

„Przynosisz mi szczęście"

Obraz
© Getty Images

- Chcę, żebyś grała we wszystkich moich filmach; przynosisz mi szczęście – miał powiedzieć de Funes do Gensac; w sumie wystąpili razem w aż 11 filmach. Wkrótce Gensac została dobrą przyjaciółką zarówno aktora, jak i jego żony, Jeanne – i podkreślała, jak bardzo jest im wdzięczna za to, że pomogli jej zerwać z przylepioną wcześniej przez reżyserów etykietkę.

Nie wiedziała jednak, że tym samym pozwala sobie na przypięcie kolejnej – zaczęto na nią patrzeć przez pryzmat jej ekranowego partnera i po śmierci de Funesa otrzymywała znacznie mniej interesujących propozycji. Mimo podeszłego wieku stale pojawia się zarówno na scenie, jak i przed kamerami.

4 / 6

Zdolna nastolatka

Obraz
© East News

Geneviève Grad od dziecka przejawiała rozmaite talenty – była zdolną tancerką i utalentowaną śpiewaczką, ale przyszłość postanowiła związać z aktorstwem. Miała dużo szczęścia; śliczną 15-latkę dostrzegli ludzie z branży i niedługo potem zaczęły nadchodzić propozycje.

Po raz pierwszy na ekranie Grad pojawiła się w „Podrywaczach”; dwa lata później wystąpiła zaś w trzech kolejnych filmach. Równocześnie występowała też na deskach teatrów.

5 / 6

Zniknęła z branży

Obraz
© Forum

Największą popularność przyniosła jej oczywiście seria filmów o żandarmie, w których wcieliła się w córkę bohatera granego przez Louisa de Funesa (spotkała się z nim po raz pierwszy kilka lat wcześniej, na planie „Kapitanie Fracasse”).

Wystąpiła w trzech komediach z serii, „Żandarm z St. Tropez”, „Żandarm w Nowym Jorku” i „Żandarm się żeni”. Potem pojawiła się jeszcze w kilku filmach i serialach, ale nie kryła, że aktorstwo ją męczy. Wreszcie, zupełnie niespodziewanie, niemal całkowicie zniknęła z branży.

6 / 6

Uciekła od sławy

Obraz
© Forum

Przez jakiś czas Grad umawiała się z Igorem Bogdanoffem; w 1976 roku urodziła syna Dimitriego. Związek jednak nie przetrwał. Szczęście odnalazła dopiero u boku architekta Jeana Guillaume, którego poślubiła w 1993 roku.

Przyznawała, że porzuciła film, bo zamiast przebywać na planie, wolała spędzać czas ze swoim synem; nie zależało jej na sławie, pragnęła spokojnego życia na uboczu.

Przez 9 lat pracowała dla telewizji TF1, potem została antykwariuszem, a obecnie zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych w mieście Vendome.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)