Trwa ładowanie...

Gwiazdorska obsada w filmie "Kursk". Film wejdzie na ekrany kin 14 grudnia

Matthias Schoenaerts, Léa Seydoux i Colin Firth w nowym filmie Thomasa Vinterberga. "Kursk” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia rosyjskiego okrętu, który zatonął na Morzu Barentsa.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Gwiazdorska obsada w filmie "Kursk". Film wejdzie na ekrany kin 14 grudnia
Źródło: Materiały prasowe
dlbvss9

Prezentujemy fragment najnowszego dzieła wybitnego duńskiego reżysera – Thomasa Vinterberga, twórcy obsypanych nagrodami obrazów "Festen” i "Polowanie”. Film "Kursk” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia rosyjskiego okrętu podwodnego z napędem atomowym, który zatonął 12 sierpnia 2000 roku, w trakcie wielkich manewrów floty na Morzu Barentsa. Scenariusz filmu, autorstwa Roberta Rodata – twórcy fabuły do oscarowego "Szeregowca Ryana", został oparty na podstawie bestsellerowej książki Roberta Moore'a „A Time to Die: The Untold Story of the Kursk Tragedy”. W obsadzie filmu wyprodukowanego przez studio Luca Bessona wystąpili m.in.: laureat Oscara – Colin Firth ("Jak zostać królem”), nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii – Max von Sydow ("Egzorcysta”), zdobywca Cezara – Matthias Schoenaerts ("Czerwona jaskółka”), dziewczyna Bonda – Léa Seydoux ("Spectre”) oraz w jednej ze swoich ostatnich ról – niezapomniany szwedzki aktor – Michael Nyqvist (trylogia "Millennium”). Światowa premiera filmu odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto i przyniosła produkcji znakomite recenzje od prestiżowych magazynów Hollywood Reporter i The Guardian.

10 sierpnia 2000 roku okręt podwodny Kursk, stalowy kolos o rozmiarach pary jumbo jetów i długości dwóch boisk piłkarskich, wyrusza na pierwsze od dekady ćwiczenia wojenne. W wielkich manewrach Floty Północnej niezatapialna duma rosyjskiej marynarki bierze udział w towarzystwie 30 okrętów i trzech innych łodzi podwodnych. Dwa dni później potężna eksplozja, którą zarejestrowały nawet sejsmografy na Alasce, posyła Kursk na dno arktycznych wód Morza Barentsa. Według docierających informacji katastrofę przeżywa zaledwie 23 z 118 obecnych na pokładzie marynarzy. Rozpoczyna się desperacka akcja ratunkowa, która przykuwa uwagę całego świata. Chociaż szanse na ocalenie oraz zasoby tlenu żołnierzy maleją z godziny na godzinę, Rosjanie konsekwentnie odmawiają przyjęcia pomocy z Zachodu. Przez kolejne 9 dni trwa porażający dramat. Biorą w nim udział walczący o życie marynarze Kurska, ich rodziny, a w wśród nich wierząca w ocalenie męża Tanya Averin (Léa Seydoux), sztaby dowódcze najważniejszych mocarstw świata i kapitanowie jednostek, gotowych ruszyć na pomoc Rosjanom – w tym brytyjski komandor David Russell (Colin Firth).

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Jest zbyt ciemno, ale spróbuję pisać po omacku. Chyba nie ma szans, 10-20 procent. Mamy nadzieję, że ktoś to jednak przeczyta. Poniżej jest lista ludzi z załogi innych przedziałów, którzy zgromadzili się w dziewiątym i będą próbowali wyjść. Pozdrowienia dla wszystkich. Nie trzeba rozpaczać. Kolesnikow.

dlbvss9

Ostatnia notatka Dmitrija Kolesnikowa, jednego z oficerów okrętu Kursk.

Oglądaj swoje ulubione programy za darmo na komputerze, telefonie i telewizorze! Sprawdź WP Pilot!

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dlbvss9

Podziel się opinią

Share
dlbvss9
dlbvss9