Trwa ładowanie...

''Gwizdek'' w Konkursie Sundance!

''Gwizdek'' w Konkursie Sundance!Źródło: Materiały prasowe
d2433vg
d2433vg

Dzisiaj Sudance Institute ogłosił listę filmów krótkometrażowych, które zakwalifikowały się do konkursu styczniowej edycji Festiwalu Sundance.

Dokumentalny „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego już za miesiąc powalczy o nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego! Festival w Sundance, organizowany rokrocznie od 1978 roku jest niekwestionowanym leaderem wśród amerykańskich festiwali, a obecnie jednym z najważniejszych przedsięwzięć propagujących kino niezależne na świecie. Co roku do selekcji festiwalu napływa ponad 11 tysięcy zgłoszeń. Konkursowy program festiwalu obejmuje filmy fabularne i dokumentalne zarówno w kategorii pełno jak i krótkometrażowej. W programie pozakonkursowym Sundance prezentuje filmy w stałych sekcjach New Frontier, Spotlight czy Park City at Midnight a także zainicjowanym trzy lata temu programie NEXT, poświęconemu filmom zrealizowanym przy ekstremalnie niskim budżecie.

W tym roku do sekcji krótkometrażowej nadesłano 8,102 zgłoszeń z całego świata! „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego znalazł się elitarnej grupie filmów zaakceptowanych do konkursu – w tym roku mniej niż jeden 1% zgłoszonych filmów trafiło do programu. To już piąty polski film, który w ciągu ostatnich czterech lat zostaje wybrany do krótkometrażowej sekcji konkursowej festiwalu. W ubiegłym roku Polskę w Sundance reprezentowały fabularne „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka. Warto także wspomnieć, że dwa lata temu dokumentalny „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka zdobył w Sundance specjalne wyróżnienie, natomiast cztery lata temu w tym samym konkursie pokazano dwa filmy fabularne – „Echo” Magnusa von Horna, a także zrealizowane w koprodukcji ze Szwecją „Urodziny” Jenifer Malmqvist.

Bohaterem „Gwizdka” jest Marcin - młody chłopak z małej miejscowości pod Krakowem, który niespiesznie wkracza w dorosłe życie. Nie podoba się to matce, która oczekuje od niego konkretnych decyzji i działań – znalezienia lepszej pracy i przyszłej żony. Ponadto Marcin jest też początkującym sędzią piłkarskim – co tydzień na meczach amatorskich drużyn musi wysłuchiwać niewybrednych komentarzy i ocen swojej pracy wygłaszanych przez piłkarzy i kibiców...

Film wyprodukowało w ramach cyklu „Pierwszy dokument” Studio Munka. Koproducentem filmu jest FilmFull Service.

Tegoroczna edycja festiwalu w Sundance potrwa od 17 do 27 stycznia 2013 roku.

d2433vg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2433vg