Trwa ładowanie...

Halina Łabonarska i Jerzy Zelnik ze Złotym Medalem Gloria Artis

Aktorzy Halina Łabonarska oraz Jerzy Zelnik otrzymali w środę z rąk ministra kultury Piotra Glińskiego Złote Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Srebrny Medal Gloria Artis otrzymał poeta i autor tekstów Lech Makowiecki.

Halina Łabonarska i Jerzy Zelnik ze Złotym Medalem Gloria ArtisŹródło: PAP/EPA
d1i3c0q
d1i3c0q

- Spełniamy nasz obowiązek i honorujemy państwa tymi odznaczeniami, które są najwyższymi odznaczeniami dla artystów, twórców, jakimi resort dysponuje. (...) Zasłużyliście się dla państwa polskiego, dla Polski, za co chciałbym serdecznie podziękować - powiedział podczas uroczystości wręczenia medali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Moim obowiązkiem jest po prostu przekazać ten honor, który się państwu należy. Dziękujemy za te lata pracy - trochę w różnych dziedzinach, ale też i podobnych, bo mamy dwóch wybitnych aktorów i barda, poetę - dodał Gliński.

- Cieszę się, że możemy dzisiaj być razem na tej uroczystości - podkreślił minister kultury.

ONS.pl
Źródło: ONS.pl

Złoty Medal Gloria Artis otrzymała Halina Łabonarska - aktorka występująca przede wszystkim w teatrze. Debiutowała na scenie Teatru Nowego w Łodzi (1969), a następnie związała się z zespołem Izabelli Cywińskiej, z którym występowała w teatrach w Kaliszu i Poznaniu. W tym okresie stworzyła wiele ról pierwszoplanowych, które przyniosły jej uznanie, zostały zauważone przez krytykę oraz przyczyniły się do uformowania jej dojrzałego aktorskiego stylu.

d1i3c0q

- Łabonarska jest aktorką obdarzoną niebywałym talentem. Tak była postrzegana zresztą od samego początku swojej kariery. Świadczą o tym jej osiągnięcia w Teatrze Bogusławskiego w Kaliszu, w Teatrze Nowym w Poznaniu, a później w teatrach warszawskich" - powiedział aktor Wiesław Komasa, który w laudacji przypomniał życiorys wyróżnionej.

- Jej droga aktorska wypełniona jest wspaniałymi, bardzo różnorodnymi kreacjami w teatrze, w kinie, w telewizji, w radiu, obfituje w niezliczoną liczbę nagród festiwalowych, wspaniałych recenzji i uznania widzów - podkreślił Komasa. - Talent i pasję poparła Halina Łabonarska ogromną pracą - dodał aktor.

Łabonarska, odbierając medal, powiedziała:
- Te lata pracy były dla mnie zawsze taką radością, że mogę brać udział w procesie twórczym i że tak często zdarzało mi się spotkać wybitnych twórców, reżyserów, kolegów, aktorów. To w ogromnym stopniu była ich zasługa, że uczyli mniej nieustannie, a ja uczyłam się od nich i ta współpraca myślę przebiegała bardzo harmonijnie przez tyle lat. Tym bardziej liczę na to, że jeszcze coś uda mi się zrobić dla kultury polskiej.

Złoty Medal Gloria Artis otrzymał także aktor filmowy i teatralny Jerzy Zelnik, odtwórca słynnej roli Ramzesa XIII w filmie "Faraon" Jerzego Kawalerowicza.

d1i3c0q

- Kiedy nie miał możliwości realizowania własnej wizji w teatrze, w tym dużym teatrze, on człowiek z zadatkami na celebrytę, ba powiedzmy otwarcie - celebryta - zszedł w dół. Już w latach 80. w momencie politycznej próby dla świata artystycznego słyszeliśmy go mówiącego wielkie narodowe strofy od ołtarza - mówił w laudacji na temat Zelnika dziennikarz Piotr Zaremba.

- W ostatnich latach poszukał twórczych możliwości w inscenizacjach granych po kościołach i w sztukach granych np. w seminariach duchownych, na uczelniach, w pracy z amatorami, także ze studentami. To jest naprawdę wspaniałe, to jest kultura pełną gębą wciągająca do współuczestnictwa masy ludzi. To kultura mająca związek z wrażliwością zwykłego człowieka. Za to wypada Jerzemu Zelnikowi szczególnie podziękować" - uważa Zaremba.

zelnik AKPA
zelnik Źródło: AKPA

Jak mówił - Zelnik ma wyraźne poglądy, nie stroni od zaangażowań poza artystycznych, a przecież dba o to, aby nikogo nie urazić, nie wykluczyć i nie zranić. Jest w tym rys jego osobistej szlachetności, ale choćby próba dialogu z innymi artystami to także część wielkiego dzieła tworzenia polskiej kultury, zawsze odnosiłem wrażenie i było to o tyle krzepiące, że dla Jerzego polska kultura jest jedna, a dziś często po różnych stronach rozmaitych kontrowersji to poczucie, tracimy - podkreślił Zaremba.

d1i3c0q

Zelnik dziękując za wyróżnienie mówił, że jest "bardzo wdzięczny za docenienie". - Zawsze mi się wydaje, mówiąc po chrześcijańsku, że im więcej nagród ma się na ziemi, tym może mniej będzie w niebie, więc z tym trzeba uważać - zaznaczył aktor.

- Chciałbym, żeby dla mnie podstawową nagrodą była jednak akceptacja moich widzów, mojej rodziny i chyba, powiem może górnolotnie, ale moich rodaków, żeby oni ściskali mi dłoń w sposób taki niekłamany, za coś dziękowali, może z jakimś wzruszeniem. Takie wzruszenie widza jest rzeczywiście czymś, co jest nie do przecenienia i tego sobie życzę, państwu również, żebyście się nie zawiedli, że będę jeszcze parę lat działał i może jakoś wspomagał naszą kulturę, która wydaje się, że wymaga jeszcze większego ożywienia" - podkreślił Zelnik.

Srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" został przyznany poecie, autorowi tekstów, kompozytorowi, muzykowi, scenarzyście i felietoniście Lechowi Makowieckiemu.

ONS.pl
Źródło: ONS.pl

Laudację, przygotowaną przez muzyka Pawła Piekarczyka, na temat Makowieckiego odczytał w trakcie uroczystości dyrektor biura ministra kultury Michał Góras. - Docenienie Lecha Makowieckiego, który w czasach, w których żyjemy, pisał pieśni i piosenki o patriotyzmie, honorze, bohaterach jest szczególnie bliskie mojemu sercu. Sam znam doskonale te czasy i wiem, że kolokwialnie mówiąc, tłoku po naszej stronie nie było - napisał Piekarczyk.

d1i3c0q

- Lechu, gdybyś zamiast pisać o rotmistrzu Pileckim, pisał o zagrożeniu nacjonalizmem, zamiast chrztu Polski, wspominał grożącą nam katolicką dyktaturę, a zamiast sprawy Wołynia, rozważałbyś wartość miłości homoseksualnej, jeździłbyś znacznie lepszym samochodem i prawdopodobnie nie wychodziłbyś z telewizji. Byłbyś również na okładkach kolorowych czasopism, a tak masz nasz szacunek - podkreślił Piekarczyk.

- Moje wiersze w wykonaniu Halinki i Jurka nabierają takiej szlachetności, że nawet moja żona nie wierzy w to, że to są moje wiersze - powiedział Makowiecki, odbierając medal.

- Postaram się kontynuować to, co zaczęliśmy wiele lat temu. Chciałbym też, żebyśmy przestali być bardami +wyklętymi+ i żebyśmy mogli szerzej propagować to w mediach wolnej Polski. (...)Zawsze to będę powtarzał wojna o historyczną prawdę tak naprawdę będzie rozegrana, wygrana na niwie pop kultury - czyli film, ballada, teledysk" - podkreślił poeta, autor tekstów.

d1i3c0q

Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawane są od 2005 r. osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie to honoruje wybitne zasługi na polu kultury i ma trzy stopnie: medal złoty, srebrny i brązowy.

d1i3c0q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i3c0q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj