Trwa ładowanie...
heavy mental
31-03-2015 13:35

"Heavy Mental": Kino niezależne po polsku

"Heavy Mental": Kino niezależne po polskuŹródło: Nicolas Villegas Hernandez / POLFILM
dgei48z
dgei48z

Czy polska produkcja filmowa może obyć się bez finansowego wsparcia bogatego producenta? Twórcy wchodzącego do kin filmu *"Heavy Mental" udowadniają, że tak. Debiut reżyserski Sebastiana Buttnego został doceniony przez krytyków oraz publiczność festiwalową i uhonorowany Nagrodą im. Andrzeja Munka. Już 17 kwietnia film będzie miał swoją ogólnopolską premierę.*

„Heavy Mental” to kino skierowane dla poszukiwaczy nowych filmowych doświadczeń. Film przełamuje tradycyjne schematy na każdym etapie – od produkcji po dystrybucję. Inspirowany niezależnym kinem amerykańskim jest przykładem, że autorskie projekty mają w Polsce szansę na realizację. Projekt reżysera, Sebastiana Buttnego został bowiem doceniony przez krytyków i publiczność.

Od 2013 roku „Heavy Mental” jest częstym gościem polskich i zagranicznych festiwali filmowych, m.in. Festiwalu Filmowego w Gdyni, Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, Lubelskiego Lata Filmowego, na Dwóch Brzegach i Tofifest, a także na zagranicznych festiwalach, takich jak Raindance w Londynie czy Międzynarodowym Festiwalu Młodego Kina CineFest w Miszkolcu. Został doceniony przez Szkołę Filmową w Łodzi, która uhonorowała go Nagrodą im. Andrzeja Munka. Jury doceniło alternatywną formę opisu rzeczywistości, charakteryzującą się subtelną i refleksyjną narracją. W przeszłości statuetką zostali nagrodzeni m.in. Jerzy Skolimowski, Stefan Kieślowski czy Andrzej Żuławski.

Nicolas Villegas Hernandez / POLFILM

dgei48z

„Heavy Mental” to tragikomiczna opowieść o Mariuszu, bezrobotnym aktorze (Grzegorz Stosz), który dostaje propozycję odegrania roli we własnym życiu. Ma poderwać dziewczynę (Izabela Nowakowska), a potem „przekazać” ją heavy-metalowemu pracownikowi socjalnemu (Piotr Głowacki), który w zamian za to odda mu mieszkanie. Do „zamiany ról” ma dojść podczas wspólnego wypadu nad morze.

Ta niemoralna propozycja to dla każdego z bohaterów podróż wewnątrz siebie. Mariusz walczy z psychiczną blokadą, która powoduje utratę pamięci i uniemożliwia zapamiętanie roli, Piotr panicznie poszukuje akceptacji, natomiast Ina marzy o niezwykłym, pełnym wrażeń życiu.

W pierwszoplanowe role wcieliła się trójka młodych aktorów – Piotr Głowacki (nagrodzony Orłem za rolę w filmie „Bogowie”), Grzegorz Stosz oraz Izabela Nowakowska. Partnerują im m.in. Lech Łotocki, Joanna Szczepkowska, Katarzyna Maciąg i Weronika Migoń. Za zdjęcia odpowiada Nicolás Villegas Hernández.

Film wejdzie na ekrany kin 17 kwietnia.

dgei48z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgei48z