Trwa ładowanie...
d2vz8u9

Ice Cube

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d2vz8u9

Czarnoskóry amerykański gwiazdor sceny muzycznej i ekranu – ceniony raper, aktor, producent filmowy, scenarzysta. W filmie zasłynął głównie dzięki występom w komediach.

Urodził się 15 czerwca 1969 roku w Los Angeles, w Kalifornii. Dorastał w niezbyt bezpiecznej dzielnicy South Central, miał jednak to szczęście, że wychowywał się w szczęśliwej, pełnej rodzinie, gdzie za priorytet stawiano zdobycie wykształcenia. To dzięki namowom rodziców miał okazję poznać nieco inny świat, studiując w Phoenix Institute of Technology.

Rapem zainteresował się już jako nastolatek, z powodzeniem układając pierwsze teksty. Nikt nie przypuszczał wówczas, że jego talent już wkrótce rozbłyśnie na skalę globalną, a sam Ice Cube stanie się najważniejszym przedstawicielem muzyki ‘gangsta’ z Zachodniego Wybrzeża. Popularność zyskał najpierw jako członek zespołu N.W.A. (Niggaz with Attitude), jednak już od 1990 roku rozpoczął owocną, solową karierę. Jego płyty, mimo braku promocji w radiu sprzedawały się w milionach egzemplarzy, doceniano szczególnie mocne, zaangażowane teksty autora.

W 1991 roku związał się z kinem, debiutując w głośnym, nominowanym do Oskara filmie „Chłopaki z sąsiedztwa” Johna Singletona, który z miejsca przyniósł mu pierwszy filmowy laur - Chicago Film Critics Association Award. Zagrał gangstera w thrillerze „Wstęp wzbroniony” (1992) i człowieka niesłusznie oskarżonego o morderstwo w „Szklanej tarczy” (1994), a następnie, za namową Singletona zadebiutował w roli scenarzysty i producenta komedii „Piątek” z Mike’iem Eppsem i Chrisem Tuckerem (1995, nominacja do MTV Movie Award). Film doczekał się kontynuacji: „Następny piątek” (2000) i „Kolejny piątek” (2002), ponownie według scenariusza, produkcji i z gwiazdorskim udziałem słynnego rapera.

Był też gwiazdą innych, komediowych serii: komedii „Barbeshop” (2002, nominacja do Image Award i Black Reel Award), i „Barbershop 2: Z powrotem w interesie” (2004, nominacja do Black Reel Award) oraz familijnych filmów „Daleko jeszcze?” (2005, nominacja do Black Movie Award) i „Jak długo jeszcze?” (2007). Był producentem większości tych filmów (z wyjątkiem pierwszego).

Ice Cube ma na swoim koncie kilka występów u boku wielkich hollywoodzkich gwiazd. W 1997 roku zagrał jedną z głównych ról w głośnym horrorze „Anakonda” z Jennifer Lopez i Jonem Voightem, dwa lata później pojawił się jako jedna z gwiazd przygodowego filmu akcji „Złoto pustyni” z Georgem Clooneyem i Markiem Wahlbergiem (1999, Blockbuster Entertainment Award, nominacja do Black Reel Award), w 2001 roku partnerował Jasonowi Stathamowi na planie horroru „Duchy Marsa” Johna Carpentera, a w 2005 roku zagrał pierwszoplanową rolę w thrillerze sci-fi „xXx 2: Następny poziom” z Willemem Dafoe, Samuelem L. Jacksonem (nominacja do Teen Choice Award).

W 1998 roku zadebiutował jako reżyser filmu „Striptizerki”, który powstał również wg jego scenariusza, w jego produkcji i, rzecz jasna, z jego gwiazdorskim udziałem.

Ostatnie filmy, w który wystąpił to wyprodukowane przez niego komedie: „Święty szmal”, „The Longshots” (2008) i „The Janky Promoters” (2009). Na planie ostatniej z nich spotkał się ponownie z Mike’iem Eppsem, gwiazdą cyklu komedii z piątkiem w tytule. Ice Cube jest też scenarzystą tej komedii.

W wielu filmach z udziałem Ice Cube’a zabrzmiały piosenki jego autorstwa i w jego wykonaniu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vz8u9
d2vz8u9
d2vz8u9
d2vz8u9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj