Trwa ładowanie...

''Igrzyska śmierci'' - orwellowski świat na ruinach USA [wideo]

''Igrzyska śmierci'' - orwellowski świat na ruinach USA [wideo]Źródło: Forum Film
d2d7zxt
d2d7zxt

Już 23 marca na naszych ekranach zobaczymy nareszcie mroczny świat Panem i rozgrywające się tam „Igrzyska śmierci”. Niektórzy krytycy już dostrzegają związki literackie np. z „Władcą much” Goldinga, czy dystopią „Rok 1984” Orwella oraz filmowe (świat w którym rządzi telewizja to m.in. „Truman Show”).

Panem stworzone w bestsellerowej książce przez Suzanne Collins, rozciąga się na ruinach dawnej Ameryki Północnej. Dystrykt 12, Kapitol i arenę twórcy filmu wykreowali wśród pejzaży Północnej Karoliny. – Nasz styl nazwałbym retrofuturystycznym – wyjaśniał scenograf Philip Messina. – To tak, jakbyśmy znaleźli się w Ameryce doby Wielkiego Kryzysu i dodali wiele elementów wyrafinowanej nowoczesnej technologii. Powieść rozgrywa się w konsekwentnie przedstawionej alternatywnej rzeczywistości. Poszliśmy tym tropem.

Dekoracje Dystryktu 12 powstały w opuszczonym miasteczku Henry River, gdzie kiedyś funkcjonowały walcownie. Wykorzystano budynki z lat 20. XX wieku. Reżyser Gary Ross był zachwycony: – Udało się oddać poczucie nędzy i beznadziei. W dodatku miasteczko sprawia wrażenie, jakby zostało pozbawione indywidualności, zbudowane przez potężną firmę według jednego wzorca. O to nam właśnie chodziło.

Główny plac miasta, zaludniony przez 400 statystów, „zagrała” nieczynna przetwórnia bawełny w mieście Shelby. Na terenie opuszczonej fabryki firmy Philip Morris powstały zaś dekoracje Kapitolu, stolicy Panem. – Przypominają budynki-świątynie przemysłu z czasów nowojorskiej Wystawy Światowej w 1936 roku – mówił Messina. – Mają w sobie wiele dekadencji. Gary powiedział, że chce mieć najbardziej przerażającą salę gimnastyczną na świecie. I ją dostał.

A co o książce i jej adaptacji sądzi, grający jedną z głównych ról, Donald Sutherland?

Katniss pochodzi z Dwunastego Dystryktu, jednego z najbiedniejszych regionów w państwie Panem. Kiedy jej młodsza siostra zostaje wylosowana do udziału w Głodowych Igrzyskach, corocznym turnieju organizowanym przez bezwzględne władze, Katniss zgłasza się, by zająć jej miejsce. Transmitowane przez ogólnopaństwową telewizję Igrzyska przeżyć może tylko jeden uczestnik. Katniss musi więc zwyciężyć, jeśli kiedykolwiek jeszcze chce zobaczyć swoich bliskich. Aby osiągnąć cel, musi jednak dokonać rzeczy niemożliwych…

„Igrzyska śmierci” w kinach od 23 marca!

d2d7zxt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d7zxt