Trwa ładowanie...
d2xrc7x

Jan Kociniak

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Stryj koło Lwowa

Filmografia:

Awans (1974) (Urzędnik Karczewiak)

Tygrys i przyjaciele (2000) (Kubuś Puchatek (polski dubbing))

Misja specjalna (1987) (Dziedzic wiozący Jana bryczką)

Miejsce na ziemi (1959) (Kocoń)

Rudolf czerwononosy renifer (1998) (Leonard (polski dubbing))

Ubu król (2003) (Ambasador Francji)

Miś (1980) (Milicjant drogówki)

Boża podszewka II () (Bartłomiej Walukiewicz)

Jetsonowie () (Pan Spacely)

Niewiarygodne przygody Marka Piegusa () (Stonoga)

Przygody Kubusia Puchatka (1977) (Kubuś Puchatek)

Ryś (2006) (Listonosz)

Liczę na wasze grzechy (1963) (Adam Panek)

Pszczółka Maja () (Gucio (polski dubbing))

Mniejszy szuka Dużego (1975) (Pan Józio)

Lalka (1968) (licytant)

Rękopis znaleziony w Saragossie (1964) (sługa Paszeki)

Winnie the Pooh and Tigger Too! (1974) (Kubuś Puchatek (polski dubbing))

Mistrz i Małgorzata (1988) (Bengalski)

Miłość z listy przebojów (1984) (Celnik)

Kłopotliwy gość (1971) (Brukarz)

Winnie the Pooh and the Blustery Day (1968) (Kubuś Puchatek (polski dubbing))

Bernard i Bianka (1977) (Bernard)

Komediantka (1987) (Aktor w zespole Cabińskiego)

Wiano (1963) (Kumpel Staszka)

d2xrc7x

Polski aktor teatralny i filmowy, znany głównie jako głos Gucia w serialu animowanym „Pszczółka Maja” oraz głos Kubusia Puchatka z disneyowskich produkcji.

Jan Kociniak urodził się 8 listopada 1937 roku w Stryju koło Lwowa. Aktorstwo studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, w której dyplom uzyskał w 1961 roku. Po studiach nawiązał współpracę z Teatrem Ateneum. Współpracował także z Teatrem Kwadrat i Syrena w Warszawie.

Na dużym ekranie zadebiutował jeszcze podczas studiów w 1959 r. w "Miejscu na ziemi" w reż. Stanisława Różewicza. Grał również w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hassa, "Lalce", "Misiu" Stanisława Barei, "Komediantce" Jerzego Sztwiertnii oraz w "Ubu Królu" Piotra Szulkina. Jego ostatnim filmem był "Ryś" (2007) Stanisława Tyma.

Kociniak zagrał w sztukach teatralnych takich jak: "Dożywocie" (1968), "Kordian i cham" (1972), "Czarodziejski flet" (1993), "Mały książę" (1994), "Żółta szlafmyca" (1994) oraz "Król Edyp" (2005).

Popularność zdobył jako prowadzący wraz z Janem Kobuszewskim telewizyjny program satyryczny „Wielokropek”. Kociniak występował także w serialach, m.in. w "Mistrzu i Małgorzacie" (jako Bengalski), "Złotopolskich" (bezdomny Wolny) i "Z pianką czy bez" (Kazimierz Suryn). Od 2002 roku wcielał się w postać Lucjana Michalaka w "Samym życiu".

Jego głosem mówił Gucio w "Pszczółce Mai" i Kubuś Puchatek w serii filmów animowanych. Dubbingował także "Bolka i Lolka", "Rudolfa, czerwononosego renifera" oraz pełnometrażowe produkcje Disneya, m.in. „Bernarda i Biankę” oraz ” Bernarda i Biankę w krainie kangurów”.

Jan Kociniak zmarł 20 kwietnia 2007 roku w wyniku choroby nowotworowej. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Zwykle był obsadzany w rolach drugoplanowych i epizodach, a u schyłku życia zagrał wielką teatralną rolę, w sztuce „Czaszka”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xrc7x
d2xrc7x
d2xrc7x
d2xrc7x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj