Jan Wieczorkowski
Jeden z najbardziej znanych aktorów młodszego pokolenia i ulubieńców żeńskiej części publiczności. Największą popularność przyniosły mu role w serialach - „Klan”, „Fala zbrodni”, „Królowie przedmieścia”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Czas honoru”, czy „Twarzą w twarz” oraz występy u Jacka Bromskiego w głośnej komedii „U Pana Boga za piecem” i jej późniejszej kontynuacji.
Urodził się 24 lutego w Rabce. Studiował w Akademii Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1997 roku. Jego dyplomową kreacją była, nagrodzona na Festiwalu Przedstawień Dyplomowych w Łodzi, tytułowa rola w sztuce Rolanda Topora „Joko świętuje rocznicę”.
Jego scenicznym debiutem była rola Roberta w „Klanie wdów” w reżyserii Romualda Szejda na deskach warszawskiego Teatru „Scena Prezentacje” (1999) i chociaż później był jeszcze związany na krótko z Teatrem Ochota w Warszawie (2001-2002), zasłynął przede wszystkim jako aktor filmowy i telewizyjny.
Na ekranie zadebiutował jeszcze jako student w „Dniu wielkiej ryby” Andrzeja Barańskiego, z również debiutującą wówczas Joanną Brodzik i Janem Peszkiem (1996).
W tym samym roku pojawił się jeszcze gościnnie na planie „Ekstradycji” i „Domu” i zaliczył epizod w „Szamance” Andrzeja Żuławskiego.
* Szybko udało mu się zyskać rozgłos, przede wszystkim dzięki roli Michała Chojnickiego, syna Elżbiety i Jerzego w telenoweli „Klan”, którą kreował od początku istnienia serialu aż do 2004 roku, kiedy zastąpił go Daniel Zawadzki.*
Popularności aktora przysłużył się też niewątpliwie udział w serialu „Pokój 107” (1997) i w drugiej serii „Matek, żon i kochanek” Machulskiego (1998) oraz pierwszoplanowa rola Witka Naliwajki w głośnej komedii Jacka Bromskiego „U Pana Boga za piecem” (1998), do której powrócił po dziewięciu latach na planie „U Pana Boga w ogródku” (2007).
* Rok 2000 przyniósł mu główną rolę w głośnej, acz niezbyt chwalonej przez krytykę produkcji „Enduro Bojz”, ponowne, po „Córach szczęścia” (1999) spotkanie z Martą Meszaros na planie międzynarodowej produkcji „Mała Vilma” oraz nieco mniejsze występy w znanych filmach „To ja, złodziej” Bromskiego i „Pierwszy milion” Waldemara Dzikiego.*
Nie licząc udziału w niezależnych produkcjach „1409. Afera na zamku Bertenstein” i „Siedem grzechów popcooltury” oraz roli w niemieckim filmie „Droga Molly” (wszystkie 2005), w kolejnych latach udzielał się przede wszystkim na małym ekranie. Pojawił się w znaczących rolach w znanych serialach sensacyjnych („Fala zbrodni” 2003-2008, „Oficer” 2004-2005, „Determinator” Mirosława Gronowskiego 2007, „Twarzą w twarz” i „Tajemnica twierdzy szyfrów” z Pawłem Małaszyńskim 2007), obyczajowych (główna rola w „Królach przedmieścia” 2006-2007, „Teraz albo nigdy!” 2008), wojennych („Czas honoru” Michała Kwiecińskiego 2008) i komediowych („Hela w opałach” 2006-2007).
Ostatnimi filmowymi projektami z jego udziałem są horror „Pora mroku” Grzegorza Kuczeriszki, z Natalią Rybicką, Karoliną Gorczycą i Kubą Wesołowskim (2008) oraz kolejna komedia Jacka Bromskiego, zatytułowana tym razem „U Pana Boga za miedzą” (2009).
Komentarze