Trwa ładowanie...
d2vfav3

Janusz Gajos i Maja Ostaszewska na plakacie "BODY/CIAŁO"

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Gajos i Maja Ostaszewska na plakacie "BODY/CIAŁO"
(East)
d2vfav3

W ramach Konkursu Głównego 65. MFF Berlinale publiczność zobaczy dziś „BODY/CIAŁO” – „najlepszy, najbardziej spełniony film Małgorzaty Szumowskiej” („Newsweek”). *"BODY/CIAŁO" jest drugim z rzędu obrazem reżyserki (po głośnym „W imię…”), który będzie reprezentował nasz kraj w walce o prestiżowego Złotego Niedźwiedzia. W całej historii polskiej kinematografii podobna sztuka udała się tylko Wajdzie i Polańskiemu! Trzymając kciuki za kolejny międzynarodowy sukces polskiego kina, prezentujemy oficjalny plakat filmu. Na posterze znaleźli się Janusz Gajos, tu w roli cynicznego prokuratora, oraz skrajnie odmieniona Maja Ostaszewska.*

Jedna z najwybitniejszych reżyserek młodego pokolenia – Małgorzata Szumowska, powraca do walki o najważniejsze nagrody branży filmowej. Jej najnowszy obraz, wyczekiwane „BODY/CIAŁO” z Januszem Gajosem i Mają Ostaszewską, to nie tylko kolejna produkcja, której światowa premiera odbędzie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, ale również – drugi z rzędu film reżyserki – który zakwalifikował się do Konkursu Głównego imprezy. W całej historii festiwalu tylko dwaj polscy twórcy mogli poszczycić się takim osiągnięciem. Pierwszym z nich był Roman Polański, który w latach 1965 i 1966 zaprezentował berlińskiej publiczności nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem „Wstręt” oraz „Matnię”. Trzy dekady później, w latach 1996 i 1997, w Konkursie Głównym imprezy o nagrody rywalizowały kolejno „Wielki tydzień” i „Panna Nikt” Andrzeja Wajdy.

Tegoroczne „BODY/CIAŁO” jest dla Szumowskiej czwartym filmem, który zaistnieje na MFF Berlinale. W 2013 roku, w ramach Konkursu Głównego 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, odbyła się światowa premiera filmu „W imię…”. Obraz uhonorowano prestiżową nagrodą Teddy. Wśród jej poprzednich laureatów znaleźli się, między innymi: Pedro Almodóvar, Tilda Swinton, Francois Ozon, Derek Jarman, Lukas Moodysson i Todd Haynes. Berlińska premiera filmu zakończyła się długą owacją na stojąco i obiła się szerokim echem na łamach międzynarodowej prasy.

Przed „W imię…” publiczność MFF w Berlinie, w sekcji Panorama, miała okazję oglądać dwa inne obrazy Szumowskiej. Pierwszym z nich było „Ono” z 2004 roku. Drugim głośny „Sponsoring” z Joanną Kulig i laureatką Oscara i Cezara Juliette Binoche, który 10 lutego 2012 otworzył Panoramę 62. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film spotkał się z wielkim zainteresowaniem i znakomitym przyjęciem publiczności.

BODY/CIAŁO w kinach od 6 marca.

d2vfav3

Podziel się opinią

Share
d2vfav3
d2vfav3