Trwa ładowanie...
d2qan1p

Jerzy Rutowicz nie żyje. Miał 89 lat

Był jednym z najbardziej zasłużonych kierowników produkcji i producentów filmowych. Na jego koncie są takie hity jak "Nie ma mocnych", "Hydrozagadka", "Kochaj albo rzuć" czy "W pustyni i w puszczy".
Share
Jerzy Rutowicz był kierownikiem produkcji ponad 60 filmów
Jerzy Rutowicz był kierownikiem produkcji ponad 60 filmówŹródło: Filmpolski.pl
d2qan1p

Rutowicz zmarł w Warszawie 3 lutego, dzień przed aktorem Wojciechem Pokorą. Informacja o śmierci filmowca pojawiła się 2 dni później w serwisie filmpolski.pl.

Jerzy Rutowicz karierę w przemyśle filmowym rozpoczął w połowie lat 50. jako kierownik zdjęć, później próbował swoich sił we współpracy realizatorskiej, reżyserskiej czy jako II kierownik produkcji. "Pociąg" (1959) Jerzego Kawalerowicza był pierwszym filmem, w którym Rutowicz sprawdził się jako samodzielny kierownik produkcji.

d2qan1p

Po 1989 r. zajął się koprodukcją filmów polsko-rosyjskich i polsko-niemieckich. W 1997 r. założył firmę producencką Rutowicz Films. Ostatnim projektem, przy którym pracował, był serial "Kontrigra" (2011). W 2013 r. otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Jerzy Rutowicz był starszym bratem operatora Wiesława Rutowicza ("07 zgłoś się", "Wielka miłość Balzaca") i stryjem aktora Rafała Rutowicza ("M jak Miłość", "Kryminalni", "Przedwiośnie").

Obejrzyj: Marcin Dorociński: każdego dnia mam mnóstwo wątpliwości co do siebie

d2qan1p

Podziel się opinią

Share
d2qan1p
d2qan1p