Joanna Trzepiecńska: Jej odważne początki mogą dziś zaskoczyć fanów

Joanna Trzepiecńska: Jej odważne początki mogą dziś zaskoczyć fanów
Źródło zdjęć: © EastNews

Wcześniej, zanim Trzepiecińska wcieliła się w postać ekscentrycznej sąsiadki na małym ekranie, zdarzało jej się rozbudzać zmysły polskiej publiczności

Joanna Trzepiecińska niespełna 25 lat temu rozpoczęła karierę aktorską odważnymi rolami m.in. w komedii erotycznej "Sztuka kochania" i serialu "Panny i wdowy". Obdarzona nieprzeciętną urodą artystka dziś jest przede wszystkim znana jako Alutka z familijnego serialu „Rodzina zastępcza”.

Jednak zanim Trzepiecińska wcieliła się w postać ekscentrycznej sąsiadki państwa Kwiatkowskich na małym ekranie, niejednokrotnie zdarzało jej się rozbudzić zmysły polskiej publiczności swoimi rolami w kinie. Na początku kariery to ona uczyła nas „Sztuki kochania”, a na przestrzeni wielu lat zachwycała swoim talentem aktorskim dzięki innym, wspaniałym rolom. Jeszcze dwadzieścia lat temu Joanna Trzepiecińska chętnie odkrywała swoje niezaprzeczalne wdzięki dla celów upiększenia X Muzy. Dziś takie filmowe kadry z jej udziałem należą niestety do rzadkości.

Obecnie aktorkę możemy częściej uświadczyć w jej karykaturalnym wydaniu, niż po raz kolejny zachwycać się jej bezpardonowym wizerunkiem w głośnych tytułach kinowych.

* Zobaczcie, jak bardzo zmienił się wizerunek Joanny Trzepiecińskiej od chwili jej ekranowego debiutu!*

1 / 8

Muzyczna edukacja

Obraz
© EastNews

Znana aktorka serialowa i telewizyjna urodziła się 7 września 1965 roku w Tomaszowie Mazowieckim.

Jej najmłodsze lata związane były z muzyką – ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną pierwszego stopnia w klasie fortepianu, a w toku dalszej edukacji zmieniała instrument główny na flet poprzeczny.

Młoda Trzepiecińska przez znajomych i rodzinę traktowana była jak przyszła gwiazda estrady, ale bardziej w charakterze instrumentalistki.

Mimo początkowych sukcesów muzycznych, dalszy bieg jej kariery miał z dnia na dzień przybrać zupełni inny kierunek.

2 / 8

Zmiana celów artystycznych

Obraz
© EastNews

Joanna Trzepiecińska po ukończeniu liceum porzuciła marzenia muzyczne na rzecz kariery aktorskiej.

Piękna nastolatka dorastała z aspiracją pracy w show-biznesie i wraz z dostaniem się na studia filmowe, raz na zawsze zakończyła swoją muzyczną drogę do gwiazd.

Przyszła gwiazda studiowała w warszawskiej PWST, którą ukończyła w 1988 roku. Rok wcześniej z powodzeniem zadebiutowała na małym ekranie dzięki roli w odcinkowej „Rzece kłamstwa” Jana Łomnickiego.

Rok 1987 to także debiut teatralny Trzepiecińskiej na scenie Teatru Polskiego w Warszawie.

3 / 8

Sukcesy na deskach teatrów

Obraz
© EastNews

Po studiach artystka związała się ze stołecznym Teatrem Studio, gdzie po raz pierwszy zaprezentowała się jako Nancy w znanym na całym świecie przedstawieniu Woody'ego Allena „Zagraj to jeszcze raz” (w 1988 roku polskiej adaptacji tekstu nowojorskiego komika dokonał Adam Hanuszkiewicz).

Następnie Trzepiecińska wystąpiła jako Lucy w musicalu Bertolta Brechta „Opera za trzy grosze”, w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego (1989).

Sporym sukcesem scenicznym była także jej kreacja Śnieżki w musicalu na podstawie baśni „Królewna Śnieżka i krasnoludki” braci Grimm, w reżyserii Krzysztofa Kolbergera (1994).

4 / 8

Śmiałe wybory

Obraz
© EastNews

Przełom lat 80. i 90. to czas najbardziej obfitujący w filmowe role dla Joanny Trzepiecińskiej.

W 1988 roku zagrała u Wiesława Saniewskiego w „Dotkniętych” z Piotrem Fronczewskim, Ewą Błaszczyk i Ewą Wiśniewską, a rok później wystąpiła u Janusza Kijowskiego w politycznym „Stanie strachu” z Wojciechem Malajkatem w roli głównej.

Znaczącym tytułem w jej karierze okazała się komedia erotyczna Jacka Bromskiego, „Sztuka kochania”, gdzie zagrała wraz z Piotrem Machalicą (1989).

5 / 8

Czas pełen sukcesów

Obraz
© EastNews

Rok 1990 przyniósł Trzepiecińskiej rolę Tamary w „Kanalii” Tomasza Wiszniewskiego z niezapomnianą kreacją Adama Ferencego oraz występ u Piotra Łazarkiewicza w filmie „W środku Europy”.

Kolejny rok to czas nagród i wyróżnień, a z pewnością na takie zasługiwała jedna z jej najważniejszych kreacji w karierze - w filmie „Nad rzeką, której nie ma” w reżyserii Andrzeja Barańskiego.

Początek lat 90. nie tylko ugruntował pozycję polskiej aktorki w kraju, ale również przyniósł jej rozpoznawalność na wyspach brytyjskich. Trzepiecińska zasłynęła tam występem w polsko-brytyjskiej produkcji, „Papierowe małżeństwo”, w reżyserii Krzysztofa Langa.

Udział zarówno u Langa, jak i w filmie „Nad rzeką, której nie ma” przyniosły aktorce Złotą Kaczkę dla Najlepszej Polskiej Aktorki za rok 1991.

6 / 8

Sława polsko-brytyjska

Obraz
© ONS.pl

Po zdobytej sławie i ugruntowaniu pozycji w polskim przemyśle filmowym, aktorka zaczęła wycofywać się w cień.

Od roku 1995 Trzepiecińska przestała pojawiać się tak często na afiszach kinowych, jak to miało miejsce do tej pory.

Z tamtego okresu aktorkę pamiętamy jeszcze z występów w innych koprodukcjach międzynarodowych. Trzepiecińska zagrała w polsko-amerykańskim filmie sensacyjnym *„Beyond Forgiveness”* Boba Misiorowskiego (1994) oraz w polsko- brytyjskim serialu „Molly” (1994).

Ponadto wystąpiła w filmie dla dzieci i młodzieży „Łowca. Ostatnie starcie” (1993) Jerzego Łukaszewicza oraz pojawiła się jako duch Barbary Radziwiłłówny w „Dziejach mistrza Twardowskiego” (1995).

Niemniej jednak w drugiej połowie lat 90. artystka zaczęła odchodzić od dużych kasowych produkcji.

7 / 8

Gwiazda produkcji familijnych

Obraz
© AFP

Joanna Trzepiecińska po czteroletniej przerwie od grania, przeniosła swój warsztat aktorski na grunt małego ekranu.

Gwiazda powróciła do serc widzów dzięki rolom m.in w telenoweli „Plebania”, z którą związana była w latach 2000-2002, a przede wszystkim dzięki słynnej kreacji sąsiadki Alutki w „Rodzinie zastępczej”, z którą związana była do samego końca emisji serialu.

8 / 8

Między muzyką a kinem

Obraz
© AFP

Utalentowana również muzycznie gwiazda, w 2007 roku nagrała (m.in. z Grzegorzem Markowskim i Włodzimierzem Nahornym) płytę z kolędami zatytułowaną „Cicho, cicho pastuszkowie” oraz wzięła udział w II edycji programu rozrywkowego „Jak oni śpiewają?”, zajmując ostatecznie 6. miejsce.

Joanna Trzepiecińska obecnie występuje z własnymi recitalami, a także jako gość specjalny w jazzowym projekcie Janusza Szroma "Straszni Panowie Trzej" śpiewając piosenki z Kabaretu Starszych Panów.

Jak widać kariera Trzepiecińskiej zatoczyła koło. Gwiazda z niemałymi sukcesami rozpoczęła swoją drogę do sławy od edukacji muzycznej, po czym rozgłos zyskała dzięki występom aktorskim, by ponownie powrócić na scenę w charakterze cenionej wokalistki.

Czas pokaże czy jeszcze kiedyś ujrzymy tę piękną aktorkę na dużym ekranie.
(kk/mf)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)