Trwa ładowanie...
camerimage
05-11-2012 20:33

Joel Schumacher znowu w Polsce

Joel Schumacher znowu w PolsceŹródło: AFP
d2s9uq6
d2s9uq6

Gościem honorowym, a zarazem przewodniczącym jury konkursu głównego festiwalu Camerimage będzie Joel Schumacher. To już kolejna wizyta filmowca w naszym kraju.

W 2010 roku reżyser otrzymał na festiwalu nagrodę specjalną dla reżysera. Teraz będzie oceniał filmy innych.

Joel Schumacher jest znany ze swej wszechstronności, oryginalnego stylu, umiejętności płynnego poruszania się między rozmaitymi gatunkami filmowymi. Powyższe cechy przynoszą mu uznanie zarówno ze strony publiczności, jak i krytyki. Karierę rozpoczynał w latach 70., zarabiając na życie między innymi jako kostiumolog, scenarzysta i początkujący twórca telewizyjny, natomiast już kolejna dekada wprowadziła jego nazwisko do panteonu obiecujących reżyserów. Filmami "Ognie Świętego Elma" oraz "Straceni chłopcy" zaskarbił sobie szacunek młodej widowni oraz wielkich studiów, które obie produkcje sfinansowały. Lata 90. przyniosły rozkwit jego kariery, gdyż producenci zaczęli powierzać mu coraz większe projekty: "Linię życia", "Upadek", "Czas zabijania", "Klienta" oraz dwa filmy o przygodach Człowieka-Nietoperza. Kolejne lata przyniosły takie produkcje, jak "Osiem milimetrów", "Veronica Guerin" czy "Numer 23".

Schumacher zyskał sobie nie tylko reputację reżysera, który ciągle poszukuje nowych wyzwań, poruszając się po różnych obszarach kina, ale również twórcy dającego młodym, nieznanym aktorom szansę na zaistnienie w branży. Wprawdzie Colin Farrell, Kiefer Sutherland, Demi Moore, Matthew McConaughey czy Rob Lowe nie zagrali u Schumachera swoich pierwszych ról, ale to właśnie występy w jego filmach przyniosły im sławę.

  1. Plus Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy w dniach od 24 listopada do 1 grudnia.
d2s9uq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s9uq6