Trwa ładowanie...
d3bf1jz

Kapuśniaczek

Najnowsze informacje
3.5
(16 głosów)
Oceń:
"Kapuśniaczek" to , a właściwie "La Soupe aux Choux", to francuski film komediowy w reżyserii Jeana Giraulta z 1981 roku. Produkcja powstała na podstawie powieści autorstwa René Falleta, a główne role zagrali w niej między innymi Louis de Funès, Jean Carmet i Jacques Villeret. Reżyserem filmu był Jean Girault, a za muzykę odpowiada Raymond Lefèvre.
d3bf1jz
1

Kapuśniaczek - opis fabuły

Fabuła filmu "Kapuśniaczek" rozgrywa się w małej francuskiej wsi Les Gourdiflots, gdzie mieszka jedynie dwóch starszych panów: Claude Ratinier (w tej roli Louis de Funès) i Francis Chérasse (Jean Carmet), zwany też Garbatym. Obaj są rolnikami i ostatnimi przedstawicielami swojego szczepu, który żyje głównie z upraw w przeciwieństwie do reszty zmodernizowanego świata. Spędzają czas głównie pijąc alkohol i jedząc tytułowy kapuśniaczek, po których pijani, ku własnemu rozbawieniu, mają głośne gazy.

Pewnego dnia ich "zabawa" przywołuje latający talerz z sympatycznym kosmitą z planety Oxo na pokładzie (Jacques Villeret). Claude zaskakująco szybko nawiązuje kontakt z obcym, któremu nadaje ksywkę "Gagatek". Jednocześnie obcy przybysz w ramach wdzięczności ożywia i odmładza jego dawno zmarłą żonę Francine, co wyjątkowo cieszy mężczyznę. Młoda i piękna kobieta nie chce jednak wciąż być jego żoną, bowiem teraz dzieliła ich ogromna różnica wieku. Francine decyduje się opuścić Claude'a z pewnym przystojnym motocyklistą, a Claude dowiaduje się, że w przeszłości jego żona miała romans z Francisem.

Początkowo Claude Ratinier chce się zemścić na przyjacielu, jednak ich wieloletnia znajomość nakazuje mu mimo wszystko przebaczyć. Po pewnym czasie Gagatek powraca i prosi Claude'a, aby ten poleciał razem z nim na jego planetę. Powodem jego prośby jest kapuśniak, którym mężczyzna poczęstował obcego na ich pierwszym spotkaniu. Claude nie chce opuścić Ziemi, dlatego odmawia, jednak wkrótce w jego sąsiedztwie powstaje wesołe miasteczko, co skłania jego i Francisa do zmiany zdania. Przed odlotem na inną planetę Claude przesyła Francine telegram, do którego dołącza pieniądze cudownie pomnożone przez Gagatka.

Kapuśniaczek - bohaterowie, obsada

Głównymi bohaterami filmu "Kapuśniaczek" są Claude Ratinier i Francis Chérasse, których zagrali Louis de Funès oraz Jean Carmet. Istotne role w kontekście całej historii odgrywali również l'Oxien, czyli obcy przybysz, w którego wcielił się Jacques Villeret, a także Francine, którą odegrała Christine Dejoux. Oprócz nich obsada filmu "Kapuśniaczek" obejmuje takich aktorów jak Claude Gensac, Phillipe Brizzard, czy Marco Perrin. Oprócz nich na ekranie mogliśmy zobaczyć szereg postaci drugo- i trzecioplanowych, w które wcielili się między innymi Henri Genes, Thierry Liagre oraz Max Montavon.

Kapuśniaczek - scenariusz, reżyseria

Za scenariusz filmu "Kapuśniaczek" odpowiadali Louis de Funès (jednocześnie odtwórca głównej roli Claude'a Ratiniera), Jean Halain oraz René Falleta. Produkcja powstała na podstawie powieści autorstwa ostatniego z wymienionych. Reżyserem filmu "Kapuśniaczek" był Jean Girault, natomiast za produkcję i kinematografię byli odpowiedzialni odpowiednio Christian Fechner oraz Edmond Richard. Edycją zajmował się Michel Lewin.

Kapuśniaczek - muzyka

Muzyka z filmu "Kapuśniaczek" powstała z inicjatywy Raymonda Lefèvre. Motyw przewodni z produkcji stał się bardzo popularny we Francji, a także stał się obiektem wielu przeróbek i remiksów. W 2005 roku ukazał się singiel "Space Soap (La Soupe aux choux)", którego produkcją zajęli się Mister Cosmic i Fat Dog. Wykorzystywał on motyw instrumentalny z filmu i został zaaranżowany w nowoczesnym stylu łączącym R&B, dance oraz muzykę techno. Co ciekawe, hitem swego czasu stało się nawet charakterystyczne pierdzenie z filmu "Kapuśniaczek", które również stało się obiektem wielu przeróbek, szczególnie już w erze mediów cyfrowych.

Kapuśniaczek - premiera

Premiera filmu "Kapuśniaczek" miała miejsce 2 grudnia 1981 roku. W Polsce film był dystrybuowany głównie z polskimi napisami, jednak powstał też "Kapuśniaczek" z polskim lektorem. Produkcja swego czasu odniosła spory sukces komercyjny, zarabiając na siebie ponad 23 miliony dolarów. Była to też przedostatnia rola Louisa de Funès, który rok później zagrał po raz ostatni w filmie "Le gendarme et les gendarmettes".

Kapuśniaczek
Tytuł oryginalny

Soupe aux choux, La

Gatunek

komedia, sci-fi

Kraj produkcji

Francja

Rok produkcji

1981

Data światowej premiery

02.12.1981

Czas trwania

98 min.

Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bf1jz
d3bf1jz
d3bf1jz