Kim Basinger
Amerykańska aktorka i modelka, gwiazda będąca jednym z największych symboli seksu w dziejach kina. Urodziła się 8 grudnia 1953 roku w Athens w stanie Georgia w USA. Ojciec Kim był jazzmanem, a matka uprawiała pływanie artystyczne, występując z programem m.in. w filmach Esther Williams.
Dziewczyna od najmłodszych lat tańczyła w balecie. Choć jako dziecko była bardzo nieśmiała,** w wieku 16 lat wzięła udział w lokalnym konkursie piękności, bez problemu kwalifikując się do konkursu stanowego, który wygrała, zdobywając tytuł Miss Georgii. Wygrana zaowocowała podpisaniem kontraktu z agencją modelek Ford i tak, wieku 20 lat stała się wziętą modelką, pojawiała się na okładkach wielu magazynów, a jej dzienny zarobek sięgał tysiąca dolarów**.
Także we wczesnych latach 70-tych zaczęła pobierać lekcje aktorstwa oraz występować w klubach jako piosenkarka pod pseudonimem Chelsea. W 1976 roku przeprowadziła się do Los Angeles i z miejsca znalazła zatrudnienie w telewizji. Pojawiła się m.in. na planie popularnego serialu „Aniołki Charliego” (1976) oraz w kilku innych epizodach, po czym otrzymała stały angaż w serialu „Pies i kot” (1977), a rok później główną rolę w telewizyjnym filmie „Katie”.
W 1980 roku zagrała w miniserialu „Stąd do wieczności” obok Dona Johnsona, jednak telewizja zdecydowanie nie była medium odpowiednim dla aktorki, dlatego dalsza kariera związana była już z występami na dużym ekranie.
W 1981 roku dostała rolę w westernie „Kraj dla twardzieli”, w czym zapewne pomógł jej, prócz urody, także południowy akcent. Przełomem w karierze aktorki była rola dziewczyny Bonda w „Nigdy nie mów nigdy” z Seanem Connery (1983), dzięki której skupiła na sobie uwagę publiczności i twórców. Basinger dodatkowo pomogła szczęściu rozbieraną sesją do „Playboya” w tym samym roku.
Zanim nadszedł kolejny, największy punkt zwrotny w karierze Basinger, wystąpiła obok Roberta Redforda w „Urodzonym sportowcu” (1984), za rolę w którym otrzymała pierwszą nominację do Oskara, oraz w „Chorej miłości” (1985) Roberta Altmana. Rok 1986 to urastająca do rangi legendy kreacja u boku Mickey Rourke’a w kontrowersyjnym erotyku Adriana Lyne’a „9 i pół tygodnia”. Niektóre sceny z tego filmu po dziś dzień cytowane są jako najbardziej zmysłowe w historii kina, a rozbierany taniec filmowej Elizabeth w rytm piosenki „You Can Leave Your Hat On” Joe Cockera- to już klasyka kina.
W kolejnych latach wystąpiła w popularnych, swego czasu, komediach: „Randka w ciemno” (1987, wraz z Brucem Willisem), „Nadine” (1987, obok Jeffa Bridgesa) oraz w komedii sci-fi „Moja macocha jest kosmitką” (1988). W 1989 roku zasłynęła występem w „Batmanie” Tima Burtona,** w 1991 po raz pierwszy spotkała się zawodowo z przyszłym mężem, Alekiem Baldwinem na planie komedii romantycznej „Zawód pan młody”, a w 1993 zagrała w znanej komedii „Świat według Wayne’a 2”**.
W 1994 roku po raz kolejny wystąpiła u Altmana w „Prêt-à-porter” oraz – po raz kolejny u boku swego przyszłego męża, Aleka Baldwina, w filmie akcji „Ucieczka gangstera”.
W 1997 roku stworzyła doskonałą, drugoplanową kreację w thrillerze kryminalnym „Tajemnice Los Angeles”, za którą otrzymała Oskara, Złoty Glob i nominację do nagrody BAFTA. W 2000 roku wystąpiła w horrorze „Próba sił” oraz w filmie biograficznym „Marzyłam o Afryce”, a w 2002 w głośnym (głównie ze względu na obecność ówczesnego idola młodzieży Eminema) filmie muzycznym „8 mila”, którego scenariusz oparty był o biografię rapera. Choć zasadniczo w ostatnich latach grywa coraz mniej, 2004 rok to aż trzy tytuły z Basinger – komedia romantyczna „Zabójcza blondynka”, dramat „Drzwi w podłodze” oraz głośny film akcji zatytułowany „Komórka”.
W 2006 roku pojawiła się na planie filmu sensacyjnego „Strażnik”, gdzie oprócz niej wystąpili Eva Longoria, Michael Douglas i Kiefer Sutherland oraz w doskonałej roli uzależnionej od hazardu Carol w filmie „Even Money”. Mimo licznych nominacji do Złotej Maliny (w tym chybionych – vide nominacja za rolę w „9 i pół tygodnia”) jest ceniona przez krytykę i publiczność. W 2008 roku zagrała w filmach “Granice miłości” i “Zaraz wracam”. Rok 2009 to rola w obrazie “Informers”. W 2010 roku zagrała w filmie “Charlie St. Cloud”.
Po nieudanym związku z Ronem Snyderem-Brittonem (od października 1980 do grudnia 1988), 19 sierpnia 1993 roku Kim Basinger ponownie wyszła za mąż za aktora Aleca Baldwina, z którym ma córkę Ireland Eliesse (ur. 23 października 1995), związek rozpadł się w lutym 2002.