Trwa ładowanie...

Kino Indii na Tofifest. Poznaj kinematografię indyjską

Jeśli indyjska kinematografia kojarzy Wam się tylko z Bollywood, to znak, że musicie pojawić się na Tofifest. W sekcji kina z Indii prześledzimy przemiany, jakie zaszły na tamtejszych ekranach na przestrzeni ostatnich lat. Nie zabraknie obrazów kontrowersyjnych, które rozpętały żywe dyskusje wśród widzów. Zostaną pokazane prawdziwie niepokorne Indie!

Kino Indii na Tofifest. Poznaj kinematografię indyjskąŹródło: Materiały prasowe
d2uyn1z
d2uyn1z

Mocne ciągi dalsze

W programie pasma kina indyjskiego znalazły się filmy, które obiły się na subkontynencie szerokim echem. Jak "Sarkar 3”, który podejmuje tematykę władzy i chęci jej posiadania, stanowiących fundament ludzkich konfliktów. To kontynuacja filmu, który narobił w Indiach sporego zamieszania przez wzgląd na sposób ukazania wyścigu po wpływy, przestępczych praktyk biznesowych i skomplikowanych spisków. To także dowód na to, że nie każdy sequel jest skokiem na kasę widza zauroczonego wcześniejszym dziełem. W "Sarkar 3” scenariusz i aktorstwo w niczym nie ustępują poprzednikom.

Taka sama sytuacja dotyczy "Saheb Biwi Aur Gangster Returns”, kontynuacji "Saheb Biwi Aur Gangster”. Tu także tematem jest walka o wpływy na królewskim dworze, ale film zahacza o wątki społeczne. Bohaterem jest kaleka, a my oglądamy, co to znaczy być niepełnosprawnym w Indiach. Aditya Pratap Singh stara się nie tylko odzyskać sprawność fizyczną, ale także uporać się z niewiernością żony. Historia przyjmuje niespodziewany zwrot, gdy zakochuje się w innej kobiecie, poślubionej mafii. Rozgrywka pomiędzy Sahebem, Biwi i Gangsterem staje się zawiła jak partia szachów - zwycięzca może być tylko jeden.

Diwa vs. nowotwór 1:0

Z kolei "Dear Maya” to powrót na ekrany jednej z największych współczesnych diw indyjskiego kina, Manishy Koirali, która zwyciężyła długą i wycieńczającą walkę z nowotworem. Przepiękna aktorka wciela się w postać Mayi Devi - starszej, samotnej kobiety, która nie czerpie już radości z życia. Cały świat widzi w ciemnych barwach, jest pełna nieufności i smutku. Dwie uczennice, Ira i Ana, postanawiają ubarwić codzienność starej panny i zaczynają pisać do niej sekretne listy miłosne podpisane imieniem Veda - całkowicie fikcyjnej postaci.

Bóg postawiony przed sądem

Odważny temat pojawia się także w "OMG: Oh my God!”, w którym głównym bohaterem jest Hindus-ateista, przedstawiciel klasy średniej, który w Bombaju prowadzi… sklep z podobiznami indyjskich bóstw i antykami. Kiedy miasto nawiedza niegroźne trzęsienie ziemi, jedynym lokalem, który ulega zniszczeniu, jest właśnie jego sklep. Następnego dnia bohater oraz jego asystent i jednocześnie sąsiad odwiedzają biuro ubezpieczeniowe. Dowiadują się tam, że nie mogą liczyć na zadośćuczynienie za szkody powstałe w wyniku katastrof naturalnych klasyfikowanych jako "siła wyższa”. Z braku innych możliwości działania, Kanji decyduje się wytoczyć sprawę sądową przeciwko Bogu, ale nie może znaleźć żadnego prawnika, który by się jej podjął. W końcu spotyka Hanifa Qureshi i jego córkę - przedstawicieli biednej, muzułmańskiej, prawniczej rodziny, co doprowadza do zmiany biegu spraw.

d2uyn1z

Warto zwrócić uwagę na "Wrong Side Raju”, który dotyka tematu podwójnej tożsamości. Raju Bhambani - prosty, czarujący człowiek - za dnia jest kierowcą, a nocą zajmuje się przemytem. Marzy, aby kiedyś otworzyć własne biuro podróży. Kiedy zakochuje się w Shaily Asher - Francuzce, która przyjechała do Ahmadabadu na prośbę przyjaciela, Tanmaya Shaha - uważa swoje życie za idealne. Jego myślenie zmienia się, gdy wbrew własnej woli staje się uczestnikiem wypadku, którego sprawca ucieka. W zdarzenie uwikłany jest także Tanmay - syn zamożnego prawnika, pana Amitabha Shaha. Dochodzenie w sprawie wypadku nabiera tempa, a Raju coraz silniej wplątuje się w sieć kłamstw i oszustw, które zacierają granice między dobrem i złem.

• Sponsor pasma: TZMO SA i marka Bella
• Patronat honorowy: Ambasada Indii w Warszawie
• Partnerzy: Namaste Poland, Indian Film Festival Worldwide, Images and Worlds

d2uyn1z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uyn1z

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj