Trwa ładowanie...

Krystyna Janda otrzyma tytuł Doktora Honoris Causa

Krystyna Janda jest jedną z najbardziej uznanych aktorek w historii polskiego kina. Gwiazda ekranu otrzyma tytuł Doktora Honoris Causa Akademii Sztuk Teatralnych.

Krystyna Janda otrzyma tytuł Doktora Honoris CausaŹródło: ONS.pl
dm2ej4v
dm2ej4v

Krystyna Janda cały czas cieszy się wielkim uznaniem w branży filmowej. Ostatnio widzieliśmy ją w filmie "Słodki koniec lata", gdzie wcieliła się w postać kontrowersyjnej poetki. Za tę rolę Janda zebrała wiele pochwał. A teraz czeka na nią kolejne wyróżnienie. Została doceniona w środowisku akademickim. Otrzyma tytuł honorowego doktora Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

“Senat Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie wybrał kobietę na pierwszego doktora honoris causa naszej Uczelni. Kobietę z marmuru. Kobietę z żelaza. Wolną kobietę. Krystynę Jandę. Aktorka teatralna. Gwiazda filmowa. Reżyserka. Autorka dzienników i książek. Prezes fundacji. Laureatka dziesiątek nagród. Są wśród nich Feliksy, Gustawy, Orły, Lwy, Kaczki, Róże, Maski, Kamery i Palma - nie sposób wymienić ich wszystkich" - czytamy.

"Simone Weil twierdziła, że 'Kultura jest kształceniem daru uwagi'. Krystyna Janda swoją uwagą stwarza światy. Swoim niezaniechaniem obowiązku wobec własnego talentu zawstydza czekających na propozycje i oklaski. Jest symbolem tego wszystkiego, czego życzę naszym studentom: pasji, pracy, odwagi, nieobojętności i... szczęścia. Proponuję zarejestrować nową jednostkę energii twórczej: "Jandę". Jedna Janda jest prawie nieosiągalna. Ale jest dla nas wyzwaniem. Warto próbować je podjąć. Bądźmy dla siebie wymagający" - napisano w oświadczeniu.

Kariera Krystyny Jandy została rozpatrzona w czterech obszarach: filmu, teatru telewizji, sceny oraz własnej działalności teatralnej w kierowanym przez siebie teatrze. Analizując jej dokonania w świecie filmowym skupiono się na takich produkcjach jak: “Człowiek z Marmuru”, “Przesłuchanie”, “Tatarak” i “Słodki koniec dnia”.

ZOBACZ TAKŻE: Krystyna Janda walczy z Beatą Szydło: "To nie jest kobieta"

dm2ej4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm2ej4v