Trwa ładowanie...
d47bc8h

Krystyna Janda otrzyma tytuł Doktora Honoris Causa

Krystyna Janda jest jedną z najbardziej uznanych aktorek w historii polskiego kina. Gwiazda ekranu otrzyma tytuł Doktora Honoris Causa Akademii Sztuk Teatralnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krystyna Janda doceniona.
Krystyna Janda doceniona. (ONS.pl)
d47bc8h

Krystyna Janda cały czas cieszy się wielkim uznaniem w branży filmowej. Ostatnio widzieliśmy ją w filmie "Słodki koniec lata", gdzie wcieliła się w postać kontrowersyjnej poetki. Za tę rolę Janda zebrała wiele pochwał. A teraz czeka na nią kolejne wyróżnienie. Została doceniona w środowisku akademickim. Otrzyma tytuł honorowego doktora Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

“Senat Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie wybrał kobietę na pierwszego doktora honoris causa naszej Uczelni. Kobietę z marmuru. Kobietę z żelaza. Wolną kobietę. Krystynę Jandę. Aktorka teatralna. Gwiazda filmowa. Reżyserka. Autorka dzienników i książek. Prezes fundacji. Laureatka dziesiątek nagród. Są wśród nich Feliksy, Gustawy, Orły, Lwy, Kaczki, Róże, Maski, Kamery i Palma - nie sposób wymienić ich wszystkich" - czytamy.

"Simone Weil twierdziła, że 'Kultura jest kształceniem daru uwagi'. Krystyna Janda swoją uwagą stwarza światy. Swoim niezaniechaniem obowiązku wobec własnego talentu zawstydza czekających na propozycje i oklaski. Jest symbolem tego wszystkiego, czego życzę naszym studentom: pasji, pracy, odwagi, nieobojętności i... szczęścia. Proponuję zarejestrować nową jednostkę energii twórczej: "Jandę". Jedna Janda jest prawie nieosiągalna. Ale jest dla nas wyzwaniem. Warto próbować je podjąć. Bądźmy dla siebie wymagający" - napisano w oświadczeniu.

d47bc8h

Kariera Krystyny Jandy została rozpatrzona w czterech obszarach: filmu, teatru telewizji, sceny oraz własnej działalności teatralnej w kierowanym przez siebie teatrze. Analizując jej dokonania w świecie filmowym skupiono się na takich produkcjach jak: “Człowiek z Marmuru”, “Przesłuchanie”, “Tatarak” i “Słodki koniec dnia”.

ZOBACZ TAKŻE: Krystyna Janda walczy z Beatą Szydło: "To nie jest kobieta"

d47bc8h

Podziel się opinią

Share
d47bc8h
d47bc8h