Trwa ładowanie...
d1gkngb

Krzysztof Wierzbicki

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Filmografia:

Amator (1979) (Uczestnik spotkania z Krzysztofem Zanussim)

Spokój (1976) (Urzędnik)

Lustro (1986) (Operator)

Lato w mieście (2012) (Parkingowy)

Gadające głowy (1980)

Klaps (1976)

d1gkngb
WP Film
Źródło: WP Film

Krzysztof Wierzbicki – życiorys i kariera zawodowa

Krzysztof Wierzbicki to polski reżyser i scenarzysta urodzony 3 października 1942 roku. Dorobek Krzysztofa Wierzbickiego stanowią zwłaszcza filmy dokumentalne i fabularne. Jest absolwentem filologii angielskiej i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował w latach 1959 – 1968. Po ukończeniu studiów podjął pracę jako asystent reżysera w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Krzysztof Wierzbicki był asystentem Krzysztofa Kieślowskiego i drugim reżyserem prawie wszystkich filmów dokumentalnych i kilku fabularnych. Od roku 1976 tworzył własne scenariusze i reżyserował samodzielnie filmy.* Bohaterami filmów Krzysztofa Wierzbickiego* są sławne osoby, np. Norman Davies (Wrocław. Imiona miasta, Historia Normana Davisa). Reżyser prezentuje także losy bohaterów filmów Kieślowskiego, np. Horoskop, który opowiada historię rodziny Moskalów z Pierwszej miłości K. Kieślowskiego. Z produkcji Krzysztofa Wierzbickiego można dowiedzieć się jak Krzysztof Kieślowski tworzył swoje dzieła (Kieślowski i jego Amator). Natomiast w filmie dokumentalnym Gadające głowy II podobnie jak Kieślowski zadaje wybranym osobom tylko trzy pytania: w którym roku się urodziłeś? kim jesteś? czego byś pragnął/co jest dla ciebie ważne? W 1995 roku wyreżyserował biograficzny dokument zatytułowany ”Krzysztof Kieślowski: I’m so-so”, produkcji duńskiej, który został sprzedany do ponad 60 krajów i był wyświetlany na festiwalach filmowych na całym świecie. Ostatnie dzieło Krzysztofa Wierzbickiego to film dokumentalny o poecie Jonaszu Kofcie Jonasz w brzuchu lewiatana” (2015). Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” prowadzi projekt „Spotkanie z dokumentem filmowym”. W jego ramach 15 czerwca 1998 roku odbyło się spotkanie z Krzysztofem Wierzbickim, na którym wyświetlano filmy dokumentalne Biznesmen i kloszard, Prawdziwa historia guśca, Pierwszy egzamin, I' m so-so. Jedną z aspiracji Krzysztofa Wierzbickiego jest stworzenie serialu Filmy o filmach, w których przedstawi historie powstawania najsłynniejszych filmów polskich w latach 1956 – 1989. Cykl miałby rozpocząć film Andrzeja Wajdy o Popiele i diamencie.

Krzysztof Wierzbicki – nagrody i wyróżnienia

W 1998 roku Krzysztof Wierzbicki otrzymuje Nagrodę Specjalną podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Ekologicznych za film Prawdziwa historia guźca. Ponadto, za dzieło I'm so-so zdobywa Grand Prix na Festiwalu w Marsylii oraz w 1996 roku Nagrodę Festiwalową na Festiwalu w Karlowych Warach w kategorii Najlepszy film dokumentalny. W 2002 roku film Kryptonim Amerykan zostaje wyróżniony na Międzynarodowych Dniach Filmu Dokumentalnego „Rozstaje Europy” w Lublinie. W 2005 roku film Gadające głowy II zostaje nominowany do Nagrody Publiczności w Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych i Animowanych Nowe Horyzonty. Podczas Festiwalu Filmowego Dwa Brzegi w 2016 roku film Krzysztofa Wierzbickiego Jonasz w brzuchu Lewiatana zostaje nominowany w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Ten sam film, w tym samym roku, podczas Lubuskiego Lata Filmowego Kinematografie Krajów Europy Środkowej i Wschodniej był nominowany do nagrody Złote Grono w kategorii Najlepszy film dokumentalny.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gkngb
d1gkngb
d1gkngb
d1gkngb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj