Trwa ładowanie...
d4fve6j

Lea Thompson

Najnowsze informacje
4.6
(12 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Rochester, USA

Filmografia:
d4fve6j

Amerykańska aktorka i reżyserka. Sławę przyniósł jej występ w trylogii “Powrót do przyszłości” oraz tytułowa rola w serialu “Karolina w mieście”.

Lea Katherine Thompson* urodziła się 31 maja 1961 roku w Rochester, w amerykańskim stanie Minnesota.* Córka Barbary, piosenkarki i z zawodu muzyka, oraz Cliffa Thompsona. Jako dziecko uczyła się baletu – zajmowało jej to około trzech-czterech godzin dziennie. W wieku czternastu lat tańczyła już profesjonalnie, wygrywając stypendia do wielu renomowanych szkół takich jak: American Ballet Theatre, the San Francisco Ballet oraz the Pennsylvania Balet. Ostatecznie zdecydowała się na American Ballet Theatre, dla którego zatańczyła w około 45 sztukach. Zdarzały jej się także występy z Pennsylvania Ballet, the Minnesota Dance Theatre i the Ballet Repertory.

Po ukończeniu szkół przeprowadziła się do Nowego Jorku z zamiarem zostania aktorką. W wieku około 20 lat wystąpiła w kilku reklamówkach Burger Kinga. Pierwszą poważną rolę otrzymała w 1983 roku w filmie „Szczęki 3” oraz we „Wszystkich właściwych posunięciach”. Następnie w 1984 roku zagrała w „Czerwonym świcie” oraz „Odjazdowych wakacjach”. Jednak przełomem okazała się rola z 1985 roku. Lea wcieliła się w postać Lorraine Baines McFly w przebojowej komedii fantastycznonaukowej pt. „Powrót do przyszłości”. Jej postać Lorraine to matka głównego bohatera, Marty’ego McFly’a(w tej roli znakomity Michael J. Fox).

W 1986 roku zagrała w filmie „Kaczor Howard”. Zaśpiewała dla tej produkcji także kilka piosenek. Za rolę w filmie telewizyjnym z 1989 roku „Nightbreaker” została nominowana do nagrody CableACE Award. W tym samym roku zagrała ponownie Lorraine Baines w „Powrocie do przyszłości 2”. Z kolei w 1990 roku wcieliła się w aż dwie postacie w „Powrocie do przyszłości 3”. Chodzi o Maggie McFly oraz Lorraine McFly. Na początku lat 90-tych widzieliśmy ją w mało znaczących rolach w kinowych i telewizyjnych produkcjach.

Sytuacja się odmieniła w roku 1995, kiedy to aktorka otrzymała tytułową rolę w serialu „Karolina w mieście”. Serial istniał aż przez cztery sezony, co przyczyniło się do wzrostu popularności i uznania wobec Thompson. W 1996 roku aktorka otrzymała nagrodę People's Choice Award za „najlepszą aktorkę w nowym serialu telewizyjnym”.

Następnie aktorka zrobiła sobie długą przerwę od aktorstwa na rzecz macierzyństwa, by na początku XXI wieku powrócić na scenę na Broadwayu. Widzieliśmy ją także w gościnnych rolach w wielu filmach i serialach. W serialu „For The People” zagrała Camille Paris. Serial nie cieszył się jednak popularnością, anulowano go po pierwszym sezonie.

W 2005 roku Thompson zaczęła pracę reżysera filmów dla stacji Hallmark. Rok później stworzyła obraz pt. „Jane Doe: Bolesny upadek”, a w 2008 roku „Jane Doe: Oko obserwatora”. W obu produkcjach zagrała tytułową Jane Doe.

Lea Thompson w 1989 roku wyszła za mąż za reżysera Howarda Deutcha, którego poznała na planie filmu „Some Kind of Wonderful”. Wcześniej była zaręczona z aktorem Dennisem Quaidem, który partnerował jej w filmie “Szczęki 3”. Lea i Howard mają dwie córki: Madeline (ur. 1991) i Zoey (ur. 1995). Aktorka ma dwóch braci, Andrew and Barry’ego, oraz dwie siostry, Colleen (jest pisarką) i Shannon.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fve6j
d4fve6j
d4fve6j