Trwa ładowanie...
d208mgo

Lech Kaczyński

Najnowsze informacje
2.4
(1255 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:
Filmografia:
d208mgo

Lech Kaczyński był polskim politykiem, prawnikiem i Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005-2010. Był współzałożycielem partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość oraz jej pierwszym prezesem. Lecz Kaczyński był Prezesem Najwyższej Izby Kontroli w latach 1992–1995, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalny w rządzie Jerzego Buzka w latach 2000–2001. Był również prezydentem Warszawy w latach 2002- 2005 oraz posłem na Sejm I i IV kadencji. W 2010 roku zginął w katastrofie rządowego samolotu Tu-154M nr 101 w Smoleńsku.

Lech Kaczyński – życiorys

Lech Kaczyński, urodzony jako Lech Aleksander Kaczyński, przyszedł na świat 18 czerwca 1949 roku w Warszawie. Jego ojciec, Rajmund Kaczyński, z zawodu inżynier, był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania warszawskiego, kawalerem Orderu Virtuti Militari. Matka, Jadwiga z domu Jasiewicz, z wykształcenia była filologiem polskim (zawodowo związana z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk). Lech Kaczyński był bratem bliźniakiem Jarosława Kaczyńskiego.

Lech Kaczyński uczęszczał do XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Warszawie, a ukończył XXXIX Liceum Ogólnokształcące im. Ludowego Lotnictwa Polskiego na Bielanach. Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, na tym samym roku studiowali z nim między innymi jego brat Jarosław, Marek Safjan, Bogusław Wołoszański i Andrzej Rzepliński. W 1980 roku uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Gdańskim, a dziesięć lat później stopień doktora habilitowanego.

Lech Kaczyński – kariera

Lech Kaczyński rozpoczął swoją karierę zawodową jako pracownik naukowy na kilku uczelniach. W latach 1996-1999 był profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz na tym samym wydziale na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pod koniec lat 80. stał się również bliskim współpracownikiem Lecha Wałęsy, lidera "Solidarności" i późniejszego prezydenta Polski. W maju 1990 roku został wybrany na przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Lech Kaczyński był senatorem I kadencji i członkiem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego w latach 1989-1991. W późniejszym czasie sprawował mandat posła na Sejm I kadencji z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum. W 1991 roku zajmował stanowisko ministra stanu do spraw bezpieczeństwa nadzorującego pracę Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. W 2001 roku założył wraz z bratem bliźniakiem partię Prawo i Sprawiedliwość, która powstała u podstaw dawnego Porozumienia Centrum. W tym samym roku z listy PiS uzyskał mandat na posła na sejm IV kadencji w okręgu gdańskim.

Od 18 listopada do 22 grudnia 2005 roku Lech Kaczyński zajmował stanowisko prezydenta miasta stołecznego Warszawy. W październiku 2005 roku wygrał również wybory na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i urząd objął 23 grudnia. Kadencja Lecha Kaczyńskiego zakończyła się wraz z chwilą jego śmierci w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 roku. Rządowy samolot Tu-154M nr 101, na którego pokładzie zginęło 96 osób, leciał na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wśród ofiar byli między innymi prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz inni.

Lech Kaczyński – filmy

Lech Kaczyński, pomimo swojej politycznej i prawniczej kariery, miał na swoim koncie również aktorski debiut. Wraz ze swoim bratem bliźniakiem, Jarosławem Kaczyńskim, zagrali w wieku dziecięcym role Jacka (Lech Kaczyński) i Placka (Jarosław Kaczyński) w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego "O dwóch takich, co ukradli księżyc" z 1962 roku w reżyserii Jana Batorego. Ponadto polityk ze względu na tragedię w Smoleńsku i jego śmierć stał się bohaterem filmu fabularnego "Smoleńsk", który został wyreżyserowany przez Antoniego Krauze. Na ten sam temat powstało również wiele filmów dokumentalnych takich jak "Gorycz i chwała", "Prezydent" czy "Niosła go Polska".

Lech Kaczyński – życie prywatne

Lech Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku w Warszawie jako syn Jadwigi i Rajmunda Kaczyńskich. Jego bratem bliźniaczym jest Jarosław Kaczyński, również polityk i działacz, a później również prezes partii Prawo i Sprawiedliwość. Za życia polityk był mężem Marii Kaczyńskiej, ówczesnej pierwszej damy RP. Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska pobrali się w 1978 roku. Para miała wspólnie jedno dziecko, córkę Martę. Był katolikiem o konserwatywnych poglądach.

Lech Kaczyński zmarł 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie tupolewa Tu-154M nr 101, którym leciał wraz z polską delegacją na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Jego ciało zostało odnalezione tego samego dnia i zidentyfikowane przez jego brata, Jarosława Kaczyńskiego. Z chwilą śmierci prezydenta jego konstytucyjne obowiązki zaczął tymczasowo wykonywać marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który zarządził żałobę narodową trwającą w Polsce w dniach 10–18 kwietnia 2010 roku.

Lech Kaczyński
Grupa kraj+zawód

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d208mgo
d208mgo
d208mgo