Trwa ładowanie...
legend
07-10-2015 14:46

"Legend" u Monty Pythona

"Legend" u Monty PythonaŹródło: East news
d1cq60e
d1cq60e

Swingujące lata 60. były w perspektywie historii Londynu, jeszcze podnoszącego się po traumie II wojny światowej, okresem bezprecedensowego rozkwitu na wielu obszarach. Dosłownie każdy chciał wówczas przebywać w stolicy Anglii.

Przez oszałamiającą kolorami Carnaby Street przewijały się dziennie dziesiątki celebrytów, Beatlesi nagrywali właśnie swoje największe hity na Abbey Road, a miasto było uznawane za światową stolicę mody, muzyki, filmu oraz fotografii. Blask tej wspaniałej epoki przyćmiewało jednak mroczniejsze i smutniejsze oblicze, które stanowili bracia Kray i ich Firma. Bliźniaków śmiało można określić kryminalnym odpowiednikiem The Rolling Stones. Terror braci Kray dobiegł końca 9 maja 1968 roku, za sprawą detektywa Leonarda Ernesta „Nippera” Reada. To on wpakował słynnych bliźniaków „za kratki”… i zainspirował Monty Pythona. W rolę „Nippera” wcielił się słynny „Doctor Who” Christopher Eccleston.

9 faktów o Nipperze Read:

1. Ksywka
Nipper to Leonard Ernest Read. W późniejszych latach przyznał, że przylgnęła do niego w latach młodości, ze względu na niski wzrost, „nipper” oznacza bowiem malca.

2. Pięściarz
Nie tylko bracia Kray byli amatorami boksu, Nipper też go uwielbiał. W młodości był mistrzem boksu wagi lekkiej. W późniejszych latach został też wiceprezesem World Boxing Association – międzynarodowej organizacji boksu zawodowego.

d1cq60e

3. Droga prawa
Mimo, iż Read wywodził się z biednej rodziny, od najmłodszych lat wiedział, że nie chce mieć nic wspólnego z działalnością przestępczą. Zamiast tego podczas II Wojny Światowej wstąpił do Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy), a następnie dołączył do policji.

4. Polowanie na braci Kray
Na początku 1964 roku Nipper został przeniesiony z Commercial Street Station do West End Central Police Station, gdzie zaczął uważniej przyglądać się imperium przestępczemu braci Kray.

5. Korupcja w policji
Po stronie braci Kray stało wielu policjantów, dlatego Read początkowo działał pod przykrywką dochodzenia w sprawie morderstwa w Irlandii Północnej. Gdy zebrał zaufany zespół, powiedział im w tajemnicy, czym będą się tak naprawdę zajmować i poprosił, aby tę wiedzę zachowali wyłącznie dla siebie.

6. Zbyt blisko
Nipper został usunięty z policji, gdy został sfotografowany z braćmi Kray w jednym z ich klubów. Następnie przywrócono go i oddelegowano do pomocy przy rozwikłaniu tajemnicy napadu stulecia - The Great Train Robbery.

d1cq60e

7. Monty Python zrobił o nim skecz
Po aresztowaniu braci Kray w 1968 roku Nipper stał się sławny. Kulisy przestępczego podziemia oraz działań policji zostały pokazane i bezlitośnie wyśmiane w jednym ze skeczów Monty Pythona zatytułowanym „Piranha Brothers”, gdzie Reada nazywa się „Harry Snapper Organs”.

8. W rzeczywistości nie było tak zabawnie
Po aresztowaniu braci Kray ludzie poczuli się wreszcie na tyle bezpieczni, że nie bali się zeznawać. Nipper i jego czteroosobowy zespół musieli jednak mieć pewność, że nikt nie zostanie zastraszony ani pobity - chronili 250 świadków, którzy zdecydowali się złożyć swe zeznania w tej sprawie.

9. Łzy ulgi
Nipper otwarcie przyznał, że płakał, gdy po dwóch latach śledztwa udało mu się wreszcie posłać braci Kray za kratki.

"Legend" w kinach od 9 października

d1cq60e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cq60e