Licencja na makabrę
5 najbardziej dochodowych serii horrorów w historii kina
*Pierwszy film z serii „Piła” został zrealizowany za niecałe milion dolarów i od razu miał być skierowany tylko do dystrybucji na DVD. Jednak po licznych okrzykach przerażonej publiczności, która na festiwalach filmowych jako pierwsza mogła zapoznać się z najnowszą makabryczną produkcją, zdecydowano, że film jednak trafi do kin. * W Ameryce po premierze najnowszego filmu z serii 'Piątek 13-go' (luty 2009), Jason wysunął się na prowadzenie rankingu. Wniosek jest prosty: im więcej nastolatków wymordujesz, tym wyżej podskoczą ci statystyki oglądalności.
Zobacz najbardziej dochodowe cykle horrorów, które posiadają jedyną w swoim rodzaju licencję na makabrę.
Krzyk - miejsce 5
Totalny zysk: $293,553,139 Liczba filmów w całej serii: 3 Średni zysk brutto: $97,851,046
‘Krzyk’ z 1996 roku w wykonaniu Wesa Cravena narobił trochę zamieszania w światku grozy, nie pozostawiając nikogo obojętnym. Jedni uważają, że jest to film kultowy, drudzy po prostu go nie tolerują.
Przyznać jednak trzeba otwarcie, że Wes Craven wskrzesił nurt slashera, który już od ładnych paru lat nie miał godnego przedstawiciela.
Krążą plotki, że Craven wraz z całą ekipą rozmawiają o powrocie do serii i realizacji ‘Krzyku IV’.
Krzyk - miejsce 5
Co się dzieje, gdy ktoś obejrzy o jeden horror za dużo?
W małym miasteczku Woodsboro grasuje seryjny morderca. Swe ofiary wybiera spośród uczniów miejscowej szkoły.
Dzwoni do nich, proponując quiz ze znajomości popularnych filmów grozy. Horror zaczyna się, gdy nieszczęśnik popełni błąd.
Sidney Prescott jeszcze nie doszła do siebie po starcie matki, która została zamordowana przed rokiem. Dokładnie w rocznicę jej śmierci odbiera telefon od tajemniczego nieznajomego proponującego jej dziwną grę...
Koszmar z ulicy Wiązów - miejsce 4
Totalny zysk: $307,420,075 Liczba filmów w całej serii: 8 Średni zysk brutto: $38,427,509
25 lat temu Robert Englund jako pierwszy założył kapelusz, obskurny kapelusz i rękawicę z brzytwami, aby stać się Freddym Krugerem w filmie Wesa Cravena.
Zagrał tą samą rolę później siedmiokrotnie, włączając w to film ‘Freddy kontra Jason’, który był największym sukcesem finansowym dla obu postaci.
Koszmar z ulicy Wiązów - miejsce 4
Nastoletnią Tinę nękają koszmary, w których prześladuje ją psychopata o zmasakrowanej twarzy, z ręką uzbrojoną w stalowe ostrza.
Jest nim Freddy Krueger, który przed laty został spalony żywcem na stosie za mordy na małych dzieciach z ulicy Wiązów. Teraz chce powrócić do świata żywych, ale nie odmawia sobie przyjemności torturowania nastolatków z ulicy Wiązów.
Wkrótce zabija Tinę, a Freddy zaczyna pojawiać się w koszmarach jej najlepszej przyjaciółki Nancy i jej chłopaka.
Halloween - miejsce 3
Totalny zysk: $307,729,650 Liczba filmów w całej serii: 10 Średni zysk brutto: $30,772,965
Film ‘Halloween’ (1978) Johnego Carpentera został nakręcony w 21 dni, przy minimalnym budżecie jaki wynosił 300 tys. dolarów. Połowa tej sumy musiała i tak zostać wydana na kamery Panavision, po to, aby film mógł mieć format 2:35:1.
Film, który kręcono prawie, że amatorsko przy śmiesznym budżecie, a aktorzy musieli występować w swoich własnych ubraniach, przyniósł gigantyczne zyski (47 mln $) i stał się hitem na skalę międzynarodową.
Cała seria szczęśliwie została kontynuowana w latach ’90-tych. Remake Roba Zombie z 2007 roku przyniósł największy sukces kasowy dzięki wpłynięciu 58 mln. $ do kas.
A kolejne części już w drodze.
Halloween - miejsce 3
Michael Myers jako dziecko został osadzony w zakładzie dla umysłowo chorych, po tym jak w noc Halloween brutalnie zamordował swoją siostrę.
15 lat później Michael ucieka z zakładu. Opiekujący się nim doktor Loomis wie, że w nadchodzący wieczór Halloween Michael zabije ponownie.
Lekarz postanawia ruszyć jego śladem i zapobiec zbrodniom.
Piła - miejsce 2
Totalny zysk: $342,510,598 Liczba filmów w całej serii: 6 Średni zysk brutto: $68,502,120
Z pewnością dla wszystkich producentów zajmujących się produkcją filmu w 2004 rok to był szok, kiedy nie wiadomo skąd film, który był przeznaczony tylko do dystrybucji na DVD, w oszałamiającym tempie zarobił 55 milionów dolarów.
Jeszcze większą niespodzianką był sukces kasowy ‘Piły II’, dzięki której do kas spłynęło 87 mln. dolarów.
Zyski po ‘Pile VI’ jeszcze nie zostały do końca przeliczone, ale z doświadczenia można założyć, że kolejna część z serii pobije swój rekord.
W produkcji jest już ‘Piła VII’.
Piła - miejsce 2
Mężczyzna budzi się przykuty do rury w zrujnowanej łazience. W drugim kącie pomieszczenia tkwi przerażony współwięzień.
Na podłodze w kałuży krwi leży martwy człowiek, z pistoletem w znieruchomiałej dłoni. Żaden z mężczyzn nie zna przyczyny swojego porwania.
W pomieszczeniu znajdują także kasetę z instrukcjami od mordercy oraz dwie piły ręczne, zbyt słabe, by przeciąć stalowe kajdany, ale wystarczająco mocne, by przeciąć nimi ciało i kości...
Piątek 13-tego - miejsce 1
*Totalny zysk: $380,637,525 Liczba filmów w całej serii: 12 Średni zysk brutto: $31,719,794 * Tak jak większość niepokonanych i wiecznie żyjących maniaków, będących w centrum całej serii, tak w ‘Piątkach 13-tego’, Jasona nigdy nie można było i prawdopodobnie nigdy nie można będzie zabić.
Zrealizowany w 1980 roku, pierwszy film przyniósł już w dniu premiery ogromny sukces finansowy.
Zyski 50-krotnie przekroczyły wydatki jakie musieli ponieść producenci przy realizacji pierwszego filmu z całej serii.
Piątek 13-tego - miejsce 1
W roku 1958 nad Crystal Lake w tajemniczy sposób zostają zabici dwaj nastolatkowie.
Kilka lat później dochodzi do kolejnych mordów, jednakże sprawcy zbrodni nie udaje się wykryć.
Władze pobliskiego miasta postanawiają zamknąć obozowisko.
Mijają lata, teren kupuje Steve Christy, który postanawia znów organizować tam obozy. Nie wierzy w fatum prześladujące to miejsce. Sądzi, że są to tylko plotki miejscowej ludności.
Postanawia zatrudnić do pomocy grupkę studentów. Po dotarciu na miejsce, żaden z nich nawet nie przeczuwa, że wkrótce rozpęta się prawdziwe piekło