Trwa ładowanie...
avatar
18-12-2009 13:09

Lingwista zdradza sekrety języka z "Avatara"

Lingwista zdradza sekrety języka z "Avatara"Źródło: Imperial CinePix
d49jfva
d49jfva

Wchodzący 25 grudnia do polskich kin film "Avatar" w reżyserii Jamesa Camerona, twórcy "Titanica", na wzór innych dzieł science-fiction wykorzystuje całkowicie wymyślony język. Fantastyczny dialekt o nazwie Na'Vi, owoc kilkuletniej pracy lingwisty Paula Frommera, opisuje w czwartek agencja AFP.

Poprzedziły go - zauważa agencja - języki elfickie z powieści J.R.R. Tolkiena "Władca pierścieni", czy język klingoński, wymyślony na potrzeby serialu "Star Trek". Frommer nie inspirował się nimi w swojej pracy. AFP porównuje słowa dźwięcznego Na'Vi - kląskające dźwięki, wypowiadane przy użyciu warg i języka bez pomocy płuc - do afrykańskiego języka khosa z grupy bantu.

"Nie zaczynałem od zera, ponieważ James Cameron zaproponował około 30 słów, które wynalazł" - zaznacza naukowiec. Między innymi, było to słowo Na'Vi, czyli nazwa ludu zamieszkującego filmową planetę Pandora. W języku Na'Vi nie ma spółgłosek "b", "ż", "sz", lecz głoski, które "na Zachodzie wydają się egzotyczne" - mówi Frommer.

W Na'Vi inaczej też buduje się słowa. Nie ma w nim przedrostków ani przyrostków, lecz raczej "w-rostki". Zamiast dodawać sylabę na początku lub końcu słowa, by na przykład zmienić czas, wstawia się nowy element wewnątrz słowa.

d49jfva

Twórca Na'Vi ma nadzieję, że jego język stanie się równie popularny jak klingoński ze "Star Treka", wymyślony przez innego lingwistę z Kalifornii, Marca Okranda. Na klingoński tłumaczono już Biblię i dzieła Szekspira; można się nim również posługiwać w internetowej wyszukiwarce Google.

"Jeśli Na'Vi mógłby spotkać ten sam los, co klingoński, to byłoby to fantastyczne" - marzy Paul Frommer.

Zobacz także:

**[

ALKOHOLOWE WYBRYKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/szokujace-wybryki-pijanych-gwiazd-6025285188666497g ) [

HISTORYCZNE NIEWYPAŁY ]( http://film.wp.pl/finansowe-klapy-filmowe-6025284952892545g ) [

NIEROZBIERALNE POLSKIE AKTORKI ]( http://film.wp.pl/nierozbieralne-polskie-aktorki-6025284635869825g ) [

SZOKUJĄCE ZAROBKI DZIECIĘCYCH GWIAZD ]( http://aleseriale.pl/gid,5162,img,204006,fototemat.html ) **

d49jfva
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49jfva