Maciej Stuhr

Aktor filmowy i teatralny, znany również z twórczości kabaretowej oraz udanych występów w roli konferansjera. Syn aktora i reżysera, Jerzego Stuhra.

Maciej Stuhr

Urodził się 23 czerwca 1975 roku w Krakowie. Nie wiążąc swojej przyszłości z aktorstwem, najpierw wybrał studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i dopiero jako magister psychologii zdecydował się rozpocząć naukę na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie (dyplom w 2003 roku). W 2004 roku otrzymał angaż w warszawskim Teatrze Dramatycznym.

Zanim stał się zawodowym aktorem, dał się zauważyć w różnych produkcjach filmowych.

Zadebiutował jako 13-latek w filmie TV „Dekalog, Dziesięć” (1988) Krzysztofa Kieślowskiego. W 1991 roku pojawił się u Juliusza Machulskiego w filmie sensacyjnym „VIP” oraz w polsko- francuskim obrazie wojennym „Dzieci wojny” Krzysztofa Rogulskiego. W 1997 roku zagrał w niewielkiej roli u ojca, Jerzego Stuhra w „Historiach miłosnych”.

Zawodowo spotkał się z nim jeszcze w 2003 roku, na planie komediowej „Pogody na jutro” oraz w 2007 roku, przy okazji realizacji „Korowodu”.

W 1999 roku zagrał jedną z głównych ról w znanej komedii „Fuks” z Agnieszką Krukówną. Dobrze czując się w tym gatunku, w tym samym roku wystąpił w filmie „O dwóch takich, co nic nie ukradli” (1999) Łukasza Wylężałka, zaś w kolejnych latach – w znanych komediach Olafa Lubaszenki: „Chłopaki nie płaczą” (2000) i „Poranek kojota” (2001).

Jednocześnie grywał też w odmiennych w tonacji filmach. W 1999 roku zagrał w miniserialu wojennym „Wszystkie pieniądze świata” w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego, w 2001 wcielił się w postać Hipolita w ekranizacji „Przedwiośnia” Filipa Bajona (nominacja do Orła), a w 2002 zagrał u Agnieszki Holland w koprodukcji „Julia wraca do domu”.

W latach 2003-2004 występował wraz z Jerzym Radziwiłowiczem i Robertem Gonerą w serialu kryminalnym Władysława Pasikowskiego „Glina”.

W 2004 roku pojawił się w głośnym filmie Wojciecha Smarzowskiego „Wesele”, w 2006 – po raz kolejny spotkał się z Filipem Bajonem, tym razem na planie „Fundacji”, zagrał też obok Karoliny Gruszki w znanym przeboju polskich kin – „Francuski numer” (2006).

Rok 2007 to udział w znanej komedii „Testosteron”, występ u Małgorzaty Szumowskiej w obrazie zatytułowanym „33 sceny z życia”, rola w polsko-słowackim projekcie pod zachęcająco brzmiącym tytułem „Wino truskawkowe” oraz praca przy najnowszym filmie ojca - „Korowód”.

Niemałe sukcesy odniósł w dziedzinie kabaretu, zwłaszcza jeśli chodzi o występy parodystyczne. Był współtwórcą kabaretu „Po żarcie”.

Wielokrotnie bywał zatrudniany przy realizacji dubbingu do filmów dla dzieci (m.in. „7 krasnoludków – historia prawdziwa” 2004, „Asterix i Wikingowie” 2006).

W 2005 roku został wybrany Medialną Osobowością Roku w kategorii Najbardziej Popularny Aktor. W tym samym roku był też jednym z laureatów wyróżnionych tytułem „Mistrza Mowy Polskiej”.

W 2006 roku, razem z Sophie Marceau, prowadził galę rozdania Europejskich Nagród Filmowych w Warszawie. W 2009 roku zagrał w filmie “Operacja Dunaj”, a rok później w obrazach “Mistyfikacja” oraz “Śluby panieńskie”. Rok 2011 to rola w filmie “Daas”.

Maciej Stuhr

Data urodzenia1975-06-23
Miejsce urodzeniaKraków, Polska
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)