Magiczny wtorek nad morzem

Magiczny wtorek nad morzem
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska

25.05.2010 | aktual.: 22.03.2017 10:42

Każdy z zaprezentowanych dzisiaj filmów ma w sobie element tajemnicy, magii i niepokoju

1 / 13

Cudowne lato niedługo nadejdzie

Obraz
© Wirtualna Polska

Główna bohaterka filmu, osiemnastoletnia Kitka ma niezwykły dar, potrafi kontaktować się z duchem zmarłej matki.

Matka odwiedza ją, ponieważ ma do wypełnienia misję. Nie chce, aby dziewczyna przegapiła prawdziwą miłość, chłopaka, który mieszka i pracuje tuż obok niej.

Matka odejdzie dopiero, kiedy Kitka dokona właściwego wyboru.

Dobre chęci to nie wszystko >>>


2 / 13

Po 'Żurku' mamy 'cudowne lato'

Obraz
© Wirtualna Polska

Obraz twórcy 'Żurku', z racji umiejscowienia akcji w zakładzie pogrzebowym, przywodzi na myśl nieodparte skojarzenia z serialem „Sześć stóp pod ziemią”, jednak jest to kino zupełnie innego rodzaju.

Na konferencji prasowej, na której pojawili się reżyser oraz odtwórczyni głównej roli Helena Sujecka, twórcy przybliżyli kulisy powstania filmu.

Dobre chęci to nie wszystko >>>


3 / 13

Piękna debiutantka - Helena Sujecka

Obraz
© Wirtualna Polska

Scenariusz „Cudownego lata” został napisany przez studentkę filmówki.

Reżyser postawił na młodych również kompletując obsadę. Obok Katarzyny Figury pojawia się debiutująca Helena Sujecka, którą wyłoniono podczas zorganizowanego castingu.
Od razu musimy zaznaczyć, że jest to debiut niezwykle udany!

4 / 13

Kot w debiucie

Obraz
© Wirtualna Polska

Kolejny film poruszył całą dziennikarską publiczność. Wzruszający debiut Marka Lechika zaskoczyła wszystkich zgromadzonych na sali.

W rolach głównych występują Tomasz Kot i Ryszard Kotys. Spodziewaliśmy się filmu, który w swych przydługich kontemplacyjnych ujęciach będzie w stanie do strawienia dzięki gwiazdorskiej obsadzie...

Och, jak wielkimi byliśmy ignorantami...

Dobre chęci to nie wszystko >>>


5 / 13

Ekipa 'Erratum'

Obraz
© Wirtualna Polska

Na konferencji licznie stawili się:

/od prawej/ Przemysław Kamiński (zdjęcia), Tomasz Radawiec (Zbyszek), Ryszard Kotys (ojciec Michała), Marek Lechki (reżyser), Maja Kimbar (II reżyser), Tomasz Kot (Michał).

Twórcy chętnie odpowiadali na pytania dziennikarzy. Film w gronie krytyków filmowych okazał się sukcesem mimo, iż został zrealizowany za minimalny budżet.

6 / 13

'Erratum' reż. Marek Lechki

Obraz
© Wirtualna Polska

Michał chciałby wziąć parę dni urlopu jednak szef prosi go aby pojechał na wybrzeże - do miasta z którego Michał pochodzi i odebrał mu sprowadzone ze Stanów auto. Michał posłusznie wykonuje polecenie, jednakże z pewnych powodów musi tam pozostać parę dni dłużej. Musi czekać.

Chodząc po mieście spotyka bliskie mu niegdyś osoby, natrafia na znajome miejsca. Powoli odzywa się w nim coś żywego, coś o czym zapomniał. Próbuje o to zawalczyć.

7 / 13

'Nie opuszczaj mnie' reż. Ewa Stankiewicz

Obraz
© Wirtualna Polska

Na konferencję przyszła pani reżyser, autor zdjęć, montażysta i realizator dźwięku. Ewa Stankiewicz mówiła jak bardzo ważna była dla niej i jej zespołu jakość dźwięku i obrazu w tym filmie.

I rzeczywiście zdjęcia i dźwięk zasługują na uznanie. Reszta niekoniecznie.

Dobre chęci to nie wszystko >>>


8 / 13

'Wenecja' - konferencja prasowa

Obraz
© Wirtualna Polska

Kolejnym obrazem prezentowanym na pokazie prasowym był długo oczekiwany film Jana Jakuba Kolskiego. "Wenecja" zgromadziła ogromną widownię, a sala kinowa pękała wręcz w szwach.

Akcja "Wenecji" dzieje się podczas drugie wojny na polskiej prowincji. Głównym bohaterem jest jedenastoletni Marek, chłopak, któremu wojna uniemożliwiła wyjazd do Wenecji-jego ukochanego miasta.

Rodzice Marka postanowili wysłać go do ciotki, która mieszka w ogromnej posiadłości na mazurach, do której wkrótce przybywają inni członkowie rodziny.

9 / 13

'Wenecja'

Obraz
© Wirtualna Polska

Równie dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja prasowa zorganizowana zaraz po pokazie.

Na pytania dziennikarzy odpowiadali reżyser, operartor Artur Reinhart, scenograf Joanna Macha oraz aktorzy Magdalena Cielecka, Grażyna Błęcka-Kolska oraz Marcin Walewski, który wzbudził żywe zainteresowanie reporterów.


10 / 13

'Wenecja' - konferencja prasowa

Obraz
© Wirtualna Polska

Reżyser zdradził metody pracy z dziecięcymi aktorami, tłumacząc, że dla każdego z członków ekipy traktuje indywidualnie i nie ma zupełnie znaczenia wiek artystów.

Na pytanie czy jego film jest skierowany do dorosłego czy młodego widza, zaoponował, tłumacząc, że tworząc film, nie kieruje go z założenia do wirtualnego widza - jego obrazy są dla wszystkich.

11 / 13

'Wenecja' - konferencja prasowa

Obraz
© Wirtualna Polska

Joanna Macha zdradziła w jaki sposób wybrano malownicze plenery, które w "Wenecji" odgrywają niebagatelną rolę.

Okazuje się, że do Jegławek twórcy, a właściwie Kolski, trafili przez zupełny przypadek, błądząc po bezdrożach Mazur. Tam od podstaw wykreowano magiczny, zagubiony świat marzeń i utraconego dzieciństwa.

Zobacz inne materiały z festiwalu:


12 / 13

'Trick', reż. Jan Hryniak

Obraz
© Kino Świat

Na deser wysłannicy Wirtualnej Polski obejrzeli film Jana Hryniaka.

"Trick" to filmowa opowieść o ucieczce z więzienia dwóch inteligentów odsiadujących wysokie wyroki: Marka Kowalewskiego – utalentowanego fałszerza studolarówek oraz jego starszego współtowarzysza z celi -„Profesora” Witka. Przypadkowo zamieszani w rządowe malwersacje przestępcy postanawiają zagrać va banque, a przy okazji wyrównać rachunki z przeszłości.

Zobacz inne materiały z festiwalu:


13 / 13

'Trick' - konferencja prasowa

Obraz
© Wirtualna Polska

Tradycyjnie po pokazie udaliśmy się na spotkanie z twórcami filmu. Podczas konferencji prasowej, reżyser Jan Hryniak, że film gatunkowy w Polsce nie musi być tylko komercyjną produkcją.

Jego zdaniem 'Trick' udowadnia, że tego typu obrazy mogą być jednocześnie kinem artystycznym. Najważniejsze, żeby być uczciwym wobec widza.

Zobacz inne materiały z festiwalu:


Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)