Trwa ładowanie...

Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką na premiera. Kim jest jej mąż Jan Kidawa-Błoński?

Małgorzata Kidawa-Błońska wystartuje w wyborach parlamentarnych z list Koalicji Obywatelskiej (KO) w Warszawie. Będzie też kandydatką na premiera. Ma męża związanego z branżą filmową. Sprawdzamy, kim jest Jan Kidawa-Błoński.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką na premiera. Kim jest jej mąż Jan Kidawa-Błoński?
Źródło: PAP
d3tu6py

Jan Kidawa-Błoński krewnym Ryszarda Riedla

Jan Kidawa-Błoński urodził się 12 lutego 1953 r. w mieszkaniu przy ul. Trychana w Chorzowie. 3 lata później w tym samym miejscu na świat przyszedł jego brat stryjeczny Ryszard Riedel, wokalista zespołu Dżem. Muzyk zwracał się do niego per "wujku".

W latach 1972-1976 Kidawa-Błoński studiował architekturę na Politechnice Śląskiej, jednak kariery w branży nie zrobił. Od razu po studiach zdał egzamin wstępny na wydział reżyserski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Studia ukończył w 1981 r.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Krzysztofa Brejzę w TVP. Małgorzata-Kidawa Błońska komentuje

Jan Kidawa-Błoński i kariera w branży filmowej

Jego debiutancki film "Trzy stopy nad ziemią" został wielokrotnie nagrodzony. Produkcję uznawano za "metaforę zduszonej stanem wojennym Solidarności". Po tym sukcesie przez kolejne lata był członkiem Zespołu Filmowego "Silesia", a następnie zespołów filmowych "Oko" i "Zodiak". W 1991 r. mianowano go prezesem studia Gambit Production.

d3tu6py

W latach 1990-1994 Jan Kidawa-Błoński został prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zasiadał też w zarządzie Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych.

Na swoim koncie ma łącznie wyreżyserowanych kilkanaście filmów i seriali, m.in. film biograficzny o Ryszardzie Riedlu "Skazany na bluesa", "Gwiazdy" o życiu piłkarza Jana Banasia, kilka odcinków "Plebanii", całe seriale "Ja to mam szczęście", "Wiedźmy" i "Warto kochać".

Jan Kidawa-Błoński - związki z polityką i sukcesy

Jest mężem posłanki i kandydatki na premiera Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Razem mają syna Jana. Reżyser był też częścią komitetu poparcia dla Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich w 2010 i 2015 r.

Za film "Różyczka" otrzymał Złotego Lwa na festiwalu filmowym w Gdyni w 2010 r. Kidawa-Błoński w 2014 r. został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3tu6py

Podziel się opinią

Share
d3tu6py
d3tu6py