Trwa ładowanie...
d3tj455

Martyna Wojciechowska

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
Programy:

Big Brother (prowadząca w sezonach 1-3)

d3tj455
Facebook.com
Źródło: Facebook.com, fot: Marek Arcimowicz

Martyna Wojciechowska to polska podróżniczka, dziennikarka, prezenterka telewizyjna, a także autorka książek podróżniczych. Dużą popularnością cieszył się jej program telewizyjny "Kobieta na krańcu świata".

Martyna Wojciechowska – życie i kariera

Martyna Wojciechowska urodziła się w 1974 roku jako Marta Eliza Wojciechowska, ale dzięki swojej pracy w mediach stała się rozpoznawalna właśnie jako Martyna. W styczniu 2019 roku formalnie zmieniła imię na Martyna.

Jako nastolatka próbowała swoich sił, pracując dla agencji mody. Studiowała zarządzanie i marketing, a pod koniec lat 90. rozpoczęła współpracę ze stacją TVN. Dzięki temu mogła realizować swoje zainteresowania związane z motoryzacją, ponieważ została prezenterką w swoim autorskim programie "Automaniak". Później prowadziła też inne programy, w tym "Kobieta na krańcu świata". Pracowała też jako dziennikarka dla magazynów takich jak "Świat Motocykli", "Auto Moto", "Voyage", "National Geographic Polska" czy "National Geographic Traveler".

Martyna Wojciechowska interesuje się sportami ekstremalnymi i podróżami. Ma licencję nurka technicznego, jest też kierowcą rajdowym i brała udział w rajdach takich jak Sahara-Dakar 2002 czy Transsyberia 2003.

Jest aktywistką, udziela się społecznie i charytatywnie. Współpracuje m.in. z WWF Polska i Polską Akcją Humanitarną, wspierała też budowę Przylądka Nadziei we Wrocławiu.

Martyna Wojciechowska – filmografia

Najlepiej rozpoznawalnym punktem w filmografii Martyny Wojciechowskiej jest jej autorski program podróżniczy "Kobieta na krańcu świata". Emisja pierwszej serii rozpoczęła się na antenie TVN w 2009 roku. Premiera 10. sezonu programu odbyła się w 2018 roku.

Martyna Wojciechowska dała się też wielokrotnie poznać jako prowadząca programów takich jak "Automaniak", "Misja Martyna", "Big Brother" czy "Dzieciaki z klasą". Użyczyła też swojego głosu w polskim dubbingu gier wideo "Rally Championship" (2000), "Colin McRae Rally 04" (2004) i "Gran Turismo 5" (2010), a także w animacji "Auta" (2006).

Martynę Wojciechowską w roli narratorki możemy usłyszeć we francuskim filmie familijnym "Mia i biały lew” (2018).

Z Martyną Wojciechowską powstały produkcje dokumentujące jej podróże: "Everest. Przesunąć horyzont" (2007) i "Korona ziemi. Góry przede wszystkim" (2010). Podróżniczka pojawiła się też w filmie "Jak to się robi z dziewczynami" (2002), a także gościnnie w serialu telewizyjnym "Anioł Stróż" (2005).

Martyna Wojciechowska – nagrody

Martyna Wojciechowska ma na swoim koncie cztery Telekamery, z czego trzy otrzymała w kategorii Osobowość telewizyjna kolejno w latach 2016, 2017 i 2018. W 2019 roku przyznano jej Złotą Telekamerę.

Z ważniejszych osiągnięć Martyny Wojciechowskiej warto wspomnieć m.in.:

  • nagrodę MediaTory w kategorii AkumulaTOR (2010);
  • nagrodę literacką Bursztynowy Motyla im. Arkadego Fiedlera przyznaną autorce za książkę "Kobieta na krańcu świata 2" (2010);
  • nagrodę Akademii Telewizyjnej Wiktory dla osobowości roku, którą Wojciechowska otrzymała podczas gali w 2015 roku;
  • nagrodę Global Awareness przyznaną w 2016 roku na WorldMediaFestiwal za film dokumentalny Martyny Wojciechowskiej i Marka Kłosowicza "Ludzie Duchy".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tj455
d3tj455
d3tj455
d3tj455

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj