Trwa ładowanie...
susanne bier
14-08-2013 03:03

''Mary Queen of Scots'': Susanne Bier reżyseruje Saoirse Ronan

''Mary Queen of Scots'': Susanne Bier reżyseruje Saoirse Ronan
d416g67
d416g67

Laureatka Oscara *Susanne Bier stanie za kamerą filmu biograficznego "Mary Queen of Scots".*

Obraz kostiumowy opowie o losach Marii Stuart, która została królową Szkotów w roku 1542, w wieku zaledwie 9 miesięcy. Występowała jako pretendentka do tronu Anglii przeciwko Elżbiecie I, zabiegając o uznanie swych praw. Jako fanatyczna katoliczka wszczęła walkę z protestantami, szukając poparcia na dworze hiszpańskim. Jej polityka budziła powszechny sprzeciw i niezadowolenie, powodując liczne bunty i powstania antykrólewskie. W czasie jednej z kolejnych rebelii w 1567 została zmuszona do opuszczenia Szkocji. Schroniła się w Anglii, gdzie została aresztowana, oskarżona o zamach na życie Elżbiety I i chęć objęcia tronu angielskiego. Po 19 latach więzienia została skazana na śmierć i stracona.

Postać Marii Stuart jest tematem licznych utworów literackich, a także wielu produkcji kinowych. Do najbardziej uznanych filmów biograficznych przedstawiających losy szkockiej królowej należy obraz z 1971 roku w reżyserii Charlesa Jarrotta. W rolę Marii Stuart wcieliła się Vanessa Redgrave, a Elżbiety I - Glenda Jackson. W nowym filmie królową sportretuje Saoirse Ronan.

Susanne Bier staje za kamerą. Autorem scenariusza filmu "Mary Queen of Scots" jest Michael Hirst ("Elizabeth" i serial "Tudorowie"). Teraz nad poprawkami pracuje dramatopisarka Penelope Skinner. Zdjęcia powstaną w przyszłym roku.

Ostatnim filmem Bier jest "Wesele w Sorento".

d416g67
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d416g67