Masa nowych zapowiedzi od Netfliksa. Na "Wiedźmina" jeszcze sobie poczekamy
Netflix kładzie większy nacisk na finansowanie europejskich, bliskowschodnich, a nawet afrykańskich filmów i seriali. Wśród nowo zapowiedzianych produkcji pojawiły się ważne polskie akcenty.
Netflix w oficjalnym oświadczeniu podkreślił, że "wspiera lokalnych twórców, przedstawiając widzom na całym świecie nowe, wyjątkowe produkcje z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA)". Efektem tego wsparcia będzie ponad 100 produkcji - łącznie z 16 krajów w 16 różnych językach.
W porównaniu z ubiegłym rokiem, Netflix podwoił liczbę produkowanych treści i wielkość inwestycji w regionie. W pracę nad lokalnymi projektami zaangażowanych jest ponad 35 tys. osób.
Do niedawna synonimem Netfliksa były typowo amerykańskie produkcje, takie jak "House of Cards" czy "Stranger Things". Sytuacja się jednak zmieniła, gdy na platformie zaczęły się pojawiać intrygujące seriale z innych zakątków świata, które zdobyły popularność nie tylko w ojczystych krajach. Za przykład podano niemiecki "Dark", włoską "Suburrę" czy brytyjskie "Czarne lustro".
Do tego grona może wkrótce dołączyć "1983" – pierwszy polski serial kręcony dla Netfliksa przez Agnieszkę Holland, Katarzynę Adamik, Olgę Chajdas i Agnieszkę Smoczyńską. Na spotkaniu medialnym w Rzymie potwierdzono, że produkcja zadebiutuje w tym roku.
Ujawniono także wstępny termin premiery "Wiedźmina" na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Zdjęcia do serialu rozpoczną się na przełomie 2018 i 2019 r., więc na efekt końcowy poczekamy aż do 2020 r. Co ciekawe, ekipa będzie pracować nad zdjęciami wyłącznie w Europie, w tym także w Polsce.
Netflix zaprezentował także 10 nowych europejskich projektów, w tym 7 seriali, 2 filmy dokumentalne i 1 jeden film pełnometrażowy:
- w 2019 r. pojawi się pierwszy holenderski serial z akcją osadzoną w Amsterdamie. Grupa studentów, która ma wszystko, czego tylko zapragnie: młodość, pieniądze, seks, władzę... przez przypadek otwiera portal prowadzący do demonicznego świata z czasów niderlandzkiego złotego wieku
- francuski "Mortel" opowiada o nastolatkach, których losy splotła nadprzyrodzona siła
- "The Wave" z Niemiec powstaje na podstawie filmowego hitu "Fala"
- "Luna Nera" (Włochy) opowiada historię żyjącej w siedemnastowiecznych Włoszech kobiety, którą oskarżono o czary
- w 2019 r. zadebiutuje trzeci sezon hiszpańskiego przeboju "Domu z papieru"
- "The English Game" (Wielka Brytania) to sześcioodcinkowy miniserial o historii piłki nożnej
- "Turn Up Charlie" (Wielka Brytania) to nowy brytyjski serial komediowy z Idrisem Elbą w roli głównej
- powstaje serial dokumentalny oparty na historii jednej z najsłynniejszych nierozwiązanych spraw w historii Francji – zabójstwa Gregory’ego Villemina z 1984 r.
- serial dokumentalny "The Staircase" przedstawi wciągającą historię Michaela Petersona, autora kryminałów, oskarżonego o zabicie swojej żony
- "Rimetti a Noi i Nostri Debiti" ("Forgive Us Our Debts") to pierwszy oryginalny film Netfliksa z Włoch
Z mniejszych, ale niemniej istotnych zapowiedzi warto odnotować ujawnienie premiery drugiego sezonu "Glow" (29 czerwca), powiększenie obsady trzeciego "Stranger Things" o Jake'a Buseya i Cary'ego Elwesa czy prezentację pierwszych zdjęć z serialu "Maniac", w którym główne role zagrają Emma Stone i Jonah Hill.
1 czerwca zadebiutuje "13 Novembre: Fluctuat Nec Mergitur" (trzyczęściowy dokument o ofiarach zamachów w Paryżu w 2015 r.), 25 czerwca w Berlinie i okolicach zaczną się zdjęcia do drugiego sezonu "Dark", a we Francji ruszą prace nad "Osmosis" (oryginalny francuski serial science-fiction).
Pierwszy oryginalny serial Netflix produkcji tureckiej zyskał oficjalny tytuł – "The Protector". Zaprezentowano także pierwszy zwiastun oraz plakat do serialu "The Innocents", a "Génération Q" to tytuł najnowszego francuskiego serialu komediowego, który zadebiutuje w drugiej połowie 2018 r.