Trwa ładowanie...

Międzynarodowy Festiwal Hommage à Kieślowski już wkrótce. Wydarzenie odbędzie się w mieście reżysera

Wolność i jej różne aspekty, przestrzenie, ale i pułapki, są myślą przewodnią tegorocznego programu festiwalu – temu podporządkowane zostały debaty, spotkania i wybór filmów.

Międzynarodowy Festiwal Hommage à Kieślowski już wkrótce. Wydarzenie odbędzie się w mieście reżyseraŹródło: Materiały prasowe
d3g8697
d3g8697

W najbliższy piątek, rusza 8. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Hommage à Kieślowski. Cały weekend, 14-16 września, na widzów czekają projekcje, wystawy, debaty i spotkania z artystami. Festiwal odbywa się w Sokołowsku, dolnośląskim miasteczku, w którym dorastał Krzysztof Kieślowski i tam – w Kinoteatrze Zdrowie - po raz pierwszy zetknął się z kinem.

Filmem, wokół którego zbudowano program tegorocznego festiwalu, będzie jeden z najbardziej kochanych przez publiczność obrazów "Trzy Kolory: Niebieski” - francusko-polsko-szwajcarska koprodukcja w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego na podstawie jego i Krzysztofa Piesiewicza scenariusza.

Od powstania filmu "Niebieski” upłynęło dwadzieścia pięć lat. Mimo swego zaawansowanego wieku nie stracił nic ze swej narracyjno-wizualnej atrakcyjności i uniwersalnego przesłania. Dzięki pracy kamery (kolor, ruch, wielkości planów), perfekcji scenografii, muzyki i montażu, powściągliwości w grze i niezapomnianej kreacji Juliette Binoche, "Niebieski” przeszedł na trwałe do klasyki kina światowego – mówi Dorota Paciarelli, Dyrektor Artystyczny festiwalu.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Niebieski” to wolność. To opowiadanie o cenie, jaką za nią płacimy. Na ile jesteśmy naprawdę wolni? (...) Na ile jesteś wolna od uczuć? Czy miłość jest niewolą? Czy jest wolnością? – mówił Krzysztof Kieślowski. Jego pytania o pułapki wolności, postępującą w zawrotnym tempie zależność jednostek i grup społecznych od ekonomii, od nowych technologii, polityki, przypadkowych katastrof wywołanych przez innych lub przeznaczenia, o ile w nie wierzymy, dotykają nie tylko sfery etyki czy moralności, lecz mają też wymiar polityczny. One również pozostają aktualne, szczególnie dzisiaj.

d3g8697

Gośćmi festiwalu w tym roku będzie jeden z najbardziej znanych europejskich reżyserów - Petr Zelenka, operator z nim współpracujący Miro Gabor, Magdalena Łazarkiewicz, Krzysztof Piesiewicz, a także Piotr Jaxa fotograf, operator kamery i autor fotosów m.in. do "Niebieskiego”.

Uroczyste otwarcie 8. SFF Hommage à Kieślowski, którego gospodarzem będzie Robert Gonera, przewidziano na 14 września na godz. 18.00 w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Otwarciu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy prac Piotra Jaxy, projekcja „Trzy kolory: Niebieski – making off” oraz film otwarcia festiwalu: „Dzikie róże” (reż. Anna Jadowska).

Pokazom filmowym, spotkaniom i debatom towarzyszyć będzie wystawa Archiwum Krzysztofa Kieślowskiego prezentująca niepublikowane do tej pory fotosy z „Trzy Kolory. Niebieski” autorstwa Piotra Jaxy.

Wśród wielu projekcji, zaplanowano również pokaz filmu "Rok Franka W”, autorstwa zmarłego
w sierpniu profesora Kazimierza Karabasza, twórcy o niezwykle rozległych artystycznych zainteresowaniach, erudyty i wybitnego w skali światowej reżysera filmów dokumentalnych. Wybrany film Karabasza pokaże pokrewieństwo między nim a Kieślowskim w sferze obserwacji
rzeczywistości i prowadzenia bohaterów tych dokumentów.

Festiwal odbędzie się przede wszystkim dzięki wsparciu finansowemu przyjaciół Festiwalu i osób wpłacających fundusze na platformie crowdfundingowej. Organizatorzy pozyskali dużą część funduszy od prywatnych sponsorów. Akcję wspierali czołowi polscy twórcy, aktorzy i krytycy filmowi.

Patronat nad festiwalem objęła Maria Kieślowska, żona reżysera.

Pełny program festiwalu wraz z godzinami projekcji jest dostępny na stronie oficjalna strona festiwalu

Biuro prasowe festiwalu/media: Edyta Bach, edyta.bach@ipublicity.pl, tel.: 501 23 23 02

d3g8697
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g8697