''Młode wilki'': Co się stało z gangiem Czarnego?

''Młode wilki'': Co się stało z gangiem Czarnego?
Źródło zdjęć: © TM Malones

„Młode wilki” Jarosława Żamojdy, mimo że praktycznie całkowicie zignorowane przez krytykę, okazały się sporym sukcesem kasowym, a grający w nim aktorzy urośli do rangi idoli nastolatków – wystarczy przywołać okładki i plakaty w Bravo.

Niedawno na naszych ekranach zadebiutowała „Yuma”. Film Piotra Mularuka to dramat sensacyjny rozgrywający się na początku lat 90. Nie jest to jednak pierwsza produkcja, w której sportretowano przemiany, jakie dokonywały się tuż po upadku PRL-u. Czy ktoś pamięta „Młode wilki”?

„Młode wilki” Jarosława Żamojdy, mimo że praktycznie całkowicie zignorowane przez krytykę, okazały się sporym sukcesem kasowym, a grający w nim aktorzy urośli do rangi idoli nastolatków – wystarczy przywołać okładki i plakaty w Bravo.

W tym roku minęło 17 lat od premiery jednego z najbardziej kultowych filmów lat 90. I choć obiektywnie rzecz biorąc dzieło Żamojdy dziś częściej* wywołuje uśmieszek politowania nieporadnymi dialogami czy grą niektórych aktorów,* to nie da się zaprzeczyć, że pokolenie 30-latków darzy go sporym sentymentem.

Specjalnie dla nich postanowiliśmy sprawdzić, co dzieje się u bandy Czarnego.


1 / 15

Mokry sen i Varius Manx

Obraz
© East News

Film Jarosława Żamojdy (m.in. „6 dni strusia” czy „Rh+”) na ekranach polskich kin zadebiutował 11 maja 1995 roku.

„Młode wilki” to również* mokry sen ówczesnych widzów,* zachłystujących się zachodnim stylem życia. Markowe samochody, drogie ciuchy, wakacje w trzygwiazdkowym (!) hotelu w Kołobrzegu, ekskluzywny alkohol – większość Polaków mogła o tym tylko pomarzyć.

2 / 15

Robert ''Prymus'' Ratacki

Obraz
© Da Vinci Film

Głównym bohaterem filmu jest 19-letni Robert. Zdolny, inteligentny, ale mało przebojowy i pozbawiony ambicji.

Podczas balu maturalnego poznaje Cloe – córkę miejscowego biznesmena, która całe swoje dzieciństwo spędziła w Stanach.

„Prymus” zostaje zwerbowany przez Cichego - kolegę z liceum, trudniącego się podejrzanymi interesami. Oczarowany jego nowobogackim stylem życia Robert powoli wciąga się w niebezpieczną rozgrywkę, w której stawką są olbrzymie pieniądze.

3 / 15

Piotr Szwedes

Obraz
© AKPA

W „Prymusa” wcielił się Piotr Szwedes. W tym roku aktor kończy 44 lata.

Szwedes ostatni raz na dużym ekranie wystąpił w 1999 roku („Wrota Europy”, reż. Jerzy Wójcik).

Od tamtej pory można go zobaczyć głównie w telewizji, gdzie pojawia się w licznych programach i serialach.

4 / 15

Cleo

Obraz
© Da Vinci Film

Pierwsza wielka miłość Roberta, a jednocześnie córka Jerzego Chmielewskiego (Jan Nowicki) – fundatora komputera IBM, który otrzymuje za najwyższą średnią Prymus.

Cleo całe swoje dzieciństwo spędziła w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyjechała ze swoją matką. Do Polski przyjechała, aby poznać ojca.

Ponieważ dziewczyna kiepsko mówi po polsku, ze swoimi rówieśnikami porozumiewa się wyłącznie w języku angielskim.

5 / 15

Michelle Cleo Godsey

Obraz
© bykids.org

W córkę prowadzącego szemrane interesy Chmielewskiego wcieliła się Michelle Cleo Godsey. „Młode wilki” to jedyny film, w jakim wystąpiła. Tuż po premierze słuch o młodej Amerykance zaginął. Co się z nią stało?

Filmowa Cloe mieszka obecnie w Nowym Jorku i nadal związana jest z filmem, choć z jego zupełnie innym aspektem. Godsey została producentką, ma również spore doświadczenie jako dystrybutor.

Na co dzień współpracuje z firmą Estee Lauder, po godzinach udziela się w organizacji charytatywnej BYkids skupiającej filmowców i ludzi kina.

6 / 15

Cichowski ''Cichy''

Obraz
© Da Vinci Film

Piękny, młody i bogaty. 19-letni Cichy czerpie z życia całymi garściami, żyje chwilą i nigdy nikomu nie daje się złapać za rękę.

Z jednej strony gangster, przemytnik i złodziej rozkochany w luksusowym życiu, z drugiej – niepoprawny romantyk, czaruś dążący do stabilizacji – jego marzeniem jest wybudowanie domu nad morzem.

7 / 15

Jarosław Jakimowicz

Obraz
© AKPA

Dzięki roli Cichego 26-letni Jarek Jakimowicz stał się bożyszczem wszystkich polskich nastolatek, mimo że o jego aktorskich predyspozycjach nie można powiedzieć wiele dobrego.

Dobrze zbudowany, opalony i z pięknym białym uśmiechem szybko trafił na pierwsze strony kolorowych czasopism, a plakaty z jego podobizną wisiały nad niejednym łóżkiem.

W latach 90. Jakimowicz wystąpił w kilku produkcjach filmowych i telewizyjnych – m.in. „Spona” czy „Klan”. W ostatnich latach grywa coraz rzadziej.

Niedawno jego nazwisko pojawiło się w mediach za sprawą romansu z „naczelną polską celebrytką” - Jolą Rutowicz.

8 / 15

Czarny

Obraz
© Da Vinci Film

Szef gangu, do którego należą Cichy i jego kompani. Pociąga za wszystkie sznurki, załatwia przerzuty nielegalnego towaru przez granicę i organizuje skoki.

Mimo bezwzględności jest honorowy, dba o swoich podopiecznych i stara się, aby niczego im nie brakowało. Podobnie jak Cichy, zostaje śmiertelnie postrzelony.

9 / 15

Alex Murphy

Obraz
© TM Malones

Obok Michelle Cleo Godsey to najbardziej tajemnicza postać z całej obsady.

Alex Murphy to amerykański aktor teatralny i telewizyjny, który do Polski przyjechał ze sztuką wystawianą w stołecznym Buffo. W taki sposób trafił na nasze ekrany.

Oprócz roli w obu częściach „Młodych wilków” Murphy wystąpił w „Kilerze”, „Sukcesie” i „Akwarium” oraz teledysku zespołu DAAB „Serce jak ogień”.

Obecnie jest nauczycielem aktorstwa w szkole filmowej na Filipinach. W „Młodych wilkach” jego postać dubbingował Dariusz Odija.

10 / 15

Cobra

Obraz
© Da Vinci Film

Cobra to jeden z członków gangu Czarnego i dobry kumpel Cichego.

Nieco infantylny, skory do wygłupów, ma niewyparzony język. To on rzuca słynne „Prymus napieraj!”.

11 / 15

Tomasz Preniasz-Struś

Obraz
© Film polski

W postać wcielił się urodzony w 1969 roku aktor Tomasz Preniasz-Struś.

Przed „Młodymi wilkami” wystąpił m.in. w „Goodbye Rockefeller” oraz „Polski crash”. Ostatnią jego rolą był gościnny epizod w serialu „Czas honoru” z 2008 roku.

W 2010 roku *Preniasz został *skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Oskarżono go o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad matką, które doprowadziło do jej zgonu.

12 / 15

Scorpion

Obraz
© Da Vinci Film

Kolejny druh Cichego i członek szczecińskiego gangu.

W odróżnieniu od Cobry jest bardziej zrównoważony i mniej nieobliczalny.

Nie bierze udziału w ostatniej akcji, dlatego udaje mu się ujść z życiem.

13 / 15

Zbigniew Suszyński

Obraz
© AKPA

W Scorpiona wcielił się Zbigniew Suszyński. Rok później aktor zagrał w „Szamance” i „Autoportrecie z kochanką”. Ostatnim filmem z jego udziałem był „E=mc²” z 2001 roku. Dziesięć lat później pojawił się w serialu „Linia życia”.

Suszyński przed kamerą występuje dosyć rzadko, co nie znaczy, że definitywnie rozstał się z przemysłem filmowym. Aktor od wielu lat użycza swojego głosu bohaterom animacji.

Mogliście go usłyszeć w takich przebojach jak „Kung Fu Panda”, „Toy Story 3”, a ostatnio „Mali agenci. Wyścig z czasem 4D”.

14 / 15

Biedrona

Obraz
© Da Vinci Film

W „Młodych wilkach” swoje pierwsze kroki stawiał również Paweł Deląg. Film Żamojdy był trzecim w jego karierze.

Deląg wcielił się w gangstera o pseudonimie Biedrona.

Niestety, scenariusz filmu nie przewidywał zbyt wielu scen z jego udziałem, dlatego aktor pojawia się na ekranie sporadycznie.

15 / 15

Paweł Deląg

Obraz
© AKPA

W tym roku Paweł Deląg skończył 42 lata.

Nadal gra w filmach, pojawiając się zarówno w produkcjach polskich jak i zagranicznych.

Najnowszym filmem z jego udziałem jest „Komisarz Blond i Oko Sprawiedliwości”, który miał swoją premierę 31 sierpnia tego roku. (gk/mf)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (134)