Trwa ładowanie...
kraków
18-11-2011 10:42

Najciekawsze filmy europejskie ostatnich lat od 18 listopada w Krakowie!

Najciekawsze filmy europejskie ostatnich lat od 18 listopada w Krakowie!Źródło: Materiały prasowe
d1orkvz
d1orkvz

Już w listopadzie w krakowskim Kinie Pod Baranami odbędą się pokazy filmów należących do EuroCine27, 8. przeglądu filmów krajów Unii Europejskiej.

Ideą każdej edycji Eurocine27 jest pokazanie 27 filmów europejskich, po jednym z każdego kraju należącego do Unii Europejskiej, przedstawienie różnorodności i bogactwa europejskiego kina. W EuroCine27 biorą udział tytuły, które zdobyły uznanie w swoich krajach i były nagradzane na światowych festiwalach. EuroCine27 odbywało się już w licznych miastach europejskich, m.in. w Brukseli, Mediolanie, Madrycie, Budapeszcie, Peczu i Szeged. Teraz przyszedł czas na Polskę, która gości EuroCine27 ze względu na polską prezydencję w UE.

Pomysł na organizację EuroCine27 powstał w 2004 roku, w tym samym, w którym Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, a inicjatorem EuroCine27 jest Komisja Europejska.

W krakowskim Kinie Pod Baranami w dniach 18-20 listopada br. zostanie pokazanych 6 filmów należących do 8. edycji EuroCine27.

Krakowskie EuroCine27 rozpocznie jednocześnie zabawna i gorzka brytyjska komedia o śmierci "The Be All and End All" w reżyserii Bruce’a Webba. Historia Robbiego, cierpiącego na chorobę serca, która według lekarzy jest śmiertelna. Nie jest miło umierać w wieku 15 lat, a odejść jako prawiczek to prawdziwy koszmar dla chłopaka, który ma w głowie tylko jedno. Najlepszy przyjaciel Robbiego, Ziggy, postanawia mu pomóc w spełnieniu ostatniego życzenia. Jest gotów zrobić wszystko, ale na drodze realizacji tego zadania pojawiają się niespodzianki…

d1orkvz

Drugim tytułem jest grecki "Plato’s Academy"(Akadimia Platonos), film nagrodzony na międzynarodowym festiwalu w Locarno za najlepszą rolę męską i pokazywany na prawie 20 innych międzynarodowych festiwalach. To komediowa opowieść o bardzo aktualnym problemie dzisiejszej Grecji – emigracji i tolerancji wobec emigrantów. Film-niezbędnik w dzisiejszych czasach.

Wydarzeniem krakowskiego EuroCine27 będzie na pewno "Dusk" (Schemer), holenderski thriller o przyjaźni, kłamstwach i zdradzie. Jego twórcy usiłują dociec, dlaczego młoda dziewczyna została zamordowana przez swoich najlepszych przyjaciół.

EuroCine27 to również najciekawsze europejskie debiuty. Pokazywany w ramach przeglądu estoński film Autumn Ball (Sügisball) autorstwa Veiko Őunpuu opowiada historię sześciu osób w estońskim mieście-sypialni, o ich samotności, nadziejach i rozczarowaniach. A czasem o miłości... Film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji otrzymał prestiżową nagrodę „Horizons”, a w Marrakeszu reżyser odebrał z rąk Catherine Deneuve Złotą Gwiazdę, nagrodę główną przyznaną przez jury pod przewodnictwem Miloša Formana.

Do wydarzeń zalicza się również pokaz węgierskiego kandydata do Oscara, Bibliotheque Pascal. To historia Rumunki Mony, która wbrew faktom buduje własną, podkolorowaną wersję wydarzeń o tym, jak wylądowała w Anglii jako prostytutka w burdelu, który mógłby sprostać najbardziej wyrafinowanym „literackim” gustom, a którego gośćmi wcale nie są kierowcy tirów.

Sześć tytułów, sześć pasjonujących historii z sześciu odmiennych krajów Europy już od 18 listopada w Kinie Pod Baranami w Krakowie.

W październiku 8. przegląd EuroCine27 odbywał się w warszawskim kinie Luna, po Krakowie filmy EuroCine27 będą prezentowane w w Łodzi w kinie Charlie (26 – 27 listopada).

PROGRAM:
piątek, 18 listopada
19.00 THE BE ALL AND END ALL
reż. Bruce Webb, Wielka Brytania 2009, 100’

21.00 AKADIMIA PLATONOS
reż. Filippos Tsitos, Grecja 2009, 103’

sobota, 19 listopada
19.00 SCHEMER
reż. Hanro Smitsman, Holandia 2010, 93’

21.00 SÜGISBALL
reż. Veiko Õunpuu, Estonia 2007, 123’

niedziela, 20 listopada
19.00 BIBLIOTHÈQUE PASCAL
reż. Szabolcs Hajdu, Węgry 2009, 111’

21.00 HITLER Á HOLLYWOOD
reż. Frédéric Sojcher, Belgia 2010, 86’

d1orkvz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1orkvz