Trwa ładowanie...
koncert
10-05-2011 17:35

Najsłynniejsza muzyka filmowa na żywo

Najsłynniejsza muzyka filmowa na żywoŹródło: Imperial CinePix
d1nxlha
d1nxlha

Najbardziej znane motywy muzyczne największych hitów filmowych ostatnich lat będzie można usłyszeć podczas Pierwszego Koncertu Muzyki Filmowej, który odbędzie się 12 czerwca w Sali Kongresowej. W programie znajdą się m.in kompozycje z filmów: „Szczęki”, „Gwiezdne Wojny” i „Titanic”. Koncert odbywa się w ramach nowego cyklu Deutsche Bank Presents.

Większość utworów wykonywanych podczas koncertu będzie dziełem Johna Wiliamsa. Ten jeden z najbardziej znanych hollywoodzkich kompozytorów stworzył muzykę do blisko stu filmów. W 1975 r. Steven Spielberg zaproponował mu napisanie muzyki do “Szczęk”. Charakterystyczny złowieszczy motyw stał się znakiem rozpoznawczym filmu, a John Williams został uhonorowany Oscarem za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową.

Gdy George Lucas szukał kompozytora do space opery “Gwiezdne Wojny”, Spielberg polecił mu właśnie Johna Williamsa. Inspirując się m.in. muzyką Richarda Straussa Williams stworzył jeden z najbardziej rozpoznawalnych motywów filmowych wszech czasów. Kompozycje do “Gwiezdnych Wojen” zostały nagrodzone m.in. Grammy, Oscarem i Złotym Globem. W 1993 r. John Williams napisał muzykę do filmu “Park Jurajski” Stevena Spielberga. Na życzenie reżysera kompozycja miała stanowić łagodną, wręcz mistyczną przeciwwagę dla drapieżności pojawiającej się na ekranie.

d1nxlha

W programie koncertu będzie można usłyszeć także muzykę do filmu “Gladiator” Hansa Zimmera, uważanego za następcę Johna Williamsa. Ten niemiecki kompozytor podbił Hollywood swoim charakterystycznym stylem, łączącym orkiestrę symfoniczną z brzmieniem elektronicznym.

Podczas koncertu w Sali Kongresowej Orkiestra Polskiego Radia zaprezentuje też motywy z wielkiego kinowego przeboju – “Titanic”. Soundrack z filmu Jamesa Camerona sprzedał się w 27 milionach sztuk na całym świecie i uzyskał miano najlepiej sprzedającej się płyty z muzyką filmową w historii kina. Nie zabraknie też ścieżki dźwiękowej do filmu “Forrest Gump”. Jej kompozytor, Alan Silvestri, został za nią nagrodzony Złotym Globem oraz nominacją do Oscara.

Dodatkową atrakcją koncertu będą fragmenty filmów wyświetlane na ekranie kinowym, z których muzykę orkiestra symfoniczna zagra na żywo.

Pomysłodawcą koncertu jest Maciej Sztor – dyrygent Orkiestry Polskiego Radia i popularyzator muzyki filmowej. Organizatorem wydarzenia jest Grupa TRINITY. Partnerem koncertu jest Deutsche Bank. Deutsche Bank Presents to nowy cykl, który przedstawiać będzie najlepszą muzykę filmową wykonywaną na żywo. Oprócz tego Deutsche Bank kontynuuje rozpoczęty kilka lat temu cykl Deutsche Bank Invites, w ramach którego prezentuje wybitnych artystów - w tym roku w wystąpią m.in: Cesaria Evora (19 czerwca w Warszawie) i Joe Cocker (9 sierpnia w Poznaniu i 10 sierpnia w Warszawie).

d1nxlha

** [

FILM.WP.PL NA TWOJEJ ŚCIANIE. DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )**

Zobacz także:

** [

PAMIĘTACIE MAŁĄ NEL? NIE ZGADNIECIE KIM JEST DZISIAJ ]( http://film.wp.pl/co-slychac-u-malej-nel-6025274957063297g )**

d1nxlha

** [

ZOBACZ JAKI FILM ZNA KAŻDY POLAK! ]( http://film.wp.pl/jaki-polski-film-obejrzalo-najwiecej-widzow-6025274942079617g )**

** [

ALE SCHUDŁY! TE GWIAZDY KIEDYŚ WYGLĄDAŁY FATALNIE! ]( http://teleshow.wp.pl/te-gwiazdy-w-sama-pore-wziely-sie-za-siebie-6026603049555073g )**

d1nxlha

**[

WSTYDLIWA PRZESZŁOŚĆ KUBY WOJEWÓDZKIEGO ]( http://teleshow.wp.pl/wstydliwa-przeszlosc-kuby-wojewodzkiego-6021644318356609g )**

d1nxlha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nxlha