"Nakręcanie nienawiści może doprowadzić do zbrodni". Holland płaci wysoką cenę
Kasia Adamik udzieliła wywiadu, komentując sytuację wokół "Zielonej granicy" i swojej mamy. Córka Agnieszki Holland zdradziła m.in., jakie środki bezpieczeństwa musiała podjąć reżyserka. Jej życie wygląda teraz inaczej.
Agresja wymierzona w Agnieszkę Holland, "Zieloną granicę", aktorów i ludzi, którzy chwalą film, stała się dla PiS paliwem w kampanii wyborczej. Reżyserka odsądzana jest od czci i wiary, porównywana do propagandzistów III Rzeszy, oskarżana o "plucie na polski mundur".
Z hejtem spotykają się też dziennikarze, którzy o "Zielonej granicy" wyrazili się pozytywnie. Mówił o tym w rozmowie z naszym dziennikarzem Przemkiem Guldą krytyk Tomasz Raczek. Podobną sytuację na łamach Wirtualnej Polski przywołał Mariusz Szczygieł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Białystok. "Zielona granica" Holland. Reakcje ludzi po wyjściu z kina
Wszystko to sprawia, że Agnieszka Holland nie czuje się bezpiecznie. O tym właśnie mówiła jej córka Kasia Adamik w wywiadzie dla Plejady.
- Mama przestała wychodzić na spacery z psem, panowie z ochrony nie pozwolili jej też jeździć np. metrem czy tramwajem. Musi więc poruszać się wyłącznie samochodem - mówi córka reżyserki. - Jej wolność została ograniczona. Mama jednak zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i wie, czym kończy się nakręcanie hejtu. To słowo brzmi niewinnie, ale tak naprawdę oznacza nienawiść. Nakręcanie nienawiści może doprowadzić do zbrodni - dodaje.
Adamik mówi, że w tej sytuacji jej "mama jest bardzo dzielna".
- Jednak fakt, że jej ruchy zostały ograniczone i przez nagonkę władzy musi poruszać się z ochroną, jest dla niej przykry. Szczególnie że jest osobą niezwykle niezależną i ceniącą sobie wolność - podkreśla córka reżyserki.
Gośćmi najnowszego odcinka "Clickbaitu" są Kamila Urzędowska (pięknie malowana Jagna z "Chłopów") oraz Jan Kidawa-Błoński (reżyser sequela kultowej "Różyczki"). Na tapet wzięliśmy też: "Kosa", "Horror Story", "Imago", "Freestyle", "Święto ognia" i "Tyle co nic", czyli najciekawsze filmy 48. festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.