Trwa ładowanie...
d434uzh

Nie żyje Nazif Mujic, laureat Srebrnego Niedźwiedzia. Zmarł w skrajnej nędzy

18 lutego zmarł bośniacki aktor romskiego pochodzenia Nazif Mujic, laureat Srebrnego Niedźwiedzia. Nagroda nie przełożyła się na sukces. Artysta sprzedał ją, żeby wykarmić rodzinę. Miał 48 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mujic został zmuszony do sprzedania nagrody
Mujic został zmuszony do sprzedania nagrody (Getty Images)
d434uzh

Mujic zdobył nagrodę na Berlinale w 2013 roku za rolę w "An Episode in the Life of an Iron Picker", w którym zagrał siebie. Film opowiada o zbieraczu złomu, który mieszka z dwójką dzieci na bośniackiej wsi. Rodzina żyje w ubóstwie i nie ma środków na utrzymanie mieszkania. Gdy jego ciężarna żona zaczyna chorować i okazuje się, że jest konieczna operacja, szpital odmawia jej wykonania, ponieważ nie jest ubezpieczona.

Film był bośniackim kandydatem do Oscara, ale największym sukcesem była nagroda w Berlinie. Pięć minut sławy nie przełożyło się na poprawę życia świeżo upieczonego aktora, który po berlińskim festiwalu wrócił do zbierania złomu.

Kiedy sytuacja przyparła go do muru sprzedał samochód, rzeczy osobiste, a na końcu nagrodę. Otrzymał za nią 4000 euro. Powiedział, że decyzję o sprzedaży nagrody podjął po tym, jak nie miał za co nakarmić dzieci.

W 2014 r. Mujic złożył wniosek o azyl w Niemczech, jednak jego wniosek został odrzucony.

d434uzh

Za pieniądze z nagrody planował pojechać na tegoroczny festiwal w Berlinie, gdzie chciał poinformować opinię publiczną o swojej dramatycznej sytuacji, ale nie zdążył. Tegoroczne Berlinale rozpoczęło się 15 stycznia.

Zobacz zwiastun filmu, w kórym zagrał Nazif Mujic

d434uzh

Podziel się opinią

Share
d434uzh
d434uzh