"Niepodległość": nowoczesna technologia pozwoliła uwspółcześnić archiwalne materiały filmowe

Kilkuletnia kwerenda w światowych archiwach filmowych pozwoliła na pozyskanie doskonałej jakości materiałów archiwalnych z lat 1914 – 1923 do tej pory nie pokazywanych polskiej widowni.

"Niepodległość": nowoczesna technologia pozwoliła uwspółcześnić archiwalne materiały filmowe
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Na początku XX wieku doceniono doniosłość filmowego dokumentowania wydarzeń historycznych i dzięki dziesiątkom anonimowych operatorów, możemy dziś zobaczyć naszych przodków, pracą i krwią tworzących historię.

Całość materiałów, dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej, została odrestaurowana i pokolorowana.

12 listopada na stulecie niepodległości, podczas uroczystej premiery w Teatrze Wielkim w Warszawie, odbędzie się pierwsze publiczne odtworzenie filmu.
Jednocześnie dzięki koproducentowi filmu TV POLSAT film "NIEPODLEGŁOŚĆ” będzie dostępny bezpłatnie w ogólnodostępnym serwisie IPLA.TV.

Film "NIEPODLEGŁOŚĆ” pokazuje fenomen odzyskania niepodległości w 1918 roku: walkę o polskie granice w czasie I Wojny Światowej, w czasie Wojny Polsko-Sowieckiej, w powstaniach i plebiscytach, walkę dyplomatyczną w Wersalu. Na oczach widzów, nasi przodkowie odbudowują Polskę po latach niewoli, a zwieńczeniem ich starań jest uchwalenie nowoczesnej Konstytucji Marcowej.

"NIEPODLEGŁOŚĆ” to także zapis ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Polacy pracują, bawią się, od nowa budują miejsce na ziemi dla siebie i swej ojczyzny. Narrację prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swych losów i historii.

Format filmu: 16/9, 2K, dźwięk Dolby 5.1., 84 minut, kopie DCP
Rekonstrukcja materiałów czarno-białych: DI FACTORY, ReKino
Kolorowanie materiałów: firma wiodąca Grupa Smacznego
Wykorzystano archiwalia francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie, ukraińskie i polskie (FINA). Wszystkie archiwalia są z lat 1914 – 1923.

Całość materiałów archiwalnych została zrekonstruowana cyfrowo i pokolorowana, 80% to materiały dotąd nie znane i po raz pierwszy pokazane polskiej publiczności.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)