Nina Andrycz: tylko kilku osobom udało się przejrzeć jej kłamstwo

Nina Andrycz: tylko kilku osobom udało się przejrzeć jej kłamstwo
Źródło zdjęć: © PAP

Naoczny świadek rozwiał wszelkie wątpliwości

- Śmierci się nie boję. Jest czas życia i czas umierania. To tylko biologia. I żelazne prawo, że każdy musi umrzeć na tej ziemi. Uważam, że śmierć to tylko ciąg dalszy życia, tyle że bez ciała. Co choruje, odejdzie – mówiła Nina Andrycz w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim opublikowanej w książce „Aktorki. Spotkania”.

Nina Andrycz, wybitna aktorka, nazywana królową polskiej sceny teatralnej, zmarła 31 stycznia 2014 roku. Miała 101 lat. Tylko czy na pewno?

1 / 11

Matka chciała ją... odmłodzić

Obraz
© Agencja Forum

Już wtedy budziło to zdziwienie jej biografów - gdyby bowiem w 1917 roku aktora miała dwa lata, nie mogłaby pamiętać tak dobrze rodzinnego domu i swojego ojca, z którym później na długo straciła kontakt.

2 / 11

Fałszywe dokumenty

Obraz
© East News

Jak wyznawała, błędną datę – czyli rok 1915 – podała jej matka, która chciała odmłodzić córkę... by ta po wojnie łatwiej znalazła męża.

Fałszywe dokumenty aktorce wyrobiono po drugiej wojnie światowej.

- Przy sympatii AK można było zdobyć papiery, jakie się chciało. Mama domyślała się, że okupacja może potrwać lata i że jak się odejmie w kenkarcie te trzy lata, będę lepsza do zamążpójścia – opowiadała.

To również mama dbała o edukację córki – choć w domu im się nie przelewało, obie niezwykle często chodziły do teatru i opery. Wtedy kilkuletnia Andrycz pokochała aktorstwo.

3 / 11

''Było mi z nim jak w raju''

Obraz
© PAP/Władysław Forbert

Na początku lat 30. zaczęła się kształcić w warszawskiej szkole teatralnej. Tam po raz pierwszy się zakochała – w swoim wykładowcy, Aleksandrze Węgierko.

- Cała szkoła wiedziała. Nasze spojrzenia nas zdradzały. Kiedy on wchodził do klasy, to od razu szukał mnie oczami. Było mi z nim jak w raju. Łączyło nas pokrewieństwo duchowe. Jeden jego pocałunek był wart wielu płomiennych stosunków. Moja pierwsza miłość była tak romantyczna, a jej podkład erotyczny był tak wzniosły, że następne doświadczenia wyglądały... jakby słabiej – cytuje jej słowa Na żywo.

4 / 11

''Skończyłam szkołę teatralną jako dziewica''

Obraz
© PAP

Ta zakazana miłość nie miała się jednak prawa wydarzyć. Węgierko miał bowiem żonę, której nie zamierzał opuszczać.

Andrycz zaś twierdziła, że nigdy nie przekroczyła granicy przyzwoitości. - Skończyłam szkołę teatralną jako dziewica – zapewniała.

Ta historia miała tragiczny finał – Węgierko zginął na wojnie. Andrycz nie ukrywała, że był jej pierwszą prawdziwą miłością i wspominała go do końca życia, nawet kiedy oddała rękę innemu mężczyźnie.

5 / 11

Wiecznie młoda

Obraz
© Agencja Forum

Gdy Andrycz rzuciła się w wir pracy, okazało się, że jej kłamstwo na temat wieku było doskonałym wręcz pomysłem.

Nie musiała się obawiać braku propozycji - a ponieważ wciąż wyglądała młodo, nie martwiła się, że ktoś przejrzy jej podstęp.

- W 1945 roku według papierów miałam niespełna trzydzieści lat, mogłam grać królowe, damy, kanalie i Chinki – śmiała się.

6 / 11

''Józef zmusił mnie do małżeństwa''

Obraz
© PAP

Po wojnie Andrycz dostała angaż w Teatrze Polskim. To tam wypatrzył ją premier Józef Cyrankiewicz.

- Był nieprzeciętnie ładny, podobny do Yula Brynnera – opisywała swojego wielbiciela w jednym z wywiadów. Ale wcale nie zamierzała wychodzić za niego za mąż.

- Józef zmusił mnie do małżeństwa. Proponowałam, że zostanę jego przyjaciółką. Powiedział: „Przyjaciółek to ja miałem dosyć w młodości, a teraz chcę żonę. Taką jak ty”. Uznałam, że jest godny tego, żeby mnie uwielbiać – przytacza jej słowa magazyn Na żywo. Wzięli ślub w 1947 roku.

7 / 11

Największy rywal – teatr

Obraz
© PAP

Niestety, już wkrótce w ich małżeństwie zaczęły pojawiać się pierwsze zgrzyty. Cyrankiewicza zaczęła bowiem denerwować pasja żony, a teatr nazywał swoim największym rywalem. (więcej o ich burzliwym związku - tutaj)

- Byłam namawiana przez męża, by zwolnić tempo, by urodzić dziecko. Ładnie bym teraz wyglądała! Gdybym urodziła, broń Boże, chłopaka, dziś byłby synem komucha – cytuje jej słowa Na żywo.

8 / 11

Chciała ''rodzić role, nie dzieci''

Obraz
© Agencja Forum

- Kiedy jest się naprawdę gwiazdą, to nie rodzi się dzieci. Rodzi się role – mówiła.

Nie chciała zostać matką, uważała, że się do tego nie nadaje. Wszystkie ciąże usuwała, nie przejmując się protestami męża. Ich ścieżki zaczęły się rozchodzić, oboje wdawali się w liczne romanse.

- Kiedy zrozumiał, że nie urodzę, zaczął popijać. Gdybym urodziła, nasze małżeństwo przetrwałoby do grobowej deski – przytacza jej słowa Życie na gorąco. Rozwiedli się po 21 latach.

9 / 11

Teatr - ''jedyny mężczyzna, któremu byłam wierna przez całe życie''

Obraz
© Agencja Forum

Niektórzy uważali Andrycz za kobietę zimną i wyniosłą, ale jej współpracownicy twierdzili, że była sprawiedliwa, szanowała ludzi, którzy ciężko pracują i podchodzą profesjonalnie do wyznaczonych im zadań. Tak naprawdę zależało jej tylko na teatrze.

- To jedyny mężczyzna, któremu byłam wierna przez całe życie i nigdy nie myślałam o zdradzie. W dodatku dałam mu wiele dzieci. Bo role to moje córki... piękne, szalone, mądre, głupie. Różne – przypomina jej słowa magazyn Świat i ludzie.

10 / 11

''Nadal mi się oświadczają''

Obraz
© East News

Do końca życia otaczali ją zakochani mężczyźni, którzy nie potrafili oprzeć się jej urokowi i... składali propozycje matrymonialne.

- Flirtowałam, i owszem. Ale wiązać się tak trwale to już nie chciałam – twierdziła. Nie miała jednak nic przeciwko zakochanym w niej adoratorom.

- Rywalizują o mnie, przynoszą kwiatki. Nadal mi się oświadczają. Ostatnio miałam dwie propozycje małżeńskie. Oczywiście obie odrzuciłam, bo nie kochałam tych ludzi – opowiadała w jednym z wywiadów.

Odeszła szczęśliwa, jako kobieta spełniona. - Robiłam to, co kochałam. Tylu mężczyzn kładło mi majątek u stóp, a ja nigdy nie przywiązywałam do tego wagi. Najszczęśliwsza byłam na scenie – opowiadała. Miała jedno życzenie – chciała, by na jej nagrobku widniał napis: „Królowa sceny Teatru Polskiego”.

11 / 11

Prawda wyszła na jaw

Obraz
© wikipedia.org/CCA 3.0/Lukasz2

Prawda o wieku Andrycz ujrzała światło dzienne dopiero po jej śmierci - choć aktorka przyznawała, że kilku osobom udało się przejrzeć jej kłamstwa. Na przykład dyrektorowi Teatru Polskiego, Arnoldowi Szyfmanowi, który zdziwił, że w ciągu sześciu lat Andrycz "postarzała się" tylko o rok. Jej prawdziwy wiek znał też Cyrankiewicz.

Andrycz nalegała, by na jej nagrobku pojawiła się data urodzin - 1912 rok. Jednak gdy zmarła, pojawił się świadek, który zapewniał, że miał w rękach dokumenty Andrycz i ma całkowitą pewność, że aktorka urodziła się dwa lata wcześniej. Jak podaje Życie na gorąco, to przyjaciółka Andrycz, która zajmowała się sprawami spadkowymi, zadecydowała, że na nagrobku pojawi się właśnie ta data.
(sm/mn)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (283)