Olga Bołądź
Miejsce urodzenia: | Toruń |
Filmografia: | Nad życie (2011) (Agata Mróz) Słaba płeć? (2015) (Zośka) W spirali (2015) (Joanna) Dzień dobry, kocham Cię! (2014) (Paula) Służby specjalne (2014) (ppor. Aleksandra Lach) Przedtem, potem (2012) (Celina Chmura) Hotel 52 () (recepcjonistka Dorota Kruszyńska) Zero (2009) (Barmanka) Dzieci Ireny Sendlerowej (2009) (Zofia) Ojciec Mateusz () (Mecenas Janiszewska) Skorumpowani (serial) () (Patrycja) Skrzydlate świnie (2009) (Basia) Piksele (2009) (Monika) Czas honoru () (Celina) Skorumpowani (2008) (Patrycja) 39 i pół () (Miłka) Teraz albo nigdy! () (Jola Tarnowska) Korowód (2007) (stewardesa Dorota) Jeszcze dzień życia (2018) ( Carlota / Dona Cartagina ) |
Polska aktorka filmowa i teatralna, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Znana głównie z odważnych ról filmowych oraz z udziału w popularnych serialach: "Teraz albo nigdy”, "39 i pół”, "M jak miłość", "Czas Honoru", "Hotel 52".
Olga Bołądź urodziła się 29 lutego 1984 roku w Toruniu. Studia wybrała w dalekim Krakowie, a ściśle w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Na teatralnych deskach zadebiutowała z kolei w Katowicach, gdzie wcieliła się w młodą kobietę w sztuce pt. "Noc", wyreżyserowanej w 2006 roku przez Andrzeja Dopierała. Rok później zagrała Elę w przedstawieniu "Oczyszczenie". Spektakl był wystawiany na deskach Narodowego Starego Teatru przez Petera Zelenkę.
W 2007 roku w trakcie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie Olga złożyła podanie o stypendium na wyjazd do Barcelony. Udało się - przez pół roku uczyła się na wydziale ruchu w Institut del Teatro w stolicy Katalonii. Gdy wyjeżdżała, nie znała hiszpańskiego. W szkole musiała spędzać po 12 godzin dziennie. Wysiłek jednak się opłacił - pod koniec pobytu w Barcelonie zagrała w przedstawieniu dyplomowym „Dell Arte no es trista”. W 2008 roku wyjechała do Los Angeles, gdzie w renomowanej Stella Adler Academy uczyła się technik aktorskich. Miejsce to słynie z wyszkolenia w tej dziedzinie Marlona Brando, Roberta De Niro czy Benicio Del Toro.
Jedną z pierwszych ról filmowych Olgi Bołądź był epizod w filmie telewizyjnym "Miłość w przejściu podziemnym" (2006) Janusza Majewskiego. Jednak właściwy debiut kinowy nastąpił rok później. Aktorka zagrała wówczas w filmie Jerzego Stuhra pt. „Korowód”, wcieliła się w rolę stewardesy Doroty. Pojawiła się również w filmie "Środa, czwartek rano" (2007) Grzegorza Pucka.
W 2008 roku aktorka otrzymała pierwsze angaże w popularnych serialach telewizyjnych. Role wybierała odważnie, często wcielała się w kontrowersyjne postacie. Zagrała m.in. lesbijkę w serialu „39 i pół”; uwodzicielską, złą kochankę w serialu „Teraz albo nigdy”, a także zdeterminowaną siostrę, szukającą zemsty za śmierć brata w sensacji „Skorumpowani”. Popularność zapewniły jej również role w innych serialach: "M jak miłość" (wcieliła się w Agatę Tomasiewicz, kardiologa w przychodni Łagody), "Czas Honoru", "Hotel 52".
W 2009 roku Bołądź zadebiutowała w roli Janet w warszawskim Teatrze Studio Buffo, w sztuce "Boeing, Boeing" Marca Camolettiego, w reżyserii Gabriela Gietzky'ego. W tym samym roku Olga zagrała Monikę w komedii "Piksele" Jacka Lusińskiego. Pojawiła się w drugoplanowej roli w filmie "Dzieci Ireny Sendlerowej" Johna Kenta Harrisona. Wcieliła się również w nieustępliwą miłośniczkę piłki nożnej w "Skrzydlatych świniach" (2010) Anny Kazejak.
W 2010 roku artystka wzięła udział w XI edycji popularnego show „Taniec z gwiazdami”. Oldze na parkiecie partnerował Łukasz Czarnecki. Para odpadła w jednym z ostatnich odcinków, zajmując 4 miejsce.
Prywatnie Olga jest osobą bardzo twardą, zdecydowaną i ambitną. Wie czego chce i konsekwentnie zmierza do realizacji swoich celów. Wakacje wielokrotnie spędzała pracując za granicą. Biegle mówi po angielsku, włosku i hiszpańsku. Jest w trakcie nauki języka rosyjskiego.
Komentarze