Trwa ładowanie...
d412ua2

Olga Bołądź

Najnowsze informacje
4.1
(325 głosów)
Oceń:
d412ua2

Polska aktorka filmowa i teatralna, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Znana głównie z odważnych ról filmowych oraz z udziału w popularnych serialach: "Teraz albo nigdy”, "39 i pół”, "M jak miłość", "Czas Honoru", "Hotel 52".

Olga Bołądź urodziła się 29 lutego 1984 roku w Toruniu. Studia wybrała w dalekim Krakowie, a ściśle w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Na teatralnych deskach zadebiutowała z kolei w Katowicach, gdzie wcieliła się w młodą kobietę w sztuce pt. "Noc", wyreżyserowanej w 2006 roku przez Andrzeja Dopierała. Rok później zagrała Elę w przedstawieniu "Oczyszczenie". Spektakl był wystawiany na deskach Narodowego Starego Teatru przez Petera Zelenkę.

W 2007 roku w trakcie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie Olga złożyła podanie o stypendium na wyjazd do Barcelony. Udało się - przez pół roku uczyła się na wydziale ruchu w Institut del Teatro w stolicy Katalonii. Gdy wyjeżdżała, nie znała hiszpańskiego. W szkole musiała spędzać po 12 godzin dziennie. Wysiłek jednak się opłacił - pod koniec pobytu w Barcelonie zagrała w przedstawieniu dyplomowym „Dell Arte no es trista”. W 2008 roku wyjechała do Los Angeles, gdzie w renomowanej Stella Adler Academy uczyła się technik aktorskich. Miejsce to słynie z wyszkolenia w tej dziedzinie Marlona Brando, Roberta De Niro czy Benicio Del Toro.

Jedną z pierwszych ról filmowych Olgi Bołądź był epizod w filmie telewizyjnym "Miłość w przejściu podziemnym" (2006) Janusza Majewskiego. Jednak właściwy debiut kinowy nastąpił rok później. Aktorka zagrała wówczas w filmie Jerzego Stuhra pt. „Korowód”, wcieliła się w rolę stewardesy Doroty. Pojawiła się również w filmie "Środa, czwartek rano" (2007) Grzegorza Pucka.

W 2008 roku aktorka otrzymała pierwsze angaże w popularnych serialach telewizyjnych. Role wybierała odważnie, często wcielała się w kontrowersyjne postacie. Zagrała m.in. lesbijkę w serialu „39 i pół”; uwodzicielską, złą kochankę w serialu „Teraz albo nigdy”, a także zdeterminowaną siostrę, szukającą zemsty za śmierć brata w sensacji „Skorumpowani”. Popularność zapewniły jej również role w innych serialach: "M jak miłość" (wcieliła się w Agatę Tomasiewicz, kardiologa w przychodni Łagody), "Czas Honoru", "Hotel 52".

W 2009 roku Bołądź zadebiutowała w roli Janet w warszawskim Teatrze Studio Buffo, w sztuce "Boeing, Boeing" Marca Camolettiego, w reżyserii Gabriela Gietzky'ego. W tym samym roku Olga zagrała Monikę w komedii "Piksele" Jacka Lusińskiego. Pojawiła się w drugoplanowej roli w filmie "Dzieci Ireny Sendlerowej" Johna Kenta Harrisona. Wcieliła się również w nieustępliwą miłośniczkę piłki nożnej w "Skrzydlatych świniach" (2010) Anny Kazejak.

W 2010 roku artystka wzięła udział w XI edycji popularnego show „Taniec z gwiazdami”. Oldze na parkiecie partnerował Łukasz Czarnecki. Para odpadła w jednym z ostatnich odcinków, zajmując 4 miejsce.

Prywatnie Olga jest osobą bardzo twardą, zdecydowaną i ambitną. Wie czego chce i konsekwentnie zmierza do realizacji swoich celów. Wakacje wielokrotnie spędzała pracując za granicą. Biegle mówi po angielsku, włosku i hiszpańsku. Jest w trakcie nauki języka rosyjskiego.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d412ua2
d412ua2
d412ua2