Trwa ładowanie...

Orły 2012: Ogłoszono listę nominowanych

Orły 2012: Ogłoszono listę nominowanychŹródło: Orły
d34z5qt
d34z5qt

Agnieszka Holland za film "W ciemności", Wojciech Smarzowski za "Różę" oraz Jan Komasa za "Salę samobójców" - ci m.in. artyści są na liście nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2012. Nominacje do tegorocznych Orłów ogłoszono we wtorek w Warszawie.

Orły to nagrody przyznawane co roku przez Polską Akademię Filmową. Jest ona polskim odpowiednikiem narodowych akademii filmowych przyznających takie nagrody, jak francuskie Cezary czy hiszpańskie nagrody Goya.

Na liście produkcji nominowanych do Orłów 2012 w kategorii najlepszy film znalazły się: "Róża" Wojciecha Smarzowskiego, "W ciemności" Agnieszki Holland i "Sala samobójców" Jana Komasy.

W kategorii reżyseria nominacje otrzymali: Smarzowski za "Różę", Komasa za "Salę samobójców" i Holland za "W ciemności".

d34z5qt

O Orła 2012 w kategorii główna rola kobieca walczyć będą: Roma Gąsiorowska - nominowana za film "Ki", Agata Kulesza - nominowana za kreację w "Róży" oraz Agnieszka Grochowska, której nominację przyznano za rolę w filmie "W ciemności".


W kategorii główna rola męska nominowani zostali aktorzy: Marcin Dorociński - za rolę w "Róży", Jakub Gierszał - za rolę w "Sali samobójców" oraz Robert Więckiewicz - za rolę w filmie "W ciemności".

Za drugoplanową rolę kobiecą do Orła 2012 nominowano: Kingę Preis za kreacje w filmach "Róża" i "W ciemności" oraz Romę Gąsiorowską za rolę w "Sali samobójców".

d34z5qt

Z kolei w kategorii drugoplanowa rola męska o nagrodę rywalizować będą: Adam Ferency, który wystąpił w "1920 Bitwie Warszawskiej", Wojciech Pszoniak - nominowany za rolę w "Krecie" oraz Jacek Braciak z nominacją za rolę w "Róży".

W kategorii scenariusz nominowani są: Michał Szczerbic (autor scenariusza "Róży"), Jan Komasa (autor scenariusza "Sali samobójców"), David F. Shamoon (autor scenariusza "W ciemności") oraz, wspólnie, Greg Zgliński i Janusz Margański (autorzy scenariusza filmu "Wymyk").

Nominacje do Orłów 2012 ogłoszono też m.in. w kategoriach: najlepsze zdjęcia, muzyka, kostiumy, scenografia.

Łącznie we wszystkich kategoriach najwięcej nominacji zdobyły filmy: "W ciemności" - 10, "Róża" - 9 oraz "Sala samobójców" - 8.

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2012 zostaną wręczone 5 marca podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych Orłów 2012.

d34z5qt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34z5qt